Aktuāli

Saeimā sākas pavasara sesija

Aktuāli

Saeimas deputāts Aleksejs Loskutovs par ierosinātajiem grozījumiem KNAB likumā

Daudz neskaidrību par traģēdiju Minsterē, kur auto ietriecās pūlī

REPORTĀŽA no Minsteres pēc uzbrukuma: Klusums. Neizpratne. Jautājums - kāpēc?

Sveces. Ziedu pušķi. Ar zilu krāsu uz koka plātnes uztriepts uzraksts: “Kāpēc?” Tā svētdienas, 8. aprīļa, rītā izskatās pie Kīpenkerla restorāna Minsterē. Laukumā, kurā sestdienas pēcpusdienā kāds vīrietis ar mikroautobusu ietriecās vasaras kafejnīcā sēdošu cilvēku pūlī.

Bojā gāja divi, un tika ievainoti vēl vismaz 20 cilvēku. Pie barjerām, kas joprojām norobežo laukumu, kurā notika traģēdija, sastājušies ap pārsimt žurnālistu. Aiz viņiem – policisti.

Un nomaļus, pie apkārtējo ēku sienām – Minsteres iedzīvotāji. Sēž. Stāv. Klusē.

“Stundu pirms tas notika, es pats biju šeit,” stāsta Heinrihs Šēfers, rūtainā īskreklā tērpies vīrietis. “Pēc tam devos​ pasēdēt uz​ citu vietu. Tad pēkšņi pamanīju, ka virs Minsteres sāk laidelēties helikopteri. Nebija ne jausmas, kas noticis,” viņš atminas.

Tikai vakarā no radio uzzinājis, kas īsti noticis. Nekad Minsterē, šajā tik mierīgajā un viesmīlīgajā Ziemeļreinas-Vestfālenes pavalsts pilsētā, neesot pieredzēts kas tāds. Nupat, gatavojoties plašam katoļticīgo salidojumam, kas maijā notiks Minsterē, pilsētas laukumos uzstādītas barjeras. Tādas daudzviet Vācijā jau kopš pērn notikušā auto uzbrukuma Ziemassvētku tirdziņam uzstāda vietās, kur notiek lieli pasākumi. Šeit tādu nebija. Kuram gan būtu ienākusi prātā, ka tieši šeit tāda vajadzīga?

Šēfers ir satriekts. Par to liecina viņa nedaudz trīcošais balss tonis. Taču uz publiskiem pasākumiem viņš turpinās iet.

“To taču nevar paredzēt, kur kas var notikt. Un kaut kur taču cilvēkam ir jābūt. Nevar taču nemitīgi sēdēt mājās, baidoties, ka tik kas neatgadās. Bet, kad kaut kas atgadās, nu tad atgadās,” viņš nosaka.

Saruna uz brīdi jāpārtrauc. Miesasargu aplenkti, pa rindā sastājušos policistu veidotu aleju tuvojas augsti viesi: Vācijas iekšlietu ministrs Horsts Zēhofers un Ziemeļreinas-Vestfālenes Ministru prezidents Armins Lašets. Šeit viss ir jau iepriekš stingri saplānots: cik metru plašs laukums jāatbrīvo, lai abi pieminētu bojāgājušos, kur viņi dosies tālāk, kur atbildēs uz žurnālistu jautājumiem – nekādā ziņā ne tieši pie laukuma, kur notika uzbrukums.

Šēfers tik augstus viesus Minsterē vēl neesot redzējis. Labi, ka viņi ieradušies. “Jā, protams, vienmēr vieni un tie paši vārdi [komentāri]. Taču: ja politiķi nebrauks, tad būs liela kliegšana par to, ka viņi nebrauc,” viņš atzīst.

Jau pirmajās 20 minūtēs, kopš medijos parādījās īsas ziņas par traģēdiju Minsterē, tā kļuva par politisku tēmu.

“Mēs to spēsim!” - šos Angelas Merkeles 2015. gadā par bēgļu uzņemšanu teiktos vēsturiskos vārdus izsmējīgi tvītoja partijas “Alternatīvas Vācijai” politiķe Beatrise fon Štorha. Tobrīd ne par uzbrucēja personu, ne motīviem nekas nebija zināms. Vēlāk, līdzko parādījās pirmās neoficālās ziņas, ka pie auto stūres bijis nevis kāds bēglis, bet gan 49 gadus vecais Zauerlandē dzimušais Vācijas pilsonis Jenss, kuram jau agrāk bijusi darīšana ar psihiatriem, atvieglojumu savos izteikumos nespēja noslēpt kreiso politisko spēku pārstāvji.

Arī Šēfers atzīst: viņš juties ja ne gluži atvieglots, tad nedaudz mierīgāk gan. Lai gan viņš piekrīt: varbūt īsti pareizi tas neesot. “Tā tas ir diemžēl. Nezinu, kā to var mainīt. Cilvēki mirst, tiek ievainoti. Pirmkārt, viņi ir upuri neatkarīgi no motīva. Taču, kad aiz uzbrukuma stāv islāms, tad tas vienmēr ​skaitās sliktāk. Nezinu, no kurienes tas nāk,” viņš komentē.

Taču tas neesot raksturīgs tikai Vācijai. “Jā, bet tā nav tikai šeit. Tā ir visās zemēs. Francijā un visur. Tādēļ, ka pēdējos gados ir bijis tik daudz uzbrukumu. Tie bijuši patiesi lieli un briesmīgi. Tāpēc vispirms tiek meklēts motīvs,” viņš turpina.

Taču motīva joprojām nav. Vācijas policijas pieņēmums pašlaik ir: nav nekādu pazīmju, ka šim noziegumam bijis politisks mērķis. Taču, pat ja tas tā ir, par politiku tas tomēr jau ir paspējis kļūt.

KONTEKSTS:

Sestdienas, 7.aprīļa, vēlā pēcpusdienā Rietumvācijas pilsētā Minsterē kāds cilvēks - ļoti iespējams, ar garīgiem traucējumiem - ar autofurgonu iebrauca cilvēkos, kas vecpilsētā gāja pa trotuāriem vai arī sēdēja āra kafejnīcās. Dzīvības zaudēja divi, bet ievainojumus guva ap 20 cilvēku. Jau sestdienas vakarā bija noraidītas ziņas, ka šo noziegumu paveicis kāds ar ekstrēmistiem saistīts cilvēks vai bēglis, kā šur tur bija izskanējis sociālajos tīklos. Zināms, ka autofurgonu vadīja 47 gadus vecs Vācijas pilsonis vārdā Jenss. Viņš pēc uzbrukuma izdarīja pašnāvību nošaujoties. Policijai viņa rīcības motīvi nav skaidri, tomēr izskanējis, ka pirms kāda laika vīrietis mēģinājis izdarīt pašnāvību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti