Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Žurnālists: Lukašenko plāno vilcināties, lai protestētāji viltos

Panorāma

Simtiem brīvprātīgo steidz palīdzēt cietušajiem

Baltkrievijā piemin nogalināto protestētāju

Reportāža no Minskas: miliciju nemana jau otro dienu

Minskas centrā šodien pulcējas tūkstošiem cilvēku, pieminot bojāgājušo protestu dalībnieku Aleksandru Taraikovski, kurš šodien tika izvadīts pēdējā gaitā. Pasākums norit miermīlīgi un jau otro dienu Minskas ielās faktiski nav manāma milicijas klātbūtne, liecina Latvijas Televīzijas novērojumi.

Baltkrievijā tūkstošiem cilvēku piemin bojāgājuša protestantu Uģis Lībietis

Šodien Minskas ielās Latvijas Televīzija neredzēja nevienu milici, nevienu drošības struktūru darbinieku. Taču nav izslēgts, ka viņi visu vēro civilajās drānās. Ielās arī nav pat patruļu. Vien dažās vietās, kas ir tālu no šī piemiņas pasākuma.

Pie Otrā pasaules kara memoriāla Latvijas Televīzija novēroja divus cilvēkus melnās maskās un nedaudz tālāk arī bija izvietoti daži autozaki. Kopumā Minskā ir ļoti, ļoti neparasti klusi. Arī sanākušie cilvēki saka, ka vēlas parādīt, ka var protestēt bez visādām provokācijām.

Taraikovska piemiņas brīdis sākās ar klusuma brīdi. Desmitiem tūkstošiem cilvēku nolika ziedus netālu no vietas Priticka ielā, kur 10.augustā omons brutāli izklīdināja protesta dalībniekus. Jauno vīrieti ievainoja un viņš vēlāk mira. Iekšlietu ministrija paziņoja, ka Tarakovskis gribējis mest spridzekli uz drošībniekiem, un tas eksplodējis rokā. Taču aculiecinieki apgalvo, ka vīrietim rokās nekas nesprāga.

Daudziem līdzi balti sarkanais karogs, ko izmanto opozīcija un kuru oficiālā vara neatzīst. Un sarkani ziedi kā simbols izlietām asinīm. Cilvēki joprojām turpina pulcēties. Vieni aiziet, citi atnāk. Ir karsts, un brīvprātīgie dala dzeramo ūdeni, jo daudzi te jau atrodas vairākas stundas.

Cilvēki joprojām turpina pulcēties. Solidarizējoties ar piemiņas brīža dalībniekiem, garāmbraucošās automašīnas signalizē. Pagaidām akcija norit mierīgi. Rajonā ap metro staciju miliči nav redzami.

 

 

Uz piemiņas brīdi atnākusi arī Lilija Maļeviča. Viena no 7000 cilvēku, kurus aizturēja un ievietoja īslaicīgas aizturēšanas izolatorā. Uz viņas rokām joprojām  nospiedumi no rokudzelžiem.
 
"Milicijas nodaļā aizturētos puišus sita nežēlīgi. Tie ir necilvēki. Viņi sita.Viņu nolūks laikam bija nosist. Nākamajā dienā kādu daļu aizturēto aizveda uz izolatoru Žodinā, bet mūs uz Okrestinas izolatoru. Mēs no vienas elles nokļuvām otrā," atklāja sieviete.

Nadežda Kuļgavaja, kurai šobrīd ir 57 gadi, stāstīja, ka pie šīs varas viņa ir nodzīvojusi lielāko daļu dzīves:

Esmu braukusi uz Latviju, bijusi Lietuvā un Polijā, apskaužu jūs.

Redzama bija latviešu tauta, lietuviešu un poļu tauta, bet baltkrievu tauta nebija pamanāma. Šobrīd redzu baltkrievu nācijas dzimšanu. Kā jau dzemdībās, bez asinīm neiztikt. Bet tas labākas nākotnes vārdā. Lai dzīvo Baltkrievija!"

Minskas ielās sastaptais Ivans stāstīja par cilvēku alkām: "Mierīgie cilvēki gribēja būt uzklausīti un sadzirdēti. Gribēja, lai balsis vēlēšanās tiek godīgi saskaitītas. Gribēja, lai Lukašenko klusi aiziet pensijā. Bet nu tagad tikai tribunāls. Gan viņam, gan tiem, kuri izpildīja viņa noziedzīgās pavēles."

Pasākuma apmeklētāja Jeļena norādīja, ka ieradusies šeit, jo vēlas būt kopā ar savu tautu. Sieviete atzina, ka baltkrievi nekad nav bijuši tik saliedēti kā pēdējās nedēļas notikumos.

“Jūtam lepnumu, trīsas, arī sāpes par to, ka tika sisti mūsu puiši, meitenes. Tā nedrīkstēja darīt, tas ir nepieņemami. Mēs esam sašutuši. Nav attaisnojuma tādai attieksmei no mūsu tā saucamās valdības. Tie nav cilvēki, tā nedrīkst darīt. Mēs esam mierīgi ļaudis, negribējām karu. Mēs gribam vienkārši normāli dzīvot,” teica Jeļena.

 

Piemiņas pasākumā sastaptais Deniss norādīja, ka pašlaik Baltkrievijā risinās vēsturiski notikumi. “Es tiešām esmu ļoti priecīgs par to, ka arvien vairāk un vairāk cilvēku “atmostas”, ka uzņēmumi pievienojas protestiem. Tie visi ir būtiski soļi, un es tiešām ceru, ka tuvākajā laikā  sasniegsim to, ko mēs visi vēlamies – lai Lukašenko aiziet un Baltkrievijā notiek godīgas vēlēšanas,” viņš teica.

 

 

Jau piekto dienu Baltkrievijas galvaspilsētas Minskas un citu pilsētu ielās iziet tūkstošiem cilvēku. Protestiem pret prezidenta vēlēšanu rezultātiem pievienojas aizvien jauni uzņēmumi, piemēram, aviosabiedrības Belavia darbinieki.

Plašie protesti, uz kuriem aicinājusi arī prezidenta amata kandidāte Svetlana Tihanovska, notiek par spīti līdzšinējā prezidenta Aleksandra Lukašenko aicinājumiem to nedarīt. Kā šodien paziņojis pats Lukašenko, pēc krāsaino revolūciju scenārija pašlaik tiekot īstenota agresija pret Baltkrieviju. Tieši tāpēc Lukašenko situāciju apspriedis arī ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, jo potenciālu nemieru gadījumā sekas var būt jūtamas arī Krievijā.

KONTEKSTS:

Baltkrievijā iedzīvotāji protestē pret svētdien notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātiem. Saskaņā ar Baltkrievijas Centrālās vēlēšanu komisijas sniegto informāciju, ilggadējais prezidents Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, bet opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska - 10,1%.

Otrdien, 11. augustā, izplatītajā Eiropas Savienības (ES) augstā pārstāvja Žuzepa Borela paziņojumā minēts, ka Baltkrievijā notikušās prezidenta vēlēšanas nav bijušas nedz brīvas, nedz godīgas. Piektdien, 14. augustā, tika sasaukta ES Ārlietu padomes ārkārtas sanāksme, kurā apsprieda steidzamus jautājumus, kuru vidū bija situācija Vidusjūras austrumu daļā, Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas un notikumi Libānā. Sanāksmē ES ministri vienojās par sankciju nepieciešamību pret Baltkrievijas amatpersonām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt