Reportāža no Minskas: ielās atrodas gan Lukašenko atbalstītāji, gan pretinieki

Minskā šodien notika divas plašas akcijas. Viena prezidenta Aleksandra Lukašenko atbalstam, otra – pret Aleksandra Lukašenko režīmu, kurā tika pieprasītas brīvas vēlēšanas un pārmaiņas valstī. Plaši protesti notikuši arī citās Baltkrievijas pilsētās.

Lukašenko atbalstītāji un oponenti izgājuši Baltkrievijas ielāsUģis Lībietis

Dienas vidū Minskas Neatkarības laukumā, kas atrodas blakus valdības ēkai, bija pulcējušies vairāki tūkstoši cilvēku, lai piedalītos solidaritātes mītiņā un paustu atbalstu pašreizējai varai. Aicinājumi piedalīties šajā akcijā tika izplatīti sociālajos tīklos. Vienlaicīgi tika saņemtas ziņas, ka uz šo mītiņu cilvēki no reģioniem tiek vesti arī piespiedu kārtā.

Lukašenko atbalstītāji slavēja valsti

Latvijas Televīzijai uz Lukašenko atbalsta mītiņu atnākušais Sergejs norādīja: ir maza bīstamība, ka kāds mēģina sašūpot situāciju, uzrīdīt brāli brālim: "Tā nevajag būt! Mēs, slāvi visu laiku esam dzīvojuši draudzīgi ar kaimiņiem un ne tikai slāviem. Internetā rāda nesaprotamas provokācijas. Mēs tak visi esam pieauguši cilvēki, zinām, kas bija Ukrainā!"

Mītiņa dalībniece Zoja stāstīja, ka atbalstīt Lukašenko ieradusies ar visu darba kolektīvu: "Jo mēs esam par plaukstošu valsti. Lai mūsu bērni un mazbērni nekad neredzētu karu. Mēs gribam, lai mūsu valsts plauktu un būtu bagāta. Lai mūsu vectēvi, kas izkaroja mums uzvaru un laimīgu dzīvi, ar mums lepotos!"

Lukašenko atbalstītājs Romāns pauda, ka ir pret jebkuru vardarbību: "Esmu par kārtību un mieru. Vainīgie ir jāsoda - dažādi "Telegram" kanāli, kas provocē, sarīda cilvēkus.''

Vairums mītiņa dalībnieku bija budžeta iestāžu darbinieki, un, kā liecina internetā pieejamā informācija, daudzi no viņiem uz Minsku no reģioniem vesti ar īpaši saorganizētiem autobusiem un vilcieniem. Intervijās baltkrievu medijiem cilvēki norādīja, ka pārsvarā ir no Minskas, skaidrojot savus iemeslus, kāpēc apmeklē šo mītiņu.

"Pirms dažām dienām šeit cilvēki skraidīja un bļaustījās par to, ka ir nepieciešams pārmainīt valsti. Uz ko pārmainīt? Mēs labāk sāksim strādāt? Vai arī tas mums kaut ko dos? Nē! Es arī gribu mainīt šo valsti, bet negribu to darīt ar spēku. Mēs visu mainām pēc plāna, mēs strādājam. Katrs cilvēks kaut ko dara un maina. Es īpaši vēlos, lai būtu droši un lai es ar ģimeni vakarā nebaidītos iziet uz ielas. Ne tā kā tagad – cilvēki skrien, bļauj! Paskatieties, cik daudz jauniešu piedalās. 16, 17 gadus veci jaunieši, kuriem pat savas balss nav. Viņi tikai bļauj – ko viņi var izlemt? Kur ir tie pieaugušie, kuri pieņēma lēmumus un balsoja?" vaicāja kāds mītiņā sastapts vīrietis.

Cita Lukašenko atbalstītāja norādīja, ka viņai šai valstī ir dzimuši trīs bērni un viņa esot ieguvusi dažādus labumus: "Es esmu varējusi izremontēt savu dzīvokli, mani bērni nodarbojas ar sportu. Visi trīs, starp citu, ar hokeju. Un tas, neskatoties uz to, ka man ir ļoti vidēja alga. Es nebaidos viņus laist uz ielas, neviens viņiem nepiedāvā narkotikas, viņi pastaigājas vieni paši. Principā es esmu apmierināta ar visu. Kāpēc lai es būtu pret?"

Oponenti vēlas mieru un brīvību

Savukārt pie Otrā pasaules kara memoriāla stēlas ir pulcējušies tūkstošiem cilvēku, turpinot pieprasīt godīgas vēlēšanas un pašreizējā prezidenta atkāpšanos no amata.

"Mana pirmā prasība – izlaist aizturētos no cietumiem. Tā ir pirmā prasība. Bet otrā – bēdz! Nevis aizej, bet bēdz – un jo ātrāk jo labāk," Latvijas Televīzijai pauda opozīcijas marša dalībnieks Valērijs Mazinskis.

Marša dalībniece Gražina stāstīja, ka ieradusies šeit, jo pārdzīvo par savu valsti un netaisnīgumu:

Mūs visu laiku apklusina. Mums visu laiku saka, kas jādara. Visu laiku ir draudi – atlaidīs, nemaksās algu.

Es balsoju par Tihanovsku, bet manā iecirknī pat neredzējām protokolus. Mēs gaidījām līdz vieniem naktī, bet tā arī nesagaidījām. Mēs gribam taisnīgumu!"

Lukašenko pretinieki vēlas mieruUģis Lībietis
"Mēs esam par brīvību un jaunām vēlēšanām. Par godīgām vēlēšanām. Mēs vēlamies, lai mūsu balss tiek sadzirdēta," baltkrievu radiostacijas “Svoboda” žurnālistiem pauda uz mītiņu atnākusī sieviete, Lukašenko pretiniece.

 

Kāds cits mītiņā sastaptais vīrietis norādīja, ka cilvēki vēlas mierīgi iziet ielās un pastaigāties, nebaidoties, ka viņus notrieks milicijas aizturēšanas automašīna: "Mēs visi iestājamies par mieru, un mums nav nekas pret tiem cilvēkiem, kuri šodien izgāja atbalstīt Lukašenko. Jā, viņiem viedoklis atšķiras no mūsējā, bet mēs neesam pret viņiem agresīvi noskaņoti. Taču gan mēs, gan viņi vēlamies godīgumu un mieru."

Kāda sieviete atzina, ka viņai vairs nav spēka vienkārši noskatīties: "Gribas būt ar tautu. Ir apnicis baidīties un gribas pārmaiņas. Pirmkārt, ir nepieciešams pārtraukt vardarbību un atbrīvot visus politieslodzītos. Kā arī godīgas vēlēšanas."

Aculiecinieka, kurš vēlējās palikt anonīms, video no Lukašenko pretinieku gājiena:

Lukašenko uzrunāja atnākušos

Lukašenko bija ieradies uzrunāt viņu atbalstošā mītiņa dalībniekus: "Dārgie draugi, es jūs pasaucu šeit ne tāpēc, lai jūs mani aizsargātu. Jūs atbraucāt šeit, lai pirmo reizi ceturtdaļgadsimtā mēs varētu aizsargāt savu valsti, savas ģimenes, māsas, sievas un bērnus," viņš paziņoja.

Lukašenko atkārtoti pauda pārliecību, ka pēdējās dienās vērojamās protesta akcijas rīko kādi ārējie spēki, norādot, ka opozīcijai ir jārēķinās ar vairuma viedokli. Komentējot šīs nedēļas notikušās vardarbīgās drošības spēku sadursmes ar demonstrantiem, Lukašenko uzsvēra, ka tas ir palīdzējis opozicionārus apturēt un neļaut viņiem tālāk plosīt valsti.

 

 

 

Draudēja ar atlaišanu, ja nedosies atbalstīt Lukašenko

Uz varas iestāžu oficiāli saskaņoto solidaritātes mītiņu pie valdības ēkas tika aicināti visi tie baltkrievi, kuriem nav pieņemama valsts sadalīšana un kuri vēlas atbalstīt pašreizējās valdības kursu. Šāds paziņojums tika izplatīts dažādos saziņas vietnes “Telegram” kanālos.

Turpat arī bija atrodama informācija, ka uz Minsku no dažādām pilsētām piespiedu kārtā ar īpaši norīkotiem autobusiem un vilcieniem tiek sūtīti skolotāji, skolu un koledžu direktori, arodbiedrību, dažādu rūpnīcu strādnieki, kā arī civilajās drēbēs pārģērbtas militārpersonas. Daudziem ir piedraudēts ar atlaišanu, ja no dalības mītiņā tie atteiksies.

Neilgi pēc tam, kad šāda informācija parādījās, ar Latvijas Radio sazinājās Aleksandrs, kurš tobrīd atrodās kādā ciematā netālu no Lietuvas robežas. Arī Aleksandra tante bija saņēmusi uzaicinājumu doties uz Minsku.

“Kas ir mana tante? Viņa ir vietējās pasta nodaļas vadītāja un arī arodbiedrības vadītāja pastniekiem. Viņai piezvanīja un uzaicināja piedalīties tajā akcijā. Viņa mēģināja aizbildināties ar to, ka viņai ir darbs. Tad tādā puslaimīgā balsī viņas ar arodbiedrību saistītā priekšniece ir pateikusi – labi! Pēc apmēram pusstundas ir sekojis jau cits zvans.

Šoreiz zvanīja jau pasta priekšniece, tiešais darba devējs, un pateica, ka mums ar tevi – pasta nodaļas un pasta vadītājai – ir jādodas uz Minsku pārstāvēt viņu pasta organizācija,

stāstīja Aleksandrs.

Kā norāda vīrietis, ģimenē ir bijušas ļoti aktīvas diskusijas par to, vai doties uz Minsku, jo Aleksandra radiniece ir balsojusi par citu kandidātu. Tomēr par spīti faktam, ka ir jādodas atbalstīt persona, par kuru nav balsots, sieviete svētdienas rītā devusies uz Minsku.

Sapulcināja spēcīgus vīrus civilā apģērbā

Jau no rīta bija pieejamas videoliecības arī par to, ka laukumā jau ir sapulcināti spēcīgi vīri civilajā apģērbā. Tāpat laukumā sadzīta lauksaimniecības tehnika. Ir video arī par autobusu kolonnām no reģioniem uz galvaspilsētu, savukārt neatkarīgā televīzijas sabiedrība “Belsat” informēja, ka tā dēvētais “ideoloģiskais vilciens” no Vitebskas ir faktiski tukšs un cilvēki ir tikai vienā vagonā.

Pirms protesta akcijām bija dzirdamas bažas, ka Minskas centrā notiekošajos mītiņos varētu piedalīties arī provokatori, kuru mērķis varētu būt izraisīt konfrontāciju starp abu akciju dalībniekiem un diskreditēt mierīgos protestus, tādējādi dodot pamatu to izklīdināšanai ar spēku. To, ka varas iestādes gatavojas arī šādam iespējamam scenārijam, apliecināja arī fakts, ka Minskas centra virzienā svētdienas rītā devās pat vairākas spectehnikas kolonnas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt