REPORTĀŽA no Kijivas. Kā ukraiņi dzīvo regulāros elektroenerģijas atslēgumos? 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Krievijas pagājušās nedēļas uzbrukumi Ukrainas energoapgādes sistēmai atstājuši bez elektrības miljoniem patērētāju visā Ukrainā. Postījumu novēršana turpinās, un elektroenerģijas taupības nolūkos daudzviet joprojām regulāri atslēdz elektroenerģijas piegādi. Kā ukraiņi izdzīvo šādos apstākļos? 

REPORTĀŽA no Kijivas. Kā ukraiņi dzīvo regulāros elektroenerģijas atslēgumos? 
00:00 / 04:45
Lejuplādēt

"Šodien tikai divi cilvēki ar diviem bērniem bija atnākuši," saka Vitālijs. Viņš ir vīrs ap gadiem 30, maiņas vecākais nelielā ar ģeneratoru apkurināmā teltī, kas atrodas daudzstāvu dzīvojamajā masīva ielokā aptuveni pusstundas brauciena attālumā no Kijivas centra.

Vitālijs stāsta: "28. [novembra] datumā bija daudz, kādi divdesmit cilvēki bija atnākuši. Viss ir atkarīgs no tā, kā atslēdz elektrību."

Šobrīd elektrības šajā pilsētas daļā nav. Uz ielām nedarbojas luksofori, nav interneta un nedarbojas arī maksājumu kartes. Krievijas noziedzīgajos uzbrukumos pa civilo infrastruktūru pamatīgi cietuši Ukrainas energoapgādes uzņēmumi, tāpēc 

izveidojies elektroenerģijas deficīts un elektrība tiek taupīta – daudzviet notiek regulāra tās atslēgšana uz vairākām stundām.

Vitālijs saka: "Izslēdz uz kādām trīs stundām, tad pieslēdz un pēc tam atkal atslēdz uz kādām trīs, četrām stundām."
Iedzīvotāju atbalstam izvietotā telts ir aptuveni 20 kvadrātmetrus plaša ar vairākiem galdiem un krēsliem, kur piesēst, kamēr lādējas elektroierīces. Šeit ir mēreni silts. Ir iekārtots arī rotaļu stūrītis bērniem. Iespējama piekļuve internetam, var sasildīties ar siltu tēju vai kafiju. 

Šiem palīdzības punktiem dots īpašs nosaukums – "neuzvaramības punkti". Kopumā Ukrainā šobrīd izveidoti ap 4000 tādu punktu.

Vitālijs pauž: "Mēs izturēsim. Domāju, ka viss būs labi, cerēsim uz to labāko."

Pārsimt metrus no telts pie vietējās bankas filiāles sapulcējušies bariņš cilvēku. Viņi gaida, kad te atjaunos elektropadevi un darbu atsāks bankomāti. Kad tas varētu notikt, precīzi nav zināms. Varbūt pēc stundas.

 "Gaisma mums ir reti. Nu, nekas, [iztiekam] ar lukturīšiem. Ko darīt? Ir jādzīvo, ir jāmācās," tā stāsta jauna sieviete vārdā Viktorija. Viņa ir mamma diviem skolas vecuma bērniem. Ģimene dzīvo tepat netālu privātā mājā, tā paredzēta apkurināšanai ar elektrību, kas tagad parādās reti.

Viktorija stāsta: "Ejam gulēt plus 10 grādos. Normāli. Neslimojam pagaidām. Ja tā ir mūsu uzvaras cena, tad mēs esam tam gatavi."

Ģimenei esot savs ģenerators, bet to varot atļauties izmantot ne vairāk kā divas stundas dienā, jo šādas enerģijas izmaksas ir ģimenes makam nepaceļamas.

Viktorija pauž: "Protams, kritiskā situācijā mēs varam sevi uz īsu brīdi nodrošināt, bet ne 24 stundas diennaktī."

Savukārt turpat blakus rindā gaidošais Anatolijs izdzīvo bez ģeneratora. Viņam ir dzīvoklis daudzstāvu dzīvojamā ēkā, un tajā elektrība pazūd regulāri, taču viņš nesūdzas.

Anatolijs stāsta: "Var izturēt. Mēs esam pielāgojušies. Veidojam gaismekļus. Mēs tos tā saucam, tā ir gaismas diode un divas baterijas. Savienojam, un deg!"

Tādus pašrocīgi izgatavotus gaismekļus Anatolijs izvietojis dažādās vietās savā dzīvoklī. Pārdomāti viņš rīkojas arī ar pārtiku – izvēlas tādus produktus, kas ilgstoši nebojājas. No ledusskapja lietošanas gan pavisam nav atteicies, bet tumsas stundās cenšas to nevirināt.

"Ja gaismas nav, tad jācenšas pie ledusskapja neiet. Ja izdodas, tad viss ir normāli," atzīst Anatolijs.

Par grūtībām, kādas nākas pārvarēt elektrības padeves pārrāvumu dēļ, Anatolijs runā lietišķi. Viņš uzsver – cilvēki pielāgojas visam, lai tikai palīdzētu Ukrainas uzvarai pār iebrucēju.

Anatolijs saka: "Mēs karojam, mums ir jāiztur. Mums ir jāuzvar. Tas arī viss. Ir viens mērķis – mums ir jāuzvar."

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti