REPORTĀŽA no Briseles: Gaudo sirēnas un riņķo helikopteri

Otrdien, 22.martā, pēc vairākiem sprādzieniem Briseles lidostā un metro virs pilsētas riņķo helikopteri un dzirdamas sirēnu skaņas. Netālu no metro, kur nogranda sprādziens, redzami apjukuši cilvēki, kuriem policija neļauj tuvoties notikuma vietai, no Briseles ziņo Latvijas Radio korespondente Ina Strazdiņa.

Policijas, ātrās palīdzības, glābšanas dienestu auto sirēnas, kodīga dūmu smaka – tāda aina pavērās pie Eiropas institūcijām tuvu esošās Mālbēkas metro stacijas, kurā rīta pusē nogranda sprādziens. Arī atrodoties telpās, Briseles centrā bija dzirdams, ka virs pilsētas riņķo helikopteri un gaudo sirēnas.

Mālbēkas stacija ir viens no pieturas punktiem, ja dodas no Eiropas institūciju rajona ar metro uz Briseles vecpilsētu. Tas atrodas ļoti tuvu Eiropas Komisijai, Eiropas Savienības Padomei, arī Parlamentam un vienas no galvenās Briseles transporta artērijas malā, kā arī 15 minūšu gājienā no Latvijas Radio biroja.

Policijas novilktās drošības lentas liedza pietuvoties stacijai, taču pa gabalu pavērās šāda aina: bija sastājušās ugunsdzēsēju, neatliekamās palīdzības un policijas automašīnas, tika vesti cietušie un cilvēki viens otru atbalstīja.

Pēc mirkļa notikuma vietā sāka ierasties tuvējo māju evakuētie cilvēki, viņu vidū arī kāda skolotāja ar pusauga meitenēm – visas trīcošas, noraudājušās. Vēl nedaudz vēlāk policija visus pie lentes stāvošos sāka steidzināt atkāpties, nestāvēt tik tuvu, norobežoto teritoriju paplašinot. „Kāpēc mēs nevaram palikt šajā mājā?” taujāja kāda sieviete, bet policists skaidroja, ka situācija ir nedroša: „Tāpēc, ka esam tuvu metro un te ir ļoti nedroši.”

Notikumā vietā un arī vairākas stundas pēc tam Briselē pilnībā bloķēti mobilo tālruņu sakari. Neskaitāmi cilvēki mēģina cits citu sazvanīt – savus tuviniekus, draugus.

Atgriežoties Briseles ielās vēl pēc dažām stundām un izstaigājot kvartālu ap sprādziena vietu, redzams, ka daudz kas jau ir mainījies. Desmit minūšu gājienā no Mālbēkas metro stacijas turpināja strādāt veikali un kafejnīcas. Vienīgi skola tika slēgta, un vecāki bija atnākuši pēc saviem bērniem.

Sirms kungs vārdā Pols pastāsta, ka atnācis pretī savai 14 gadu vecajai mazmeitai Lunjai: „Es biju ļoti uztraucies. Viņa piezvanīja un lūdza atnākt pretī. Tiesa, mūs brīdināja neiziet ārpus mājas, neiet uz skolām, vismaz pagaidām, bet es to izdarīju un pēc tam iešu pēc viņas brāļa. Es esmu ļoti uztraucies, bet mums ir jāsaglabā miers. Neko nevajag pārspīlēt, lai nesaasinātu tās problēmas ar kurām mums jau tā ir tik ļoti grūti tikt galā.”

No turienes dodoties apraudzīt Latvijas pārstāvniecību Eiropas Savienībā, redzams, ka tās durvīm priekšā dzelzs aizvirtnis. Apsardzes pārstāvis Māris Bērziņš stāsta, ka ēka slēgta pēc plkst.9 un vairums darbinieku vairs nav darbavietās, jo pilsētas centrs nav drošs. Pārstāvniecības apsardze gan darbojas pastiprinātā režīmā.

No Latvijas pārstāvniecības Mālbēkas metro stacija, kurā notika sprādziens, ir tikai dažu minūšu gājienā. Galvenā iela, kas savieno abas šīs vietas, ir pilnīgi tukša, ar policijas lentēm norobežota. Pa to pārvietojas tikai drošības un glābšanas dienestu automašīnas.

Tālumā redzams, kā strādā eksperti.

Policisti pie lentēm ir laipni, bet strikti: „Patlaban neviens tur nedrīkst iet iekšā.” Dodoties prom, dzirdams policista dialogu ar kādu jaunu puisi, kurš strīdas, ka tomēr grib tik tuvāk stacijai. „Ko jūs vēlaties redzēt? Mirušos? Ķermeņa daļas?” jaunais kārtības sargs neiztur.

Tukša un policijas lentēm norobežota ir arī otra, lielā paralēlā iela, kura ved uz Briseles starptautisko lidostu. Arī tur vienmuļi un kopējā, savādajā klusumā neparasti skaļi kā paātrināti sirdspuksti tikšķ luksofori.

Tomēr, atgriežoties no notikuma vietas, bija mazliet savādi redzēt, kā burtiski simt metrus tālāk dzīve it kā turpinās, veikali ir vaļā, cilvēki sēž kafejnīcās, brauc autobusos. Taču otrdien Briselē noteikts ceturtais – augstākais – terorisma draudu līmenis. Žurnāliste arī  saņēma informāciju no drošības speciālistiem ar ieteikumiem izvairīties no publiskām vietām un palikt mājās.

Lai gan drošības iestādes lūgušas iedzīvotajiem nedoties ārpus mājas, tomēr uz ielām bija manāms diezgan daudz cilvēku, LTV ziņo korespondente Briselē Ilze Nagla, kura trešā sprādziena laikā atradās netālu no notikuma vietas.

Pēc uzbrukumiem cilvēki, kas atradās sprādzienu vietās, bija panikā, apjukuši un izmisuši, savukārt pārējās pilsētas daļās iedzīvotāji bija mierīgi. Sabiedriskais transports pilsētā nekursēja visu dienu, taču vēlā pēcpusdienā atjaunota dzelzceļa satiksme, lai cilvēki varētu nokļūt mājās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti