Panorāma

VBTAI priekšnieka amatā virzīs Jāni Ābeli

Panorāma

RTU Covid-19 dēļ notiek vēl nebijis izlaidums

Lielbritānijā no šodienas obligāts sejas aizsegs

REPORTĀŽA: Lielbritānijā pirmā diena ar obligātajiem sejas aizsegiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

No 24.jūlija Lielbritānijā stājušies spēkā jauni noteikumi sejas aizsega valkāšanai. Tas kļūst obligāts veikalos, iepirkšanās centros, pasta nodaļās, arī vilcienu stacijās un lidostās, pat bankās. Nav noteikts, kāda tipa sejas aizsegam tam jābūt, drīkst lietot arī šalles un lakatus. Tie, kuri nesekos noteikumiem, riskē maksāt visai prāvu naudas sodu. Gan sodi, gan sejas aizsegu nēsāšanas prasības visā Apvienotajā Karalistē nav vienādas.

Londonas centrs, kur parasti ikdienā grūti pārvietoties, šovasar netipiski tukšs un kluss. Tūristu nav, daudzi biznesi slēgti, arī daudzu biroju darbinieki strādā no mājām. Atdzīvināt ekonomiku, veicinot cilvēku atgriešanos darbavietās, ir viens no šībrīža lielākajiem izaicinājumiem Apvienotajā Karalistē.

“Es nāku šeit piketēt kopš pagājušā gada februāra, un ir šokējoši redzēt atšķirību. Pirms ārkārtējā stāvokļa ieviešanas šeit viss bija pilns ar cilvēkiem. Bet nu viss ir pavisam tukšs, tūristu autobusi tukši. Ir ļoti skumji redzēt, cik ļoti viss mainījies. Taču domāju, ka situācija uzlabosies. Pēdējo trīs nedēļu laikā redzu, ka cilvēku pakāpeniski kļūst arvien vairāk, tā ka viss pamazām notiek. Iespējams, vajadzēs vēl kādus sešus mēnešus,” pauda Roberts Smits, piketētājs pret plastmasas piesārņojumu.

Noteikumi sejas masku lietošanai ir visai sarežģīti. Sabiedriskajā transportā un veikalos tās ir obligātas, bet, piemēram, restorānos – ne. 

“Grūtāk ir elpot, nepatīkami. Viss meikaps paliek maskā. Lūpukrāsu arī nevar uzlikt. Bet vajag jau saņemties un darīt, tāds tas likums pagaidām ir, un tā arī jādzīvo pagaidām, līdz nevajadzēs vilkt maskas. Ļoti ceru, ka tas būs drīz! Vakar biju Soho, un, ejot iekšā bāros un kafejnīcās, izmēra temperatūru. Un tad tevi laiž iekšā. Ja ir temperatūra, tad jāiet mājās,” pastāstīja friziere Diāna Berce, kura strādā Londonā.

Londonas sabiedriskajā transportā, kas dienas vidū ir pavisam tukšs, maskas tiek valkātas diezgan apzinīgi, jo par sejas aizsega nevalkāšanu var noteikt 100 mārciņu sodu.

Taču ir arī daudzi izņēmumi. Piemēram, sejas aizsegu var nevalkāt bērni, kuri ir jaunāki par 11 gadiem. Maska var nebūt arī tad, ja tā rada fiziskas vai psihiskas veselības problēmas. Nav nepieciešams nēsāt līdzi ārsta slēdzienu, pietiek, ja ir izdrukāta vai ar telefonu nofotografēta kāda no internetā pieejamajām izņēmuma zīmēm, tādu var izgatavot arī pats. Taču arī tas nav obligāti.

Tādēļ nav skaidrs, kādos gadījumos policija varētu sodīt, ja masku nelietošanai ir tik daudz attaisnojumu.

“Ar maskām ir jocīgi, ir grūti elpot. Taču mēs tās valkājam, jo tas nepieciešams citu cilvēku drošībai un mūsu pašu drošībai koronovīrusa dēļ. Ir grūti, bet nāksies pierast,” saka students Anrī Bercis, kurš dzīvo Londonā.

KONTEKSTS:

Lielbritānijā kopumā ir inficējušies vairāk nekā 200 tūkstoši cilvēku un vairāk nekā 40 tūkstoši ir miruši.

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju pērnā gada nogalē. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti