Panorāma

Arī Rīgā grūtības nodrošināt minimālo skolēnu skaitu vidusskolās

Panorāma

Vēlēšanām piesakās vēl trīs partijas

Aprit 10 gadi kopš Gruzijas un Krievijas kara

REPORTĀŽA: Gruzijas un Krievijas karš nav aizmirsts arī pēc 10 gadiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Šonedēļ apritēs 10 gadi, kopš Gruzijas un Krievijas starpā Dienvidosetijas dēļ izcēlās karš. To uzskata par mūsu gadsimta pirmo Krievijas uzbrukumu Eiropai. Tam vēlāk sekoja Krimas sagrābšana un karš Austrumukrainā. Šie nodarījumi nedrīkst palikt aizmirsti. Par to šajās dienās atgādina vairāku valstu politiķi.

Uz Gruziju kopā devās Polijas, Latvijas un Lietuvas ārlietu ministri, lai paustu atbalstu Gruzijai un simboliski atgādinātu par notikumiem, kuru sekas Gruzija izjūt vēl tagad.

"Tas ir vēstījums arī pārējai pasaulei, ka šos jautājums nedrīkst kaut kur paslaucīt... Līdzīgi kā tas bija ar, piemēram, Baltijas valstu okupācijas neatzīšanu. Mums ir jāuztur šis jautājums starptautiskajā dienas kārtībā," stāstīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Vienotība"). Viņš uzsvēra, ka tas ir arī skaidrs vēstījums Krievijai - nevar pārkāpt starptautiskās tiesības.

Bijušais kara izmeklēšanas parlamentārās komisijas vadītājs Pāta Davitaja stāstīja, ka karš turpinās joprojām: "Uz tā saucamās robežas krievi īsteno borderizāciju - žogi tiek pārcelti uz priekšu. Un Krievijas Federācija dara visu, lai pārņemtu pilnīgu kontroli pār Gruziju."

Polijas, Latvijas un Lietuvas ārlietu ministri pirmdien nolika ziedus pie bijušajam Polijas prezidentam Leham Kačiņskim veltīta pieminekļa. Krievijas agresiju Gruzijā pārtrauca tieši starptautiskās uzmanības pievēršana notiekošajam, un tās iniciators bija Kačiņskis.

Otrdien ministri dosies uz improvizēto robežu ar Dienvidosetiju, lai pārliecinātos par situāciju uz vietas.

KONTEKSTS:

Konflikts starp Krieviju un Gruziju  nesākās pēkšņi - nemieri starp Gruziju un tās autonomo teritoriju Dienvidosetiju neskaitāmas reizes pierimuši un atsākušies pēc PSRS sabrukuma. 2008.gada augustā līdz ar vēl vienu Gruzijas mēģinājumu pārņemt kontroli pār separātisko provinci reaģēja arī Krievija. Maskava ieveda savus spēkus Dienvidosetijā un padzina no turienes Gruzijas karaspēku, kā arī okupēja daļu Gruzijas teritorijas.

Oficiāli tas netiek saukts par karu, bet bruņotu konfliktu. Tā aktīvajā fāzē un arī vairākās nedēļās pēc tam dzīvības zaudēja apmēram 400 cilvēki, bet vairāk nekā 100 tūkstoši bija spiesti pamest mājas. Tika nodarīti milzīgi infrastruktūras postījumi un iznīcināti neskaitāmi īpašumi.

Tiek lēsts, ka šis piecu dienu konflikts Krievijai izmaksāja pusmiljardu ASV dolāru, bet Gruzijai – divreiz vairāk, neskaitot pārējos zaudējumus.

2008.gada 12.augustā ar prezidējošās Eiropas Savienības valsts Francijas prezidenta Nikolā Sarkozī starpniecību tika panākta pamiera vienošanās starp Krieviju un Gruziju.

Starptautiskā Cilvēktiesību organizācija “Human Right Watch” norādījusi, ka cilvēktiesību pārkāpumi un iespējami kara noziegumi veikti no abām pusēm. Piemēram, gan Krievijas, gan Gruzijas bruņotie spēki izmantojuši starptautiski aizliegtās kasešbumbas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti