Referendumu par britu turpmāko dalību ES izziņo 23.jūnijā

Lielbritānijas premjers Deivids Kamerons paziņoja, ka guvis britu valdības atbalstu iepriekš Briselē panāktajam kompromisam ar Eiropas Savienības (ES) valstu līderiem. Līdz ar to arī nozīmēts referenduma datums, ziņo raidsabiedrība BBC.

Pēc piektdien panāktās vienošanās Briselē britu premjers sestdien sasauca valdības sēdi, kurā aicināja savus kolēģus atbalstīt ierosinājumu 23.jūnijā sarīkot referendumu par Lielbritānijas turpmāko atrašanos blokā. 

Uzrunājot savus vēlētājus, Kamerons uzsvēris, ka tagad izvēle ir viņu rokās: "Mūsu priekšā stāv viens no lielākajiem lēmumiem mūsu dzīvē. Vai nu palikt reformētā Eiropas Savienībā, vai to atstāt. Šī izvēle ir par to, kāda valsts mēs gribam būt un kādu nākotni mēs vēlamies saviem bērniem. Šis ir jautājums, kā mēs tirgojamies ar saviem kaimiņiem, radot darbavietas, labklājību un finansiālo drošību mūsu ģimenēm. Šis ir jautājums, kā mēs sadarbojamies, lai vairotu mūsu iedzīvotāju drošību un padarītu valsti stipru."

Kā norādījis Deivids Kamerons, Eiropas Savienībā joprojām ir daudz lietu, kuras būtu nepieciešams reformēt, taču viņš pārliecināts, ka izstāšanās no Eiropas Savienības apdraudēs Lielbritānijas nacionālās intereses. Tāpēc viņš darīšot visu iespējamo, lai aģitētu par Lielbritānijas palikšanu Eiropas Savienībā arī turpmāk.

"Jautājums ir, vai mēs būsim spēcīgāki un drošāki, strādājot reformētā Eiropas Savienībā, vai atrodoties ārpus tās? Es uzskatu, ka mēs varam būt drošāki, atrodoties Eiropas Savienībā, jo mēs kopīgi ar mūsu Eiropas partneriem varam apkarot pārrobežu noziedzību un terorismu.

Es esmu pārliecināts, ka mēs būsim spēcīgāki, ja mēs no iekšienes varēsim ietekmēt lēmumus vienā no pasaules lielākajām organizācijām, palīdzot pieņemt tādus lēmumus par tirdzniecību un drošību, kas atbilstu mūsu interesēm un noteiks mūsu nākotni.

Es esmu pārliecināts, ka mums būs labāk palikt Eiropas Savienībā, jo mūsu uzņēmējiem būs brīva pieeja lielākajam vienotajam brīvajam tirgum."

Katrs no britu valdības ministriem pats varēs izvēlēties, kuru no kampaņām atbalstīt.

Pašlaik Kamerons var rēķināties vien ar 17 ministru atbalstu, jo īsu brīdi pēc premjera paziņojuma seši valdības ministri ir paziņojuši, ka savus vēlētājus aicinās balsot par izstāšanos no Eiropas Savienības.

Visaugstāk stāvošie no šiem ministriem ir Deivida Kamerona ilggadējs līdzgaitnieks, pašreizējais tieslietu ministrs Maikls Gous un bijušais toriju līderis un darba un pensiju valsts ministrs Dankans Smits. Tāpat izstāšanās kampaņai izlēmuši pievienoties pašreizējais pārstāvju palātas līderis Kriss Greilings un nodarbinātības ministre Priti Patela. Kopīgajā ministru paziņojumā norādīts, ka aicinājums izstāties no Eiropas Savienības nebūs tikai Konservatīvo partijas iniciatīva, bet gan daudzu partiju kopīgie centieni, jo arī citu partiju atbalstītāji uzskata, ka ar premjera panākto piekāpšanos no Eiropas Savienības dalībvalstu puses ir par maz.

Pēc notikumiem Briselē un paziņojumiem Londonā britu bukmeikeru kantori ir mainījuši savas likmes par Lielbritānijas turpmāko palikšanu Eiropas Savienībā. Pašlaik joprojām augstāk tiek vērtētas iespējas, ka briti tomēr nobalsos par palikšanu Eiropas Savienībā, taču vienlaicīgi tiek pieļauts, ka likmes var radikāli mainīties, ja, piemēram, izstāšanās kampaņai izlemtu pievienoties tāds ietekmīgs un sabiedrībā populārs politiķis kā Londonas mērs Boriss Džonsons.

Jau ziņots, ka pēc divu dienu ilgām sarunām Lielbritānija un pārējās ES dalībvalstis panākušas vienošanos par reformām britu turpmākajās attiecībās ar ES.

Vienošanās paredz, ka ārkārtējas migrācijas līmeņa gadījumā Lielbritānija varēs izmantot avārijas bremžu mehānismu un ierobežot pabalstu piešķiršanu migrantiem no Eiropas Savienības. Šāda sistēma būs spēkā septiņus gadus. Pabalsti migrantu bērniem, kas dzīvo citās valstīs, turpmāk tiks maksāti, atbilstoši pabalstu līmenim viņu dzimtenē. Jaunajiem ieceļotājiem šīs prasības tiks ieviestas nekavējoties, pašreizējiem 34 tūkstošiem šādu pabalstu saņēmējiem – no 2020.gada.

Kameronam ir izdevies panākt izmaiņas Eiropas Savienības līgumos, kuros turpmāk noteikts, ka pants par arvien ciešāku savienību neattieksies uz Apvienoto karalisti. Tāpat panāktas garantijas, ka britu uzņēmēji netiks diskriminēti, atrodoties ārpus eirozonas.

Tikmēr britu eiroskeptiķi piekāpšanos no Eiropas puses sauc par pārāk pieticīgu un nepietiekamu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt