Ramadāns Covid-19 laikā: Izjauktas gadsimtiem senas tradīcijas, ne visi ievēro ierobežojumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Piektdien, 24. aprīlī, visā pasaulē sācies musulmaņu svētais mēnesis jeb ramadāns. Koronavīrusa izraisītā krīze daudzās pasaules valstīs krietni pamainījusi ramadāna atzīmēšanu. Pielāgošanās varasiestāžu noteiktajām prasībām daudziem izjaukusi gadsimtiem seno tradīciju ievērošanu, tomēr ne visur musulmaņi ir gatavi pakļauties noteiktajiem ierobežojumiem.  

ĪSUMĀ:

  • Piektdien sākas musulmaņu svētais mēnesis ramadāns.
  • Covid-19 dēļ 1,8 miljardam musulmaņu ramadānu nākas atzīmēt citādāk.
  • Daudzviet aizliegtas lūgšanas mošejās, kā arī lielās ģimeņu un draugu pulcēšanās.
  • Pārtraukti labdarības, ziedojumu pasākumi un pārtikas izdale ramadāna laikā.
  • Bangladešas galvaspilsētā slēgts gadsimtiem senais tirgus.
  • Arī Malaizijā slēgti tirgi, kuros ramadāna laikā iegādājas pārtikas produktus.
  • PVO ir aicinājusi pārtraukt dažas no ramadāna laikā ierastajām aktivitātēm.
  • Ir musulmaņi, kas atsakās pārtraukt pulcēšanos mošejās.
  • Daži reliģiskie līderi Āzijā neuzskata ar Covid-19 saistītās bailes par pamatotām.

Koronavīrusa radītā krīze ietekmējusi ikvienu, tajā skaitā 1,8 miljardus musulmaņu visā pasaulē, kuriem šogad svēto mēnesi jeb ramadānu nāksies atzīmēt daudz citādāk, nekā ierasts citus gadus.

Ramadāns Covid-19 laikā: Izjauktas gadsimtiem senas tradīcijas, ne visi ievēro ierobežojumus
00:00 / 03:45
Lejuplādēt

Ramadāna laikā vairums musulmaņu gavē no saullēkta līdz saulrietam, bet svētā mēneša noslēgumā tiek rīkotas plašas svinības. Ramadāna laikā, protams, neiztiek arī bez vairākām lūgšanām ik diennakti.

Tomēr visas šīs lietas traucē ievērot koronavīrusa krīzes dēļ noteiktie ierobežojumi.

Daudzviet pasaulē aizliegta pārvietošanās, aizliegtas lūgšanas mošejās, kā arī lielās ģimeņu un draugu pulcēšanās.

Stingri pulcēšanās ierobežojumi jau ramadāna priekšvakarā tika noteikti, piemēram, Turcijā. Visā valstī aizliegta masu pulcēšanās teltīs un citās vietās, lai kopīgi paēstu pirms saullēkta un pēc saulrieta. Savukārt masu lūgšanas Turcijas mošejās ir aizliegtas jau ilgāk nekā mēnesi.

Ramadāna laikā mošejās nenotiks arī lūgšanas naktīs.

Distancēšanās noteikumi un pandēmijas radītā nopietnā ekonomiskā ietekme nozīmē arī daudzu labdarības, ziedojumu pasākumu un pārtikas izdales pārtraukšanu ramadāna laikā. Cilvēkiem aizliegts dot ziedojumus tradicionālajiem ramadāna bundziniekiem, kas apstaigā ielas, lai pamodinātu ticīgos uz maltīti pirms saullēkta.

Bangladešas galvaspilsētā Dakā varasiestādes slēgušas gadsimtiem seno tirgu, kurā pārdod uzkodas un tradicionālos gardumus ramadāna laikā.

Vietējās policijas priekšnieks zinājis stāstīt, ka tirgus slēgts pirmo reizi vismaz 400 gadu laikā.

Arī Bangladešā vairāk nekā 300 000 mošeju būs slēgtas.

Tikmēr Malaizijā strikti ierobežojumi būs spēkā līdz maija vidum un līdz tam būs slēgtas ne tikai skolas, bet arī mošejas. Arī Malaizijā slēgti tirgi, kuros musulmaņi ramadāna laikā iegādājas dažādus pārtikas produktus. Tā vietā Malaizijas iedzīvotājiem piedāvāts pasūtīt preces no tā saucamajiem “e-bazāriem” jeb tiešsaistē.

Pasaules Veselības organizācija ir aicinājusi pārtraukt dažas no ramadāna laikā ierastajām aktivitātēm, lai samazinātu inficēšanās risku.

Arī vairāku valstu varas iestādes ir skaidri brīdinājušas par draudiem, ko rada lielas reliģiskas sapulces. Atsevišķās islāma draudzēs Malaizijā, Pakistānā un Indijā jau iepriekš tika konstatēts vīrusa uzliesmojums.

Aicinājumu visiem Skotijas musulmaņiem izplatīja Skotijas tieslietu ministrs Humza Jusafs.

“Šogad ramadāna atzīmēšanai būs jābūt citādai. Likumi un vadlīnijas ir jāturpina ievērot, lai pasargātu veselības aprūpes sistēmu un dzīvības. Tas būs grūti, bet mēs turpināsim būt kopā viens ar otru, izmantojot digitālās platformas.

Mans vēstījums ir skaidrs – ēdiet mājās, lūdzieties mājās, palieciet mājās!” uzsvēra Jusafs.

Neraugoties uz koronavīrusa draudiem, ir musulmaņi, kas atsakās pārtraukt pulcēšanos mošejās un ievērot fiziskās distancēšanās noteikumus.

Daži reliģiskie līderi Āzijā, kur dzīvo gandrīz miljards pasaules musulmaņu, neuzskata ar Covid-19 saistītās bailes par pamatotām.

Piemēri meklējami Bangladešā, Pakistānā un Indonēzijā. Vairāki tūkstoši cilvēku ceturtdienas vakarā piedalījās lūgšanā Indonēzijas Ačekas provinces lielākajā mošejā. Daudzviet Pakistānā novērotas līdzīgas pulcēšanās.

Savukārt ramadāna atzīmēšana Afganistānā būs sarežģīta ne tikai koronavīrusa draudu dēļ. Tas tādēļ, ka valsts prezidenta Ašrafa Gani aicinājumam ievērot pamieru musulmaņu svētā mēneša laikā nav atsaukušies talibi, kuru īstenotie uzbrukumi vairākās valsts vietās joprojām nerimst.

KONTEKSTS:

Pasaulē ar koronavīrusu Covid-19 līdz aprīļa vidum inficējušies jau vairāk nekā 2,7 miljoni cilvēku, upuru skaits pārsniedz 190 000. Vissmagākā situācija vēl joprojām ir ASV, savukārt Eiropā vīruss patlaban visstraujāk izplatās Lielbritānijā. Daudzās valstīs pandēmijas ierobežošanai tika ieviesti stingri pulcēšanas ierobežojumi un noteikta karantīna, bet, situācijai uzlabojoties, dažas valstis sākušas spriest par ierobežojumu mīkstināšanu.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti