Dienas ziņas

Krievijas karaspēkā Piedņestrā izsludināta kaujas gatavība

Dienas ziņas

Eksperte: Mobings skolā sākas ar problēmām mājās

Radiācijas līmenis Čornobiļas AES ir normas robežās

Radiācijas līmenis Čornobiļas AES pēc okupantu aiziešanas ir normas robežās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

1986. gada 26. aprīlī notika Čornobiļas kodolkatastrofa, kas bija lielākā šāda veida katastrofa pasaulē. Tagad, pēc 36 gadiem, Čornobiļas atomelektrostacijas (AES) tuvumā radiācijas līmenis ir normas robežās.

Kad Krievijas karaspēks pēc iebrukuma Ukrainā ieņēma Čornobiļas AES, radās bažas par jauniem kodolkatastrofas draudiem. Lai arī tagad Čornobiļa atkal ir ukraiņu kontrolē, Eiropas lielākā atomelektrostacija Zaporižjā joprojām ir okupantu rokās.

Čornobiļas atomelektrostaciju Krievijas karaspēks ieņēma pašā iebrukuma sākumā – 24. februārī, bet pameta marta beigās, un jau 2. aprīlī Čornobiļā atkal tika pacelts Ukrainas karogs.

Piemiņas pasākums Čornobiļas AES katastrofas upuriem
Piemiņas pasākums Čornobiļas AES katastrofas upuriem

Pasaulē lielākās kodolkatastrofas gadadienā Čornobiļas atomelektrostaciju apmeklēja Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras ģenerāldirektors Rafaels Grosi.

“Es nezinu, vai mēs bijām ļoti tuvu katastrofai, bet situācija bija absolūti nenormāla un ļoti, ļoti bīstama,” par situāciju pēc Krievijas spēku iebrukuma Čornobiļas AES izteicās Grosi.

Grosi norāda, ka atomelektrostaciju apdraudējums kara apstākļos ir bezprecedenta gadījums.

“Vai tā bija vēl viena katastrofa kā 1986. gadā? Protams, ne, jo tā bija pavisam cita situācija. Toreiz bija sprādziens, bija reaktors, kas darbojās. Tagad situācija bija pavisam cita. Šajā gadījumā mums bija kodoldrošības situācija, kas nebija normāla un varēja izvērsties par avāriju.”

Jau vēstīts, ka krievu karavīri būvējuši ierakumus tā sauktā Sarkanā meža tuvumā. Sarkanais mežs ir Čornobiļas aizlieguma zonas visvairāk piesārņotā teritorija. Krievijas spēki izmantojuši Sarkano mežu arī, lai caur to pārvietotu militāro tehniku.

“Radiācijas līmenis, es teiktu, ir normāls. Ir bijuši brīži, kad līmeņi ir cēlušies – smagās tehnikas kustības dēļ, ko Krievijas spēki atveda uz šejieni, un kad viņi devās prom. Bet mēs tam sekojam katru dienu,” stāsta Grosi.

Pirms pamest Čornobiļu, okupanti atomelektrostaciju izlaupījuši. Sākot ar traukiem un beidzot ar aparatūru un instrumentiem.

“Nozaga mobilos telefonus, portatīvos datorus, dronus, apvidus auto. Arī dozimetrus,” stāsta Čornobiļas ugunsdzēsības un glābšanas vienības priekšnieka vietnieks Serhijs Strelčenko.

Vietējās amatpersonas arī ziņoja, ka gandrīz pilnībā iznīcināts viss Čornobiļas arhīvs, izzagta un sagrauta moderna analītiskā laboratorija.

Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras vadītājs norāda, ka kritiska situācija ir Zaporižjas atomelektrostacijā. Tā ir lielākā atomelektrostacija Eiropā, kas patlaban nonākusi Krievijas spēku kontrolē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti