PVO sākusi pētīt Zikas vīrusu; Eiropā draudu neesot, tomēr ikvienu aicina būt piesardzīgiem

Uzsākta bīstamā Zikas vīrusa izpēte un izveidota īpaša ekspertu komanda, kurai uzdots izstrādāt vakcīnu pret bīstamo infekciju. Lai gan pasaulē pasludināta ārkārtas situācija veselības jomā līdz ar lielo vīrusa izplatību Latīņamerikā, Eiropas Savienībā lielu risku neesot. Tā šonedēļ Eiropas Parlamenta deputātus informēja Pasaules Veselības organizācijas (PVO) vadošais pētnieks. Ekspertiem radušās aizdomas, ka, iespējams, Zikas vīruss varētu būt saistīts ar mikrocefāliju, kas ir līdzīga infekcija un ir raksturīga tieši jaundzimušajiem. Paredzams, ka pētījumiem un vakcīnu izstrādei būs nepieciešami vairāki mēneši, tāpēc grūtnieces aicina nedoties uz vīrusa skartā reģiona valstīm.

Zikas vīruss ir gripai līdzīga infekcijas slimība, kas saistīta ar pieaugošu gadījumu skaitu, kad Latīņamerikas valstīs piedzimuši bērni ar pārmērīgi mazu galvu un smadzenēm. Pēdējā laikā bieži dzirdēti aicinājumi grūtniecēm nedoties uz šī reģiona valstīm. Pasaulē izsludināta ārkārtas situācija veselības jomā, un par to plašākas debates šonedēļ norisinājās arī Eiropas Parlamentā. Tajā uzstājās arī Pasaules Veselības organizācijas vadošais pētnieks Roberto Bertollini:

''Situācija ir sarežģīta, bet tā nav nopietns drauds Rietumvalstīm un Eiropas Savienībai kopumā. Pasaules Veselības organizācija atzinusi Zikas vīrusa izplatību par ārkārtas situāciju veselības jomā, tāpēc pašlaik veicam rūpīgu infekcijas ekspertīzi. Vēlamies noskaidrot, vai Zikas vīrusam ir saistība ar mikrocefāliju, kas var tikt darīts, lai infekciju novērstu un kādas vakcīnas iespējams izstrādāt. Tam nepieciešamas vairākas nedēļas un, iespējams, pat mēneši. Vienlaikus cenšamies palīdzēt infekcijas skartajām valstīm, iznīcinot moskītus.''

Ekspertiem esot aizdomas, ka Zikas vīruss varētu būt saistīts ar mikrocefāliju, kas raksturīga jaundzimušajiem ar patoloģiski mazu un neattīstītu galvu. Pierādījumu gan vēl neesot.

Bertollini no Pasaules Veselības organizācijas atkārtoti aicināja grūtnieces atcelt ieplānoto atpūtu Latīņamerikā un papildus norādīja, ka piesardzības pasākumi attiecināmi arī uz vīriešiem:

''Sievietēm, kas plāno grūtniecību vai jau ir bērna gaidībās, aicinām atcelt vai pārcelt savu ceļojumu. Tāpat vīriešiem, kas ir uzturējušies šajās valstīs un inficējušies ar bīstamo vīrusu, aicinām izsargāties seksa laikā. Tas ir ļoti svarīgi, jo infekcija var būt aktīva vēl turpmākās divas līdz pat desmit nedēļas. Tāpat mēs neiesakām šos cilvēkus par asins vai orgānu donoriem.''

Arī Latvijā bīstamu risku neesot, iepriekš publiski sacījis Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs:

''Neapšaubāmi risks pastāv, bet šis risks ir nenozīmīgs. Vajag saprast, kā izplatās infekcija, un infekcija izplatās tikai caur odu kodumiem. Mūsu klimata zonā tie odi, kuri pārnēsā šo infekciju, neeksistē. Vienkārši tās divas odu sugas pie mums neeksistē, līdz ar to turpmāka izplatīšanās nav iespējama. Cilvēks nevar inficēties no cita cilvēka, šādi inficēšanās ceļi šai slimībai ir izslēgti.''

Arī Perevoščikovs norādījis, ka asins pārliešanas ceļā ar infekciju varētu saslimt. Zikas vīrusa slimībai raksturīgs drudzis, izsitumi, locītavu sāpes, acu sāpes un citi gripai līdzīgi simptomi. Pasaules Veselības organizācijas aprēķini liecina, ka cīņai ar Zikas vīrusu nepieciešami 50 miljoni eiro.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti