PVO: Panikai nav pamata, bet valstīm jābūt gatavām «Covid-19» izplatībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Panikai un bailēm nav pamata, bet valstīm jābūt gatavām iespējamai vīrusa tālākai izplatībai – tā paziņojusi Pasaules Veselības organizācija (PVO). Šobrīd saslimšana ar “Covid-19” konstatēta gandrīz 60 valstīs aptuveni 85 tūkstošiem cilvēku. Daudzi izārstējušies, bet bažas rada arvien jaunu saslimšanas gadījumu atklāšana.

“Covid-19”

“Covid-19” ir koronavīrusa veids, kas var izraisīt gan vieglas elpceļu infekcijas, gan smagas saslimšanas ar nopietnām komplikācijām (pneimoniju, nieru mazspēju) un pat nāvi. Nopietnas saslimšanas iepriekš ir izraisījis SARS un MERS.

Koronavīrusu slimības klīniskās pazīmes: drudzis, klepus un apgrūtināta elpošana ar pneimonijas radioloģiskajām atradnēm.

Riska grupas pacienti: gados veci cilvēki, cilvēki ar novājinātu imunitāti, cilvēki ar hroniskām slimībām.

Vai saslimušie izārstējas? Infekciju ārstējot, cilvēks pilnībā atveseļojas. Bet tas ne vienmēr attiecas uz riska grupas pacientiem. Pašlaik nav vakcīnas un specifiskas ārstēšanas. 

Informācija: SPKC

Jaunā koronavīrusa izcelsmes valstī Ķīnā saslimšanas un nāves gadījumu skaits vairs tik strauji kā iepriekš nepieaug, bet citviet atklājas arvien jaunas saslimšanas. Piemēram, Dienvidkoreja ir paziņojusi par “kritisku brīdi” cīņā ar vīrusu pēc tam, kad vienā dienā valstī atklāti vairāki simti jaunu gadījumu. Inficēto skaits pārsniedzis trīs tūkstošus. Militārpersonas sākušas masu dezinfekcijas pasākumus.

Tikmēr Vjetnamā pēdējo divu nedēļu laikā izārstēti un palaisti mājās visi, kuriem konstatēja saslimšanu.

Pasaules Veselības organizācija atzinusi, ka “Covid-19” izplatīšanās risks šobrīd ir ļoti augsts un mudina valstis gatavoties iespējamām krīzēm.

Vienlaikus organizācijas vadītājs Tedross Adhanoms Gebreiesuss uzsver, ka panikai un bailēm nav pamata:

“Pašlaik globāli tiek strādāts pie vairāk nekā 20 vakcīnu izstrādes.

Klīniskajos pētījumos arī tiek testēti ārstniecības līdzekļi. Pirmos rezultātus varētu gaidīt jau pēc pāris nedēļām. Šobrīd mūsu ļaunākais ienaidnieks ir nevis pats vīruss, bet gan bailes, baumas un aizspriedumi.”

Eiropas Savienībā robežas neslēdz, bet palielinās to valstu un lidostu skaits, kurās ieviesti ierobežojumi un tiek veikti preventīvi pasākumi, īpaši uzraugot tos, kuri ieradušies no vīrusa epicentriem. Piemēram, Polijā ikvienam, kurš ieceļojis no visvairāk skartajām vīrusa valstīm, nepieciešams aizpildīt veselības deklarācijas veidlapu. Bet Prāgā no Ķīnas un Itālijas ieceļojušajiem paredzēta nošķirta ielidošanas zona.

Virkne aviokompāniju arī būtiski samazinājušas lidojumu skaitu uz vīrusa skartiem reģioniem. Ārvalstu mediji ziņo, ka

globālie aviācijas nozares zaudējumi vīrusa dēļ varētu būt mērāmi vairāk 20 miljardos eiro.

Bet pasaules akciju cenas šonedēļ piedzīvoja lielāko nedēļas kritumu kopš 2008.gada finanšu krīzes.

Ko darīt sabiedrībai?

PVO jaunākajā ziņojumā par “Covid-19” situāciju doti ieteikumi un padomi ne tikai valstīm, bet arī iedzīvotajiem, neatkarīgi no tā, vai viņi dzīvo vīrusa skartajās teritorijās vai nē.

Kā norāda PVO, iedzīvotajiem jāapzinās, ka šī ir jauna un nopietna slimība, bet nedrīkst krist panikā un jāatceras – tā var tikt kontrolēta.

Aptuveni 80% cilvēku “Covid-19” pārdzīvo vieglā formā, un absolūtais vairākums izveseļojas.

Turklāt PVO norāda, ka ar laiku arvien mazāk cilvēku, kurus slimība skārusi nopietni, nomirst, jo uzlabojas zināšanas par to, kā šos pacientus aprūpēt.

Eksperti iesaka ikvienam šajā laikā īpaši rūpīgi mazgāt rokas, kā arī katru, reizi šķaudot vai klepojot, aizsegt muti un degunu.

Tāpat PVO iesaka ikvienam sekot līdzi jaunākajai informācijai par “Covid-19”. Ik dienu zināšanas par slimību un vīrusu pieaug, un, iespējams, būs jaunākas un labākas stratēģijas, kā sevi pasargāt. Latviešu valodā informāciju var meklēt Slimību un profilakses kontroles centra mājaslapā, bet angļu un krievu, kā arī citās valodās informāciju var iegūt Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā.

Svarīgi ir arī sekot atbildīgo iestāžu ieteikumiem, piemēram, par palikšanu mājās vai citiem piesardzības mēriem.

Slimību un profilakses centrs arī izplatījis ieteikumus darba devējiem. Situācijā, ja kāds darbinieks atgriezies no vīrusa skartajām teritorijām, ieteikts rīkoties sekojoši: ja simptomu (klepus, drudzis, rīkles iekaisums, apgrūtināta elpošana) nav, tad darbinieks var turpināt darba gaitas, tikai 14 dienas jāseko līdzi, vai simptomi neparādās un divreiz dienā jāmēra temperatūra. Iespēju robežās darbiniekam var un vajag nodrošināt darbu no mājām.

KONTEKSTS:

Jaunais koronavīruss "Covid-19" sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņojusi par valsts mēroga ierobežojumiem. Pasaules Veselības organizācija (PVO) saistībā ar Ķīnas koronavīrusu izsludinājusi augstāko starptautisko ārkārtas stāvokli veselības aizsardzības jomā.  

Vīruss izplatījies arī ārpus Ķīnas, tostarp vairākās Eiropas valstīs - Francijā, Itālijā, Austrijā, Horvātijā, Šveicē un Grieķijā. Latvija, reaģējot uz situāciju Eiropā, lēma ieviest piesardzības pasākumus iebraucējiem no Itālijas ziemeļiem, Dienvidkorejas un Irānas. Vienlaikus infektologi brīdinājuši, ka "Covid-19" neizbēgami nonāks arī Latvijā, bet uzdevums ir pēc iespējas attālināt vīrusa nonākšanu mūsu valstī cerībā sagaidīt vakcīnu. 

Tāpat "Covid-19" konstatēts visās Latvijas kaimiņvalstīs - sākotnēji Krievijā, tad 27.februārī Igaunijā, bet 28.februārī arī Lietuvā un Baltkrievijā. Turklāt Igaunijā konstatētais gadījums ir pacientam, kurš no Irānas, lidojot caur Turciju, ieradās Rīgas lidostā, no kuras ar mikroautobusu devās uz Rīgas centru un tālāk ar autobusu uz Tallinu. Visi viņa līdzbraucēji tiek apzināti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti