Dienas ziņas

Francijā atceļ masku nēsāšanas prasību ārtelpās

Dienas ziņas

Sveic medicīnas darbinieku dienā

PVO: steidzami jārīkojas toksisko atkritumu apstrādes jomā

PVO mudina steidzami rīkoties «digitālo izgāztuvju» un toksisko atkritumu jomā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Elektroniskām ierīcēm novecojot, ievērojamu daļu no tām katru gadu eksportē no valstīm ar augstiem ienākumiem uz nabadzīgākām pasaules vietām. Tur tos demontē, pārstrādā un atjauno vidē, kur bieži vien nav atbilstošas infrastruktūras, apmācības, kā arī veselības aizsardzības pasākumu. Pasaules Veselības organizācija brīdina, ka tādējādi miljoniem cilvēku ik gadu pakļauti toksisko atkritumu iedarbībai uz viņu veselību.

Ir steidzami jāveic efektīva un koordinēta rīcība, lai visā pasaulē aizsargātu miljoniem bērnu, pusaudžu un topošo māmiņu, kuru veselību apdraud neoficiāla un nelegāla izmesto elektronisko ierīču apstrāde. Tā norādīts jaunajā Pasaules Veselības organizācijas ziņojumā ar nosaukumu “Bērni un digitālās izgāztuves”.

Uz problēmu norādīja ANO ģenerālsekretāra preses sekretārs Stefans Dujaričs: “Balstoties uz ziņojumu, 12,9 miljoni sieviešu neoficiāli strādā atkritumu pārstrādes nozarē. Viņas, kā arī viņu vēl nedzimušie bērni pakļauti toksiskiem e-atkritumiem. Ziņojums arī parāda, ka 18 miljoni bērnu un pusaudžu, no kuriem daži ir vien piecus gadus veci, neoficiāli strādā rūpnieciskās apstrādes apakšnozarē. Pasaules Veselības organizācija norāda, ka

bērni, kas pakļauti e-atkritumu iedarbībai, ir īpaši neaizsargāti pret tajos esošajām toksiskajām ķīmiskajām vielām.”

Elektronisko ierīču atkritumu apjoms visā pasaulē pieaug. Piecos gados līdz 2019. gadam to apjoms palielinājās par 21%, sasniedzot gandrīz 54 tonnas. Paredzams, ka šī tendence turpināsies, jo datoru, mobilo tālruņu un citu elektronisko ierīču lietojums turpina palielināties.

Vienlaikus ierīces arī noveco un tādējādi rada toksiskos atkritumus. Pasaules Veselības organizācija izpētījusi, ka nepilni 20% šādu atkritumu nonāk oficiālās pārstrādes rūpnīcās. Pārējos izmet nelikumīgi, un tas visbiežāk novērojams valstīs ar zemiem vai vidējiem ienākumiem, kur toksiskos atkritumus apstrādā darbinieki bez oficiāliem līgumiem un līdz ar to arī bez adekvātām tiesībām un aizsardzības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti