Sadaļas Sadaļas

PVO eksperti: Vairumam cilvēku šobrīd nevajag Covid-19 vakcīnas trešo devu

Covid-19 vakcīnas ir pietiekami efektīvas, lai novērstu smagu saslimšanu ar šo slimību, tāpēc lielākajai daļai sabiedrības pašlaik nav nepieciešams saņemt trešo papildu vakcīnas devu. Šāds secinājums atrodams jaunākajā Pasaules Veselības organizācijas ekspertu ziņojumā, kas publicēts izdevumā “The Lancet”.

Dažas valstis, piemēram, Izraēla, jau aktīvi sākušas vakcinēt savus iedzīvotājus ar Covid-19 vakcīnas trešo devu, jo raizējas, ka koronavīrusa īpaši lipīgais delta variants veicinās straujāku slimības izplatību, neraugoties uz to, ka lielākā daļa iedzīvotāju ir vakcinēti pret Covid-19.

Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvji atkārtoti uzsver, ka pašlaik daudz nopietnāka uzmanība būtu jāpievērš vakcinācijai tajās valstīs, kur cilvēki vēl tikai gaida pirmo Covid-19 vakcīnas devu.

"Pat ja papildu deva vidējā termiņā samazinātu nopietnas saslimšanas risku, ar pašlaik pieejamiem vakcīnu krājumiem varētu izglābt vairāk dzīvību, ja tās izmantotu vēl nevakcinētiem iedzīvotājiem, nevis kā papildu devu vakcinētās sabiedrībās," rakstīts ziņojumā.

Lai arī vairāki vakcīnu ražotāji pēdējo mēnešu laikā aktīvi lobē ideju par trešās vakcīnas devas nepieciešamību un daudzās pasaules valstīs revakcinācija jau ir uzsākta, zinātnieki, tostarp no Pasaules Veselības organizācijas, uzskata, ka šāda rīcība ir nepiemērota.

Analizējot pētījumus un klīniskos izmēģinājumus, secināts, ka pieejamās vakcīnas ir efektīvas pret nopietniem Covid-19 simptomiem, turklāt tas attiecas uz visiem vīrusa paveidiem, arī īpaši lipīgo delta variantu.

Vienlaikus gan tiek atzīts, ka vakcīnas ir mazāk efektīvas, novēršot asimptomātisku saslimšanu.

PVO atzīst, ka nākotnē iedzīvotāju vakcinācija ar papildu devām varētu būt nepieciešama, jo sākotnējās devas sniegtā imunitāte samazināsies vai parādīsies jauni slimības varianti, pret kuriem sākotnējā vakcīna nav iedarbīga.

PVO eksperti norāda, ka pārāk ātra vai pārāk bieža papildu devu izmantošana arī saistās ar risku, jo iespējamās blaknes var veicināt sabiedrības iebildumus pret vakcināciju. Vēstījums, ka drīzumā būs nepieciešama papildu vakcinācija, var iedragāt kampaņu par sākotnējās vakcinācijas nepieciešamību.

Pētījuma vadošā autore Ana Marija Henao-Restrepo norādījusi: ja Covid-19 vakcīnas tiktu piegādātas tur, kur tās var sniegt vislielāko labumu, tās visefektīvāk palīdzētu ierobežot pandēmijas izplatību, novēršot dažādu jaunu slimības paveidu rašanos.

PVO uzskata, ka visās pasaules valstīs līdz gada beigām vajadzētu būt vakcinētiem vismaz 40% iedzīvotāju, bet, kamēr vairumā rietumvalstu šī robeža jau ir sasniegta, trūcīgās valstis tai nav pat pietuvojušās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt