Dienas ziņas

Lielbritānija pakāpeniski atceļ mājsēdi

Dienas ziņas

Izdodas atbrīvot Suecas kanālu bloķējušo kuģi

Mediju rīcībā nonāk PVO ziņojums par Covid-19 izcelsmi

PVO eksperti: koronavīruss no sikspārņiem pie cilvēkiem atceļojis vēl caur kādu citu dzīvnieku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Visticamākais jaunā koronvīrusa izcelsmes scenārijs ir tā transmisija no sikspārņiem uz cilvēkiem caur vēl kādu dzīvnieku. Savukārt teorija, ka vīruss radies Uhaņas laboratorijā, ir ārkārtīgi maz ticama. Tā teikts ilgi gaidītājā Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ekspertu ziņojumā, kas izstrādāts sadarbībā ar Ķīnas zinātniekiem un kura kopija nonākusi vairāku mediju rīcībā.

Pasaules Veselības organizācijas starptautisko ekpertu komanda janvārī ieradās Ķīnā, lai pētītu Covid-19 pandēmijas izraisīšanos un jaunā koronavīrusa izcelsmi. Misijas ceļš uz to sarežģīts, tā kā Ķīna sākotnēji pretojās šāda pētījuma īstenošanai, taču galā misija notika. Tās ietvaros eksperti apmeklēja arī Uhaņas Virusoloģijas institūta laboratoriju.

Šajās dienās tiks publicēts oficiāls ziņojums, taču tā kopija jau nonākusi atsevišķu mediju, piemēram, ziņu aģentūras “Associated Press”, rīcībā.

Ziņojumā secināts, ka jaunais koronavīruss, visticamāk, tika nodots cilvēkam no sikspārņa caur citu dzīvnieku – šī hipotēze raksturota kā iespējama vai ļoti iespējama. Savukārt teorija, ka vīruss izkļuvis no laboratorijas, nosaukta kā ārkārtīgi mazticama.

Pasaules Veselības organizācijas ģenerāldirektors Tedross Adhanoms Gebreiesuss pirmdien atzina, ka nedēļas nogalē saņēmis ziņojumu un ekspertu misija to oficiāli prezentēs otrdien.

"Mēs izlasīsim ziņojumu, to apspriedīsim, pārdomāsim tā saturu un turpmākās soļus ar dalībvalstīm. Bet, kā jau teicu, tiek apskatītas visas hipotēzes, tādēļ nepieciešami pilnīgi un turpmāki pētījumi,” norāda PVO vadītājs.

Eksperti beidza misiju Uhaņā jau pirms vairāk nekā mēneša. Ziņojuma kavēšanās tika skaidrota ar saskaņošanas un tulkošanas problēmām.

Atkārtota kavēšanās ar ziņojuma publicēšanu rietumvalstīs radījusi jautājumus par to, vai Ķīnas mēģināja ietekmēt secinājumus sev par labu. Turklāt ekspertu piekļuve Uhaņas laboratorijai un datiem bijusi strikti ierobežota. Īpaši skaļi bijuši ASV pārmetumi. Pekina tos pirmdien noraidīja.

“Vai ASV nemēģina izdarīt politisku spiedienu uz Pasaules Veselības organizācijas ekspertu grupas locekļiem? ASV vajadzētu pajautāt ekspertiem, kuru ziņojuma daļu tad ir uzrakstījusi Ķīnas valdība?” prāto Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis Džao Lidzjaņs.

Ziņojuma atzinumi nesniedz daudz jaunas informācijas jautājumā par jaunā koronavīrusa izcelsmi un atstāj daudz neatbildētu jautājumu. Pētnieku grupa rosina turpināt padziļināti pētīt visas hipotēzes, izņemot laboratorijas noplūdes teoriju.

KONTEKSTS:

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju (PVO) 2019. gada nogalē. PVO 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.

Pasaulē ar Covid-19 inficējušies jau 127 miljoni cilvēku, gandrīz 2,8 miljoni ir miruši. Covid-19 pandēmija sagrāva valstu ekonomikas, kā arī turpina ierobežot cilvēku ikdienu. Līdz ar to interese noskaidrot, kā un kāpēc vīruss vispār izplatījies, bijusi milzīga.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti