PVO: Eiropā vakcinācija pret Covid-19 ir nepiedodami lēna

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vakcinācijas kampaņa Eiropas Savienībā ir nepiedodami lēna, un saslimstības rādītāji mūsu reģionā turpina palielināties jau sesto nedēļu pēc kārtas. Ar šādu brīdinājumu nācis klajā Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas birojs.

ĪSUMĀ:

  • Eiropā vismaz vienu vakcīnas devu saņēmuši 10% iedzīvotāju, 4% saņēmuši abas devas.
  • Francijā slēdz skolas un ierobežo cilvēku pārvietošanos.
  • Spānijā pieprasa, lai sejas maskas tiktu lietotas visur, arī pludmalēs.
  • Ungārijā ļoti augsta mirstība, neraugoties uz salīdzinoši veiksmīgo vakcinācijas gaitu.
  • Brazīlijā mēneša laikā divkāršojies ar Covid-19 mirušo skaits.

Pagājušajā nedēļā 51 Eiropas valstī kopumā reģistrēti 1,6 miljoni Covid-19 inficēšanās gadījumu un gandrīz 24 000 mirušo.

PVO: Eiropā vakcinācija pret Covid-19 ir nepiedodami lēna
00:00 / 03:20
Lejuplādēt

“Vēl tikai pirms piecām nedēļām Eiropā reģistrēto inficēšanās gadījumu skaits bija sarucis zem viena miljona nedēļā, bet tagad situācija reģionā ir satraucošākā pēdējo mēnešu laikā. Tuvojas reliģiskie svētki, kuru laikā būs palielināts cilvēku pārvietošanās un pulcēšanās risks,” norāda PVO pārstāve Dorita Nicana.

Inficēto skaita pieaugums ir konstatēts visās vecuma grupās, izņemot cilvēkus, kas vecāki par 80 gadiem. Tas liek domāt, ka vakcinācija tomēr ir sniegusi rezultātu.

Eiropā pašlaik vismaz vienu Covid-19 vakcīnas devu saņēmuši 10% iedzīvotāju, bet 4% ir saņēmuši abas devas.

Sejas maska jālieto arī pludmalē

“Vakcīnas ir labākais veids, kā izkļūt no šīs pandēmijas. Tās ne tikai ir iedarbīgas, bet arī ļoti efektīvi novērš inficēšanos. Taču vakcinācijas temps ir bijis nepiedodami lēns,” atzina PVO Eiropas nodaļas vadītājs Hanss Henri Klūge.

Viena no valstīm, kas šajās pirmssvētku un svētku dienās izlēmusi paplašināt karantīnas noteikumus, ir Francija. Daļējā karantīna, kas bija spēkā galvaspilsētā Parīzē un tās apkārtnē, tagad ir piemērota visā valstī. Tiek slēgtas skolas, ieviesta komandantstunda nakts laikā un stājas spēkā aizliegums ceļot tālāk par 10 kilometriem no mājām.

Spānijā tikmēr asus iebildumus izraisījis valdības lēmums, kas pieprasa lietot sejas masku arī ārpus telpām, tai skaitā pludmalēs un peldbaseinos. Katalonijā un Valensijā šāda prasība ir spēkā jau mēnešiem ilgi, lai gan zinātnieki uzskata, ka svaigā gaisā vīrusa izplatīšanās risks ir daudz mazāks nekā telpās. Pret prasību lietot sejas masku visās Spānijas pludmalēs iebilst tūrisma nozare, kas smagi cietusi Covid-19 pandēmijas laikā.

Ungārijā neizdodas samazināt mirstību

Kamēr daudzās Eiropas valstīs vakcinācijas kampaņa tikai uzņem apgriezienus, citas jau saskaras ar jauniem izaicinājumiem. Ungārija, kur sapotēti jau vairāk nekā 20% iedzīvotāju, saskārusies ar strauju Covid-19 upuru skaita pieaugumu.

Trešdien tika sasniegts kārtējais rekords, dzīvību zaudējot 302 cilvēkiem. Proporcionāli tas ir pasaulē augstākais mirušo skaits uz miljonu iedzīvotāju.

Ungārijā jau ceturto nedēļu spēkā ir arī stingri karantīnas ierobežojumi, un premjerministrs Viktors Orbans paziņojis, ka pagaidām nevar būt ne runas par ierobežojumu mīkstināšanu.

“Pašlaik inficēšanās ir masveidīga, un ar pašreizējiem ierobežojumiem mēs varam tikai nedaudz palēnināt vīrusa izplatību. Ir tikai viens veids, kā mēs varam vīrusu ne tikai apturēt, bet arī sakaut. Un tā ir vakcinācija. Tāpēc pašlaik visiem mūsu centieniem ir jābūt sakoncentrētiem tikai uz vakcināciju," atzina Orbāns.

Vakcinācijas pastiprināšanai Ungārijas valdība ir iegādājusies arī Krievijā un Ķīnā ražotās vakcīnas. Vairāki desmiti Ungārijas plašsaziņas līdzekļu aicinājuši atļaut tiem ziņot no slimnīcām un intervēt veselības aprūpes darbiniekus, jo piekļuve tiem jau vairākus mēnešus ir bijusi liegta. Žurnālisti norāda, ka mediķiem būtu svarīgi izklāstīt savu redzējumu par slimnīcu spēju uzņemt tik lielu saslimušo skaitu, kā arī būtu nozīmīgi dzirdēt viņu atbildes uz žurnālistus interesējošiem jautājumiem.

Mirušo skaits dubultojies

Tikmēr arvien satraucošākas ziņas tiek saņemtas no Brazīlijas.

Pagājušajā mēnesī, salīdzinot ar februāri, Brazīlijā ar Covid-19 mirušo skaits ir dubultojies, sasniedzot gandrīz 67 000 cilvēku. Brazīlijā ik dienu tiek reģistrēta aptuveni trešā daļa no visiem pasaulē reģistrētajiem Covid-19 nāves gadījumiem.

Tikmēr valsts prezidents Žairs Bolsonaru, kurš arī iepriekš asi kritizēts par pandēmijas radīto briesmu ignorēšanu, apšaubījis Brazīlijas reģionālo līderu ieviestos ierobežojumus. Pēc Bolsonaru vārdiem, Brazīlija saskaras ar diviem draudiem – koronavīrusu un bezdarbu, bet, sēžot mājās, valsti no krīzes nevarot izvest. Protestējot pret šādu prezidenta nostāju, vairāki ministri atklāti pauduši savu neapmierinātību, un prezidents bijis spiests mainīt valdības sastāvu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti