Dienas ziņas

Latgales vēstniecībā GORS atgriežas klātienes pasākumi

Dienas ziņas

Ziemassvētku gaidīšanas laikā cer uz lielāku vienotību

PVO: Omikrona paveida globālais risks ir ļoti augsts

PVO: Covid-19 omikrona paveida globālais risks ir ļoti augsts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pasaules Veselības organizācija (PVO) jaunā koronavīrusa omikrona paveida globālo risku klasificējusi kā ļoti augstu. Inficēšanās ar to konstatēta jau vairākās Eiropas valstīs – Beļģijā, Itālijā, Čehijā, Dānijā un citās. Tādēļ daudzviet ievieš jaunus ierobežojumus.

Lielbritānijā inficēšanās atklāta jau deviņiem cilvēkiem, Portugālē – 13 futbolistiem, kur viens no komandas spēlētājiem nesen apmeklējis Dienvidāfriku. Saslimšana konstatēta arī Nīderlandē, Čehijā, Beļģijā, Šveicē, Itālijā, Vācijā un Dānijā.

Nedrīkstam atslābt

Vairākas valstis ieviesušas ceļošanas ierobežojumus. Viena no pēdējām par pilnīgu ārvalstnieku ieceļošanas liegumu paziņojusi Japāna. Arī Eiropas Savienība tagad spriež par kopīgu rīcības plānu.

“Pandēmijas laikā nedrīkstam atslābt, ir jāpieņem steidzami lēmumi. Globālā sabiedrība saskaras ar jaunu draudu, ļoti lipīgu Covid-19 vīrusa omikrona paveidu. Šis nav pirmais vīrusa paveids, un redzam, ka esam kaut ko iemācījušies.

Esmu ļoti pateicīga Dienvidāfrikas [Republikas] prezidentam Sirilam Ramafosam par analītisko darbu, kā arī dalīšanos ar datiem par jauno vīrusa paveidu. Tas glābs daudz dzīvību un parāda, ka spējam starptautiski sadarboties,” vēsta Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena.

Dienvidāfrika kritizē ceļošanas ierobežojumus

Tikmēr Dienvidāfrikas Republikas veselības ministrs Džo Fāla apgalvo, ka valstu ceļošanas ierobežojumiem pagaidām neesot nekāda pamata.

“Mums vēl jāsaprot, cik šis paveids ir lipīgs, kā tas skar dažādas vecuma grupas, ko tas nozīmē pārslimojušajiem un vakcinētajiem, kā arī citi jautājumi. Pie tā strādā mūsu zinātnieki un epidemiologi.”

PVO koronavīrusa omikrona paveida globālo risku klasificējusi kā “ļoti augstu” un brīdina valstis sagatavoties iespējamam pacientu pieaugumam slimnīcās.

Vienlaikus ekspertu domas par šī paveida bīstamību un lipīgumu, kā arī par vakcīnu efektivitāti pret šo Covid vīrusa paveidu ir piesardzīgas, jo par to vēl joprojām nav pietiekami daudz informācijas. Pagaidām pasaulē izplatītākais ir Covid-19 vīrusa delta paveids.

Vakcīnas varētu pasargāt

Eiropas zinātnieki saka, ka ir pāragri izdarīt secinājumus par slimības gaitu, jo Dienvidāfrikā saslimušie ir 20–30 gadus veci, kam slimības gaita ir vieglāka arī pie citiem vīrusa variantiem. Zinātniekus bažīgus dara daudzās mutācijas šajā vīrusa paveidā – krietni vairāk nekā iepriekšējos variantos.

Labā ziņā esot tā, ka omikrona paveidam ir līdzīga mutācija, kāda bija vīrusa alfa mutācijai, kas ļauj to atpazīt ar PCR testiem, neveicot sekvencēšanu. Vaicāti, vai esošās vakcīnas palīdzēs pret jaunāko omikrona variantu, zinātnieki sliecas uzskatīt, ka jā.

“Ja jūs esat pārslimojis vai esat vakcinējies, jūs, iespējams, būsiet zināmā mērā aizsargāts, lai gan mēs vēl nezinām, cik labi,” stāsta PVO Eiropas biroja vadītājs Adams Finns.

“Princips, pēc kura tiek dotas papildu vakcīnas devas tiem cilvēkiem, kuri jau vakcinējušies – tas paaugstinās antivielu līmeni asinīs, un, pat ja antivielas darbojas vājāk, vienīgais veids, kā to risināt, ir palielināt antivielu daudzumu. Tāpēc balstdevām ir jēga. Bet, ja jums vispār nav antivielu, jo neesat bijis imunizēts un jums nav bijusi infekcija, jūs esat ļoti bīstamā situācijā.”

Daudzviet ierobežo ceļošanu

Profesors Finns arī saka, ka vairums valstu izvēlas pieeju – reaģēt ātri, pat ja viss par šo paveidu nav skaidrs. Jo, kas vilcinās, tas zaudē – proti, kamēr tiek sagaidīta pilna informācija, tad jau ir par vēlu darīt kaut ko efektīvu. Tāpēc daudzas Eiropas Savienības valstis, tai skaitā Vācija, jau ierobežo lidojumus no Dienvidāfrikas.

Portugāle pirmdien paziņoja, ka ar ceļošanas ierobežojumiem ies vēl soli tālāk – no 1. decembra no Latvijas vai citas ES dalībvalsts dodoties uz Portugāli, vajadzēs ne tikai Covid-19 sertfikātu, bet arī negatīvu Covid-19 testu.

Valstis, kas slēdz robežas, apgalvo, ka ierobežojumi varētu sniegt vērtīgu laiku jaunā varianta analīzei. Šoreiz valstis uz jaunā varianta parādīšanos ir reaģējušas straujāk nekā tad, kad parādījās vīrusa delta variants.

KONTEKSTS

Dienvidāfrikas Republikas zinātnieki 25. novembrī pavēstīja, ka konstatējuši jaunu Covid-19 vīrusa variantu ar lielu skaitu mutāciju, kas vainojams straujā infekcijas gadījumu skaita pieaugumā.

Dienvidāfrikā, kas ir Covid-19 vissmagāk skartā Āfrikas valsts, vienā dienā reģistrēto jauno infekcijas gadījumu skaits kopš mēneša sākuma ir desmitkāršojies, pieaugot no 106 līdz apmēram 1200.

Reaģējot uz šo ziņu, daudzas valstis, tostarp arī Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, ir apturējušas lidojumus no Āfrikas dienvidvalstīm. Latvijas valdība noteikusi ceļošanas ierobežojumus uz astoņām Āfrikas valstīm.

Zinātnieki uzskata, ka jaunais variants var būt lipīgāks par Covid-19 vīrusa delta jeb Indijas variantu, kā arī rezistentāks pret pašreizējām Covid-19 vakcīnām. Jaunā vīrusa paveida apzīmēšanai piešķirts grieķu alfabēta 15. burts – omikrons.

Jaunais Covid-19 vīrusa variants jau konstatēts AustrālijāIzraēlāBeļģijāItālijā, Lielbritānijā, Vācijā un Dānijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti