Sadaļas Sadaļas

PVO ceļ trauksmi par vakcīnu trūkumu attīstības valstīs

Pasaules Veselības organizācija (PVO) ceļ trauksmi par Covid-19 vakcīnu trūkumu attīstības valstu vakcinācijas programmās. Pašlaik līdz ar gauso vakcinācijas tempu Dienvidamerikā un Āfrikā turpina augt saslimšanas gadījumu skaits, kamēr Rietumu pasaulē tas turpina kristies.

PVO norāda, ka, nespējot imunizēt nabadzīgo valstu iedzīvotājus, arī pasaule kopumā nevar cerēt uz uzvaru pār Covid-19.

Bagātās valstis vispirms rūpējas par sevi

PVO programmas “Covax” ietvaros 131 attīstības valstij pašlaik piegādāti 90 miljoni devu. Šis skaits ir gandrīz divas reizes mazāks par tikai vienā valstī – ASV – jau izpotētajām devām. Turklāt pašlaik sākt beigties arī šīs vakcīnas, aptuveni puse no attīstības valstīm drīz vairs nevarēs turpināt savas vakcinācijas programmas.

PVO tāpēc aicina bagātās valstis vairāk rūpēties par to, kā ievērojami palielināt vakcīnu piegādes attīstības valstīm, nevis vakcīnu devas izmantot pie sevis neprioritāro grupu, piemēram, bērnu, vakcinācijai, vai tās vienkārši uzkrātu.

Turklāt pašlaik, kad Rietumu pasaulē saslimšanas rādītāji turpina kristies, Latīņamerikas valstīs, kur iestājusies dienvidu puslodes ziema, kā arī Āfrikā, ir sācies nākamais vīrusa izplatības vilnis.

Āfrikā vakcinēti mazāk kā 1% iedzīvotāju

“Tikai aizvadītās nedēļas laikā saslimšanas gadījumu skaits Āfrikā palielinājies par 52 procentiem. Nāves gadījumu skaits audzis par 32 procentiem, un mēs paredzam, ka situācija kļūs tikai sliktāka,” brīdina PVO vadītājs Tedross Gebrejesuss.

“Āfrikā pret Covid-19 ir vakcinēti mazāk kā 1% no iedzīvotājiem. Mūsu mērķis ir vakcinēt vismaz 10% katras valsts iedzīvotāju līdz septembrim, 40% līdz gada beigām un 70% līdz nākamā gada vidum. Šie kritiski svarīgie sliekšņi mums jāsasniedz kopā, lai uzveiktu pandēmiju.”

Lielā septiņnieka (G7) valstu līderi vienojušies gada laikā ziedot vienu miljardu vakcīnu. ASV paziņoja, ka jau pavisam drīz attīstības valstīm ziedos 55 miljonus vakcīnas devu. Tomēr G7 plāns tiek kritizēts kā pārāk gauss un neambiciozs, kā rezultātā globāli uzvarēt pandēmiju var neizdoties pat vēl vairākus gadus.

Jāizbeidz vakcīnu nacionālisms

“Mūsu valsts un planētas dienvidi joprojām cīnās, lai iegūtu vakcīnas. Visi šie miljardi vakcīnu, kas tiek saražoti ziemeļos, mums nav pieejami. Un daudzām valstīm ziemeļos jau tagad ir milzu uzkrājumi.

Mēs esam uzsvēruši, ka šis vakcīnu nacionālisms ir jāizbeidz, jo ar pandēmiju mēs saskaramies kopā. Tas nav godīgi un taisnīgi, ka bagātās valstīs dzīvojošo cilvēku dzīvības ir daudz vairāk vērtas nekā nabadzīgo valstu iedzīvotāju dzīvībām,” uzsver Dienvidāfrikas Republikas prezidents Sirils Ramafosa.

Lai situāciju kaut nedaudz uzlabotu, PVO paziņojusi, ka Dienvidāfrikā tiks izveidots mRNS vakcīnu ražošanas centrs attīstības valstīm. Tomēr darba sākšanai tajā būs nepieciešami deviņi līdz 12 mēneši.

Ražošanas tempus attīstības valstīs varētu kāpināt arī lēmums uz laiku apturēt vakcīnu patentu darbību, taču par to rietumvalstis Pasaules Tirdzniecības organizācijā joprojām runā ļoti izvairīgi un nesteidz pieņemt šādu lēmumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt