PVO brīdina: Pandēmija var turpināties arī lielu daļu no 2022. gada

Covid-19 pandēmija var turpināties lielu daļu no 2022. gada, jo trūcīgās pasaules valstis pietiekamā daudzumā nesaņem Covid-19 vakcīnas. To britu raidsabiedrībai BBC atzinis Pasaules Veselības organizācijas (PVO) vadītāja padomnieks Brūss Eilvords.

Tikmēr vairākās pasaules valstīs turpina pieaugt inficēto skaits, bet valdības lauza galvu par to, kā panākt pēc iespējas plašāku cilvēku vakcināciju, tajā skaitā ar papildu devām. Turpinās arī apstiprināšanas process Covid-19 vakcīnām bērniem.

Bagātās valstis nepilda solīto

PVO vadītāja padomnieks Brūss Eilvords skaidrojis, ka attīstītās valstis nepilda pienākumus programmas ietvaros, kas iecerēta, lai ar vakcīnām nodrošinātu trūcīgos pasaules reģionus.

PVO brīdina: Pandēmija var turpināties arī lielu daļu no 2022. gadaRihards Plūme/Latvijas Radio

Piemēram, ja vairumā pasaules valstu vakcinēti aptuveni 40% iedzīvotāju, tad Āfrikā vakcinējušies tikai aptuveni 5%. Kā liecina labdarības organizāciju aplēses, no septiņām vakcīnas devām, kas apsolītas planētas trūcīgajiem iedzīvotājiem, mērķi sasniegusi tikai viena.

ASV apņēmās ziedot visvairāk vakcīnu, tālāk seko Eiropas Savienība, Lielbritānija, Japāna un Kanāda. Tomēr apņemšanās nesakrīt ar realitāti. Trūcīgajām pasaules valstīm programmas „Covax” ietvaros bija paredzēts piešķirt divus miljardus Covid-19 vakcīnas devu, tomēr līdz šim tā spējusi nosūtīt vien 371 miljonu devu.

Trūcīgo valstu nespēja vakcinēt savus iedzīvotājus paildzinās pandēmiju, un tā varētu turpināties arī krietnu laiku 2022. gadā, uzskata Veselības organizācijas eksperts.

Eiropā izlietots miljards vakcīnas devu

Pasaules Veselības organizācija tikmēr atsākusi Krievijas Covid-19 vakcīnas „Sputņik V” apstiprināšanas procesu, kas tika apturēts septembra vidū. Veselības organizācijas vakcīnu ārkārtas izmantošanas procedūrā ražotājam ir jāpierāda, ka uzņēmumi, kas ražo vakcīnas, atbilst standartiem.

Jūnijā PVO komisija konstatēja pārkāpumus Ufas rūpnīcā – vienā no Krievijas uzņēmumiem, kas ražo „Sputņik V”. Vakcīnas apstiprināšanas process "notiek atbilstoši grafikam un ieiet noslēguma fāzē". PVO inspektoru grupai drīzumā paredzēts apmeklēt Krieviju un veikt jaunu inspekciju.

Pasaules Veselības organizācija arī paziņojusi, ka Eiropas reģionā līdz šim ir izlietots apmēram miljards Covid-19 vakcīnu devu. Tomēr, lai ierobežotu pandēmiju, ir jāpalielina vakcinācijas aptvere un jāpārvar reģionālās atšķirības.

Eksperti un politiķi lauza galvas, kā panākt plašāku iedzīvotāju vakcināciju pret Covid-19. Tajā skaitā arvien aktīvāk tiek lemts par papildu devām, pārsvarā vecākām personām un cilvēkiem ar veselības problēmām.

Plānots vakcinēt arī bērnus no piecu līdz 11 gadu vecumam 

ASV Pārtikas un zāļu pārvalde trešdien apstiprināja tā dēvēto jaukto stratēģiju cilvēkiem, kuriem nepieciešama revakcinācija pret Covid-19. Proti, daļa amerikāņu kā trešo devu varēs saņemt jebkuru no trim vakcīnām – „Moderna”, „Pfizer” vai „Johnson&Johnson”. Iepriekš trešo devu varēja saņemt tikai tie, kas sākotnēji bija saņēmuši „Pfizer” vakcīnu. Lēmums pieņemts,  pamatojoties uz jauniem datiem, ko snieguši pētījumi.

Turpinās arī apstiprināšanas process vakcīnām bērniem no piecu līdz 11 gadu vecumam. Baltā nama Covid-19 reaģēšanas koordinators Džefrijs Zients sacīja, ka ASV jau gatavojas izplatīt „Pfizer” vakcīnas devas, tiklīdz tās apstiprinās Pārtikas un zāļu pārvalde.

"Mēs esam nodrošinājuši tik lielu vakcīnu devu daudzumu, lai tās pietiktu katram bērnam vecumā no pieciem līdz 11 gadiem," uzsver Zients.

"Tiklīdz pārvalde apstiprinās tās izmantošanu, mēs sāksim piegādāt miljoniem devu visā valstī. Mēs būsim gatavi šim lēmumam, kas būs balstīts zinātnē, un tikmēr gribam būt droši, ka operacionālā puse ir gatava un ka aptiekās, bērnu slimnīcās, pediatru un ģimenes ārstu praksēs un lauku slimnīcās ir krājumi.”

Sagaidāms, ka Pārtikas un zāļu pārvalde lēmumu varētu pieņemt 26. oktobrī. Pieteikumu par vakcīnas lietošanu bērniem šonedēļ sākusi izskatīt arī Eiropas Zāļu aģentūra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt