PVO vadītājs arī aicinājis valstis neaizrauties ar bērnu vakcināciju, tā vietā uzsvaru liekot uz riska grupām un palīdzību tām valstīm, kurās tiek gaidīta pirmā vakcīnas deva.
Tikmēr vairākas Eiropas valstis pirmssvētku laikā tomēr uzsākušas bērnu vakcinācijas programmas, kā arī lemj par jauniem ierobežojumiem un spriež par iespējamo mājsēdes atjaunošanu.
Vakcīnas balstdevas nav brīnumlīdzeklis
Laikā, kad Latvijā pirmssvētku laikā ir mīkstināti dažādi ierobežojumi Covid-19 pandēmijas izplatības mazināšanai, situācija citur pasaulē ir pilnīgi pretēja.
Valstis piedzīvo arvien lielāku saslimušo skaitu, un, lai arī atsevišķi eksperti brīdina, ka saslimšana ar Covid-19 omikrona paveidu nav tik smaga, kā iepriekš, tomēr tiek prognozēts milzīgs slogs veselības aprūpes sistēmai. Tāpēc tiek spriests par papildu ierobežojumiem un darbībām, lai vīrusa izplatību apturētu.
Rietumu pasaules pieeju, lielu uzsvaru liekot ne tikai uz vakcināciju, bet arī vakcīnas balstdevu saņemšanu, ir kritizējusi Pasaules Veselības organizācija. Tās vadītājs Gebrejesuss norādījis, ka balsta vakcinēšana nav brīnumlīdzeklis, jo tas patiesībā varot pagarināt pandēmiju. Piemēram, Izraēlā jau sākta iedzīvotāju vakcinācija ar ceturto Covid-19 vakcīnas devu.
“Aptuveni 20% no visām vakcīnu devām pašlaik tiek izmantotas kā balsta vakcīnas. Plašas balstvakcinēšanas programmas, visticamāk, pagarinās pandēmiju, nevis to izbeigs.
Tas tāpēc, ka vakcīnas tiks novirzītas tām valstīm, kurās jau ir augsta vakcīnu aptvere, dodot vīrusam lielākas iespējas izplatīties un radīt jaunus paveidus,” norāda Gebrejesuss.
“Ir svarīgi atcerēties, ka vairums hospitalizēto un smagi slimo cilvēku ir nevakcinētie cilvēki, nevis tie, kuri nav saņēmuši balsta vakcīnu. Par globālu prioritāti ir jākļūst atbalsta sniegšana visām valstīm, lai mēs varētu pēc iespējas ātrāk sasniegt 40% vakcinēto iedzīvotāju līmeni. 70% līmeni vajadzētu sasniegt nākamā gada vidū.
Neviena valsts nevar izkļūt no pandēmijas ar balsta vakcīnām. Balsta vakcīnas nevar uzskatīt par brīvbiļeti uz ieplānotajām svinībām, jo ir nepieciešami arī citi piesardzības pasākumi.”
PVO vēsta, ka tikai puse organizācijas dalībvalstu līdz gada beigām būs vakcinējušas vismaz 40% iedzīvotāju. Dienvidāfrikā, kur tika atklāts jaunais Covid-19 omikrona paveids, pilnībā vakcinēti ir tikai 26% iedzīvotāju.
Āfrikā trīs no četriem ārstiem joprojām nav vakcinēti pret Covid-19
PVO norāda, ka nav normāli, ka joprojām Āfrikā trīs no četriem ārstiem nav vakcinēti pret Covid-19. Tāpat tiek teikts, ka pagaidām nebūtu nepieciešama visaptveroša bērnu vakcinēšana, jo šajā grupā ir ļoti maz smagu saslimšanas gadījumu, ko īsti nevar teikt par riska grupām.
Par spīti šādiem PVO brīdinājumiem, Francija ir sākusi vakcinēt bērnus vecumā no 5 līdz 11 gadiem. Arī Apvienotā Karaliste, kur reģistrēts kārtējais inficēšanās gadījumu rekords – vairāk nekā 106 000 gadījumu dienā – apstiprinājusi bērnu vakcināciju. Vien dienu pēc tam, kad tika paziņots par bāru darba laika samazināšanu Ziemassvētku vakarā, arī Somija paziņojusi par vakcinācijas izvēršanu bērniem.
Spānija ir paziņojusi, ka atjauno obligātu masku valkāšanu arī ārpus telpām. Spānijā inficēto skaits ik dienu pārsniedz 60 000, taču atšķirībā no Portugāles vai Nīderlandes iedzīvotāju pārvietošanās ierobežojumi pagaidām netiek ieviesti.
Apstiprinātas jaunas zāles pret kovidu
Vācijā, kur vīrusa omikrona paveida kļūšana par dominējošo tiek prognozēta tuvāko nedēļu laikā, kanclers Olafs Šolcs ir izteicies, ka varētu nākties ieviest mājsēdi. Līdz tam gan jāskatās, cik efektīvi izrādīsies valdības apstiprinātie jaunie karantīnas pasākumi.
Taču ir arī kādas pozitīvas ziņas. Piemēram, ASV Federālā zāļu aģentūra ir apstiprinājusi kompānijas “Pfizer” izstrādāto pretkovida tableti “Paxlovid” personām, kas vecākas par 12 gadiem. Šis medikaments par gandrīz 90% novēršot smagu saslimšanu.
ASV eksperti gan norāda, ka medikaments būs papildinājums vakcīnai, tas būs efektīvs vien tad, ja tiks uzstādīta precīza diagnoze. Viena zāļu kursa cena būšot aptuveni 530 dolāru (ap 470 eiro).
Ar jaunu pretkovida medikamentu nākusi klajā arī Krievija. Federālās medicīniski bioloģiskās aģentūras imunoloģijas institūta izstrādātais preparāts “MIR19” kā sprejs ir izmantojams iepūšanai kaklā vai degunā. Pašlaik šis medikaments gan tikšot izmantots tikai stacionāros ar cerību, ka vēlāk tas nonāks arī aptiekās.