Dienas notikumu apskats

Alepo mērs lūdz nodrošināt mierīgo iedzīvotāju drošību

Dienas notikumu apskats

“Latvenergo” padomi raksturo kā neatkarīgu, profesionālu un ar starptautisku pieredzi

Putins vizītē Japānā apspriež domstarpības par Kuriļu salām

Putins vizītē Japānā apspriež domstarpības par Kuriļu salām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Divu dienu vizītē Japānā ieradies Krievijas prezidents Vladimirs Putins, lai ar premjeru Sindzo Abi apspriestu teritoriālās domstarpības Kuriļu salās un citus jautājumus. Putins un Abe apspriež arī notiekošo Sīrijā un ekonomiskās sadarbības jautājumus – Tokija iepriekš nepieļāva tādu vienošanos, kas būtu pretrunā rietumvalstu sankciju politikai pret Krieviju.

Šī ir Krievijas prezidenta Vladimira Putina pirmā vizīte Japānā pēdējo 11 gadu laikā. Japānas premjers Sindzo Abe viņu ceturtdien, 15.decembrī, uzņēma ar karstajiem avotiem pazīstamajā Nagato pilsētā valsts dienvidos.

Abi līderi tikās divpusējās sarunās, kurās viens no galvenajiem tematiem bija Krievijas un Japānas teritoriālās domstarpības par Kuriļu salām, kuru dienvidu daļu 1945.gadā okupēja padomju armija. Četru salu grupa Krievijā pazīstama kā Dienvidkuriļu salas, bet Japānā - kā Ziemeļu teritorijas. Tokija šīs salas joprojām uzskata par savām, bet Maskava uzstāj, ka Krievijas suverenitāte pār tām nav apšaubāma.

Japāna un Padomju Savienība sarunas par salu likteni sāka 1956.gadā, taču līdz šim diskusijas nav bijušas auglīgas. Strīds jau 70 gadus kavē robežas noteikšanu un oficiālu miera līguma noslēgšanu starp Japānu un Krieviju pēc Otrā pasaules kara. Maskavas piekāpšanās diez vai ir gaidāma, īpaši ņemot vērā salu stratēģisko nozīmi Klusā okeāna rietumdaļā.

Ierodoties Japānā, Krievijas prezidents Putins paziņoja, ka, viņaprāt, divu dienu vizīte un tikšanās ar Japānas premjeru Abi „dos lielu ieguldījumu saišu attīstībā”. Bet Abe pēc tikšanās ar Putinu teica, ka sarunas notikušas „ļoti labā atmosfērā” un ka abiem bijusi „vaļsirdīga un dziļa diskusija” par Kuriļu salu teritoriālo strīdu – tostarp par salu „bijušo iedzīvotāju brīvu ceļošanu”, „ekonomisko aktivitāti četrās salās saskaņā ar īpašu sistēmu abās valstīs”, kā arī par miera līguma jautājumu.

Ideja par kopīgām ekonomiskajām aktivitātēm salās bijusi apspriesta jau ilgi, taču atklāts allaž bijis jautājums par to, kā to īstenot realitātē, ņemot vērā abu valstu teritoriālās pretenzijas. Piektdien Putins un Abe tiksies vēlreiz Tokijā, un Kremlis paziņojis, ka tikšot izplatīts kopīgs paziņojums attiecībā uz šo jautājumu.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, kurš arī ieradies Japānā, savukārt paziņoja, ka

Putins piedāvājis atjaunot sarunu formātu par drošību starp abu valstu aizsardzības ministriem, ko Japāna pārtrauca pēc tam, kad Krievija 2014.gada martā anektēja Krimu.

Saskaņā ar Lavrova teikto, Japānas premjers uz šo piedāvājumu „atbildēja pozitīvi”.

Putins un Abe arī apsprieda situāciju Sīrijā. Japānas valdība paziņojumā norādīja, ka Abe pauda bažas par humānās situācijas pasliktināšanos, bet Putins piedāvāja sadarboties ar citām valstīm, lai atrisinātu konfliktu.

Abe un Putins divu dienu tikšanos laikā apriež arī ekonomisko sadarbību. Tokija iepriekš izslēgusi jebkādu vienošanos noslēgšanu, kas grautu rietumvalstu vienotību sankciju politikā pret Maskavu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti