Putins: Pastiprinās tendence nenovērtēt kodolkara briesmas

Pasaulē pastiprinās tendence nenovērtēt kodolkara briesmas, ceturtdien ikgadējā preses konferencē paziņoja Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

"Patlaban mēs novērojam starptautiskās sistēmas sabrukšanu, kas atturēja no bruņošanās sacīkstēm," teica Putins.

Pēc viņa teiktā, pasaulē sāk izjukt starptautiskā bruņošanās ierobežošanas sistēma, it īpaši situācija saasinājusies pēc ASV izstāšanās no Līguma par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju (INFT).

Līgumu 1987.gadā Vašingtonā parakstīja toreizējais ASV prezidents Ronalds Reigans un Padomju Savienības līderis Mihails Gorbačovs. ASV uzskata, ka Krievija ir pārkāpusi šo līgumu, izstrādājot spārnoto raķeti 9M729, un ASV prezidents Donalds Tramps oktobrī paziņoja, ka Savienotās Valstis no līguma izstāsies. Vašingtona šomēnes paziņoja, ka izstāsies no INFT 60 dienu laikā, ja Krievija nedemontēs raķetes, kuras ASV uzskata par līguma pārkāpumu.

"Tādas notikumu attīstības briesmas pasaulē tiek notušētas, bet tajā pat laikā, ja kaut kas tamlīdzīgs notiks, tas var novest pie visas civilizācijas, bet varbūt arī planētas bojāejas,"

paziņoja Putins.

  Putina ikgadējā preses konference, kas norisinājās ceturtdien, kā allaž bija kolorīta un aptvēra plašu politisku un sadzīvisku jautājumu loku. Jautājumus varēja uzdot uzdeva gan Putinam lojālie žurnālisti, gan ārvalstu prese, bet neatkarīgie mediji "Eho Moskvi", "Doždj" un "RBK" šogad pie mikrofona netika.

  Runājot par militāro eskalāciju Kerčas šaurumā, Putins atgādināja, ka pērn Ukrainas militārie kuģi šaurumu šķērsoja bez problēmām un pildot visas prasības.

  "Skaidrs, kāpēc šāda notikumu attīstība ir vajadzīga mūsu Ukrainas partneriem. Drīz būs vēlēšanas, un viņiem ir jāsaasina situācija, lai celtu esošā prezidenta reitingu, kas ir viens no kandidātiem," komentēja Krievijas prezidents.

  Putins žurnālistiem arī pauda, ka Lielbritānijas un ASV politiskā elite nerespektē sabiedrību, apšaubot "Brexit" referendumu un Donalda Trampa ievēlēšanu prezidenta amatā.

  "Viņi negrib atzīt prezidenta Trampa uzvaru. Tā ir necieņa pret vēlētājiem. Tas pats notiek Lielbritānijā - "Brexit" notika, bet neviens nevēlas to īstenot," Putina teikto atreferē BBC.

  Preses konferencē Putins arī vēlreiz uzsvēra, ka starptautiskās sankcijas pret Krieviju tiek izvērstas, lai mazinātu tās globālo lomu.

  "[Žurnālists Džamals] Hašogi tika nogalināts. Tas ir acīmredzams, un visi to ir atzinuši. [Bijušais Krievijas dubultaģents Sergejs] Skripaļs, paldies Dievam, ir dzīvs. Tomēr pret Krieviju ir kaudze ar sankcijām. Visi nepārstāj par to runāt. Bet otrajā gadījumā ir klusums. Pilnīgs. Tā ir politizēta, rusofobiska pieeja. Tas ir tikai iemesls, lai kārtējo reizi uzbruktu Krievijai. Nebūtu Skripaļu, izdomātu ko citu.

  Bet mērķis ir tikai viens – apturēt Krievijas kā iespējama konkurenta attīstību," stāstīja Putins.

  Tāpat viņš atklāja, ka par pavāriem viņam strādā Federālā Drošības dienesta darbinieki, bet uz jautājumu, vai negrasās precēties sacīja – kā godīgam cilvēkam viņam kaut kad tas būtu jāizdara. 

  Putina preses konferencei šogad bija akreditējies rekordliels žurnālistu skaits – 1702. Nepilnās četrās stundās viņš atbildējis uz 60 jautājumiem.

  KONTEKSTS:

  Eiropa Savienība (ES) šomēnes pagarināja Krievijai jau noteiktās sankcijas, bet jaunas nenoteica. Līdzšinējais pret Krieviju noteikto sankciju termiņš beidzas 31. janvārī, un tās tiks pagarinātas vēl uz pusgadu. Tas nozīmē, ka joprojām daudzas Krievijas amatpersonas, Kremlim pietuvinātas personas un uzņēmēji nevarēs iebraukt ES teritorijā, kā arī ir iesaldēti to banku konti, sankcijas turpinās vērsties pret Krievijas ekonomikas finanšu, aizsardzības un enerģētikas nozarēm.

  Bija paredzēts, ka ES varētu vērst jaunas sankcijas pret Krieviju saistībā ar saspīlējumu Kerčas šaurumā.

  Savukārt ASV rūpīgi izsver nākamo sankciju paketi pret Krieviju. Tā kā Maskava nav izpildījusi sākotnējās ASV prasības, likums paredz, ka ir jāievieš papildu ierobežojumi. Piemēram, netiek izslēgts, ka aviokompānijai "Aeroflot" varētu tikt liegts lidot uz Ameriku.

  Sankcijas Krievijai saistītas ar Krimas aneksiju 2014. gadā. Tāpat Rietumvalstis sašutušas par pierādījumiem, ka Krievija pielietojusi aizliegtas ķīmiskās vielas Lielbritānijas pilsētā Solsberi, teju nogalinot Sergeju Skripaļu un viņa meitu.

   

   

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti