Putins: Krievijas lamāšana ir kļuvusi par jaunu sporta veidu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins trešdien uzrunā parlamenta deputātiem pavēstīja, ka dažām valstīm Krievijas kritizēšana un “nedraudzīgas akcijas” pret Maskavu esot kļuvušas par “jaunu sporta veidu”.

Putina uzstāšanās notika laikā, kad Krievijas ekonomiskā situācija pasliktinās, bet ārvalstis kritizē Maskavu par opozicionāra Alekseja Navaļnija ieslodzīšanu un karaspēka savilkšanu pie Ukrainas robežas.

“Nerimstas nedraudzīgas akcijas pret Krieviju. Dažās valstīs tas jau kļuvis par nepiedienīgu ieradumu: pie jebkuras iespējas, bet visbiežāk vispār bez jebkāda iegansta, iekost Krievijai. Tāds kā sports, jauns sporta veids: kurš kaut ko skaļāk pateiks,” prāto Putins.

Ielenktais cietoksnis

Krievijas prezidenta runa bija veltīta galvenokārt iekšpolitikas jautājumiem, lai atbildētu uz sabiedrībā pastāvošo neapmierinātību, vienlaikus domājot arī par septembrī gaidāmajām Valsts domes vēlēšanām. Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Mārcis Balodis intervijā Latvijas Radio secina, ka salīdzinoši nelielā uzmanība ārpolitikas jautājumiem Putina runā neliecina par kādām izmaiņām Krievijas pieejā starptautiskajiem procesiem.

“Putins turpināja ielenktā cietokšņa principu, apgalvojot, ka rietumvalstis nepamatoti un nemitīgi aizskarot, apvainojot un iejaucoties Krievijas un citu reģiona valstu iekšējās lietās. Tikmēr Krievija nemēģinot dedzināt tiltus ar citiem un esot atvērta sadarbībai. Te gan bija interesanta iezīme, ka Krievija katrā jautājumā pati vilks sarkanās līnijas.

Tā nav uz sadarbību vērsta pieeja, jo tas rada konfrontējošu situāciju, kad valstīm ir vai nu jāpakļaujas Krievijas diktātam, vai arī jākonfliktē ar Krieviju. Respektīvi, sarkanās līnijas netiek vilktas kaut kādu koleģiālu procesu ietvaros,” secina Balodis.

"Džungļu grāmatas" fans

Putins apgalvo, ka Krievija uz citu valstu “provokācijām” atbild mierīgi un pieticīgi. “Bieži vien vispār neatbildam ne tikai uz nedraudzīgām akcijām, bet pat atklātu bezkaunību.”

Putins atsaucās uz Kiplinga “Džungļu grāmatu”, norādot, ka ap Krievijas lielajiem pretiniekiem riņķo arī mazāki nekauņas, līdzīgi kā šakāļi ap tīģeri Širhanu.

“Viss kā Kiplinga grāmatā: kauc līdzi, lai izpelnītos sava saimnieka labvēlību,” spriež Putins. Iespējams, ar šādiem izteikumiem viņš centies iedzelt Austrumeiropas valstīm, ko Kremļa propaganda attēlo kā ASV pakalpiņus.

Putins žēlojās, ka pasaulē visi jau esot pieraduši pie “politiski motivētām, nelikumīgām sankcijām, rupjiem mēģinājumiem ar spēku uzspiest savu gribu citiem”.

“Krievijai ir savas intereses, ko mēs aizstāvam un turpināsim aizstāvēt starptautisko tiesību ietvaros, tāpat kā to dara citas valstis. Ja kāds nevēlas saprast šo acīmredzamo lietu, nevēlas turpināt dialogu, izvēlas egoistisku un augstprātīgu toni, Krievija vienmēr atradīs veidu, kā aizstāvēt savas pozīcijas,” teica Putins.

Lukašenko aizstāvis

Krievijas vadonis pēdējā laikā izpelnījies asu kritiku no Eiropas Savienības un ASV, nesen ASV prezidents Džo Baidens pat raksturoja Putinu kā “slepkavu bez dvēseles”. Rietumvalstu kritika, kas vērsta pret Putina režīmu, skaidrojama ar Krievijas opozīcijas vajāšanu un Kremļa agresīvo ārpolitiku.

Putina politiskais pretinieks Aleksejs Navaļnijs jau trīs mēnešus atrodas ieslodzījumā, Navaļnija līdzgaitnieki raizējas par viņa veselības stāvokļa strauju pasliktināšanos. Krievija tikmēr demonstrē savus muskuļus, savelkot karaspēku pie Ukrainas robežām. Un nesen kļuva zināms, ka Krievijas specdienestu aģenti varētu būt iesaistīti munīcijas noliktavas spridzināšanā NATO dalībvalstī Čehijā.

Putins pirms dažiem gadiem notikušo varas maiņu Ukrainā raksturojis kā “valsts apvērsumu”, līdzīgs mēģinājums ticis gatavots Baltkrievijā, kur Aleksandra Lukašenko pretinieki esot plānojuši viņa nogalināšanu.

Putina "sarkanā līnija"

Putins brīdina, ka attiecībā uz Krieviju nekas tāds nebūs iespējams. “Jebkādu provokāciju organizatori, kas apdraudēs mūsu drošības pamatintereses, par to nožēlos tā, kā sen ne par ko nav nožēlojuši.”

“Ceru, ka nevienam neienāks prātā attiecībā uz Krieviju pārkāpt tā saukto “sarkano līniju”. Bet to, kur šī līnija būs novilkta, mēs katrā konkrētā gadījumā noteiksim paši.”

Neraugoties uz šo brīdinājumu, Putins paziņojis, ka Krievija ir dzīvespriecīga valsts, kas gaida ciemos īstus draugus.

“Tiklīdz ļaus epidemioloģiskā situācija, mēs noteikti atcelsim vēl esošos ierobežojumus, un pie mums atkal brauks miljoniem tūristu no visām pasaules malām. Mums ir konkrēts uzdevums: lai vairumā valstu distancēti, bez liekām formalitātēm būtu iespējams četru dienu laikā noformēt elektronisko vīzu braucienam uz Krieviju.”

Aicina visus vakcinēties

Putins sacīja, ka Krievija ir sekmīgi apkarojusi koronavīrusu Covid-19. Tas esot noticis, pateicoties valsts vienotībai.

“Iedzīvotāji, sabiedrība, valsts rīkojās atbildīgi un solidāri. Mums kopīgi izdevās veikt preventīvas darbības, radīt apstākļus, kas samazināja inficēšanās riskus, un nodrošināt mediķus un iedzīvotājus ar individuālajiem aizsardzības līdzekļiem.

Tas viss bija iespējams, pateicoties intensīvam daudzu miljonu cilvēku darbam visos Krievijas reģionos. Es vēlos jums visiem sirsnīgi pateikties,” sacīja Krievijas prezidents.

Krievija ir viena no Covid-19 vissmagāk skartajām valstīm pasaulē. Līdz šim tur reģistrēti vairāk nekā 4,6 miljoni koronavīrusa inficēto, bet no tā mirušo skaits pārsniedz 105 000, liecina Džonsa Hopkinsa universitātes apkopotie dati.

Putins norādīja, ka vienīgā izeja no pandēmijas ir sabiedrības imunizācija, tāpēc viņš aicināja iedzīvotājus vakcinēties.

Uzrunas laikā Krievijas prezidents uzsvēra nepieciešamību uzlabot valsts demogrāfisko situāciju, veicinot dzimstību un paildzinot iedzīvotāju mūža ilgumu. Prezidents apsolīja palielināt atbalstu ģimenēm ar bērniem, kā arī trūcīgajām grūtniecēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti