Putina un Baidena tikšanās apliecina atšķirīgo izpratni par starptautisko kārtību

Sadarbība kodolbruņojuma samazināšanā un cīņā pret Covid-19. Cilvēktiesību ievērošana Krievijā un kiberuzbrukumu atbalstīšana pret ASV. Šie bija tikai daži no jautājumiem, kurus trešdien Šveices pilsētā Ženēvā apsprieda ASV prezidents Džo Baidens un Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Politikas komentētāji tagad cenšas izvērtēt, kurš bijis šo sarunu uzvarētājs un ko tas varētu liecināt par ASV un Krievijas turpmākajām attiecībām.

Cilvēktiesību jautājums vienmēr būs aktuāls

Jau pirms sarunām abas puses visai atklāti norādīja, ka nekāda straujā ASV un Krievijas attiecību uzlabošanās nav gaidāma un arī nekādas vienošanās noslēgtas netiks.

Putina un Baidena tikšanās apliecina atšķirīgo izpratni par starptautisko kārtību
00:00 / 03:38
Lejuplādēt

Taču ažiotāža bija sacelta ļoti liela, un galvenais jautājums bija, vai ASV prezidents Džo Baidens pietiekami stingri spēs nodot Krievijas līderim vēstījumu, kas iepriekšējās dienās tika saskaņots ar NATO un Eiropas Savienības līderiem. Proti – Rietumu pasaulei nav pieņemama Krievijas agresīvā rīcība, pārkāpjot cilvēktiesības un starptautiskās normas.

Lai arī no sarunu gaitas noprotams, ka lielākais progress sasniegts jautājumos par kodolatbruņošanos un izraidīto diplomātu atgriešanos darbā, Baidens paziņojis, ka cilvēktiesību jautājums vienmēr būs aktuāls.

Putins negrasās piekāpties Navaļnija jautājumā

“Es teicu prezidentam Putinam, ka mana politika nav vērsta pret Krieviju vai kādu citu. Tā ir domāta amerikāņu tautai. Cīņa pret Covid-19, mūsu ekonomikas atjaunošana, attiecību atjaunošana pasaulē ar mūsu sabiedrotajiem un draugiem, kā arī amerikāņu tautas aizsardzība. Tā ir mana kā prezidenta atbildība," uzsver Baidens.

"Es arī viņam teicu, ka neviens Savienoto Valstu prezidents nespēs saglabāt savu cilvēku uzticību, ja nerunās skaļi par mūsu demokrātisko vērtību aizsardzību, ja neiestāsies par visu cilvēku pamatbrīvībām un tiesībām. Tā vienkārši ir daļa no mūsu DNS. Tāpēc es viņam teicu, ka cilvēktiesības vienmēr būs jautājums, par ko mēs runāsim.”

Bieži vien, runājot par cilvēktiesībām Krievijā, rietumvalstis piesauc apcietinātā Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija likteni, taču Putins sarunās ar Baidenu par savām pozīcijām bijis ļoti pārliecināts. Navaļniju viņš raksturoja kā parastu noziedznieku, kurš rēķinājies ar savu apcietināšanu, atgriežoties Krievijā.

Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs izteicies, ka Navaļniju varētu izdot ASV tikai tad, ja viņš būtu ASV pilsonis vai atzītos sadarbībā ar ASV specdienestiem. Ar šiem izteikumiem Kremlis un tā vadītājs licis noprast, ka izpratne par to, kas ir labs vai slikts, pareizs vai nepareizs, abām pusēm tomēr ir atšķirīga.

Putins apmierinājis savas ambīcijas

Vienlaicīgi gan Putins atzinīgi novērtējis vēlmi meklēt iespējamos saskaņas punktus.

“Domāju, ka nebija nekāda naidīguma. Daudzās jomās mums ir atšķirīgi viedokļi, bet, manuprāt, no abām pusēm bija redzama vēlme saprast vienam otru un meklēt ceļu uz viedokļu tuvināšanos. Saruna bija diezgan konstruktīva,” pavēstīja Putins.

Saskaņas meklējums dažādos komentāros tiek tulkots visai atšķirīgi, taču vairums ekspertu ir vienisprātis, ka šajās sarunās lielāks ieguvējs tomēr izrādījies Vladimirs Putins.

Krievijas medijos tiek tiražēts viedoklis par to, ka Krievija un tās prezidents ir ārkārtīgi nozīmīgi un nepieciešami dažādu starptautisku problēmu risināšanā, un tas tikai apstiprina Krievijas ambīcijas atkal kļūt par globālu lielvaru.

Savukārt ASV medijos izskan viedoklis, ka Baidena piedāvājums rīkot sarunas bez ļoti konkrētām prasībām un piedāvājumiem apliecina viņa vājumu Putina priekšā. Citi komentētāji prognozē, ka pēc šīm sarunām Putins var turpināt pārbaudīt Baidenu un viņa apņēmību reaģēt uz Krievijas agresīvo politiku, savukārt Baidena uzdevums ir pierādīt, ka viņš ir gatavs turēt savu vārdu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti