Pusaudžu vidū izplatās marihuānas lietošana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Teju 15% Latvijas jauniešu vecumā no 15 gadiem lieto marihuānu. To pētījumā secinājis Eiropas Narkotiku un narkomānijas centrs. Valsts policijas un arī mediķu ikdienas darbs apliecina, ka tā dēvētās zālītes lietošana jauniešu vidū ir izplatīta problēma. Nereti apreibinošās vielas nepilngadīgie izmēģina jau ļoti agrīnā vecumā.

Pusaudžu vidū izplatās marihuānas lietošana
00:00 / 03:05
Lejuplādēt

 

Pērn par aizliegto narkotisko vielu lietošanu Valsts policijas redzeslokā nonāca 79 nepilngadīgie.

“Vislielākā problēma jauniešu vidū tomēr ir marihuāna. “Spaisa” problēma ir jau smagāku lietotāju vidū, kas vairs nav jauniešu grupa,”

stāsta Valsts policijas prevencijas vadības nodaļas vecākā speciāliste Sanda Gailāne. Citas narkotiskās vielas, piemēram, tā dēvētais “spaiss”, kas bija plaši pieejams pirms pāris gadiem, vairs nav tik aktuāla problēma. Ar ķīmiskām vielām apstrādātais augu maisījums ir iekļauts aizliegto vielu sarakstā.

Marihuānas lietotāji ir tā dēvētajā latentajā jeb policijai slēptajā daļā. Tāpēc anonīmas jauniešu aptaujas atklāj daudz drūmāku ainu.

Eiropas Narkotiku un narkomānijas centra pētījums rāda, ka marihuāna ir Latvijā visizplatītākā narkotiskā viela un to lieto teju 15% jauniešu.

Šos datus apliecina arī mediķu pieredze. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Ilze Bukša stāsta, katru dienu kādam nepilngadīgajam apreibinošo vielu lietotājam ir vajadzīga ārstu palīdzība. “Tā ir liela problēma, ka bērni un jaunieši aizraujas ar dažādu apreibinošu vielu lietošanu. Jo faktiski katru dienu mums ir viens līdz divi tādi gadījumi, izsaukumi, kad pusaudži nonāk slimnīcā ar alkohola intoksikāciju vai citu apreibinošu vielu lietošanu,” saka Bukša.

Situācijas mēdz būt dažādas. Alkoholu pusaudži mēdz lietot kopā ar pieaugušajiem, bet bieži apreibinās arī vienaudžu kompānijās. Dažkārt bērni reibumā tiek atrasti guļam uz ielas.

Arī vecums jaunajiem narkomāniem ir dažāds. Mediķi saka, sākot pat no 10 gadu vecuma.

“Šī problēma ir dažādās vecuma grupās. Patiesībā tas vecums ir ļoti agrīns, kad pusaudži ir bijuši saskarē ar dažādu apreibinošo vielu vai alkohola lietošanu,” klāsta Bukša.

Pie visām Rīgas skolām dežurē pašvaldības policists. Bērnu likumpārkāpumu profilakses nodaļas vecākais inspektors Artjoms Kalacs stāsta, ka biežāk pusaudžus pieķer smēķēšanā. Taču arī marihuānas lietošana pusaudžu vidū pēdējā laikā ir izplatījusies.

Pašvaldības policija nevar pārmeklēt skolēna mantas, ja nav saņemta atļauja. Ja ir aizdomas, ka pusaudzim somā ir kāda aizliegta viela, pie skolas dežurējošie sazinās ar kolēģiem Valsts policijā. “Skolotāja var piesaistīt skolas policijas darbinieku, tad pašvaldības policijas darbinieku, kurš palūgs bērna uzrādīt somas saturu. Ja bērns atsakās, tad varam sazināties ar vecākiem,” bilst Kalacs.

Gan pašvaldības, gan Valsts policija dodas uz skolām, lai runātu par atkarības tēmām. “Par skolām, bieži vien, ja skola redz, ka ir problēmas, tad tiek uzaicināti mūsu pārstāvji. Mēs dodamies uz skolām preventīvi runāt par šīm tēmām,” norāda Gailāne.

Viņa stāsta, pagājušajā gadā likumsargi vadījuši gandrīz 130 lekcijas par atkarības tēmām. Ar bērniem tiek runāts gan par sekām, kādas narkotikas var atstāt, gan atbildību.

Policija uzskata, lai narkotiku izplatību mazinātu, par aizliegto vielu postu ar bērniem jārunā arī vecākiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti