Pusdiena

ASV prezidenta un Ziemeļkorejas līdera tikšanās notiks 12. jūnijā Singapūrā

Pusdiena

Pusdiena 11.05.2018

Pudždemons atkārtoti nekandidēs uz Katalonijas premjera amatu, taču nosauc citu kandidātu

Pudždemons atkārtoti nekandidēs uz Katalonijas premjera amatu; piedāvā citu kandidātu

Katalonijas separātistu līderis Karless Pudždemons ir atteicies no atkārtotas virzīšanas uz reģiona premjerministra amatu. Tā vietā viņš aicinājis ievēlēt citu deputātu Kimu Torru, kurš arī ir atbalstījis šī reģiona neatkarību.

Atšķirībā no citiem kandidātiem Torra ir vienīgais, kuram nav tikušas izvirzītas apsūdzības par saistību ar Katalonijas reģiona neatkarības referenduma organizēšanu un pasludināšanu.

Pirms nedēļas Katalonijas parlaments atbalstīja likumu, kas noteica, ka par spīti tam, ka bijušais Katalonijas līderis Karless Pudždemons atrodas ārvalstīs, viņu drīkst iecelt par šī reģiona vadītāju. Bija plānots, ka viņu atkārtoti apstiprināšanai premjera amatā parlamentā virzīs līdz 14.maijam, taču šonedēļ pirms divām dienām Spānijas valdība paziņoja, ka to nepieļaus un uzdeva konstitucionālajai tiesai atcelt Katalonijas reģiona parlamenta pieņemto likumu.

Līdz ar to, kamēr tiek skatīta sūdzība, šī konkrētā likuma stāšanās spēkā separātiski noskaņotajā reģionā ir apturēta, bet katalāņu likumdevēju

mēģinājums atkārtoti iecelt premjera amatā Pudždemonu jau šonedēļ - izgāzies.

Katalonijas politiķi, pieļaujot šādu situāciju, ka Madride varētu bloķēt Pudždemona iecelšanu, iepriekš bija norādījuši, ka neveiksmes gadījumā tiks virzīts cits kandidāts. Ceturtdienas vakarā Pudždemons paziņoja par to, ka atsakās no virzīšanas Katalonijas premjera amatam.

Tā vietā viņš pēc apspriedes ar reģiona neatkarību atbalstošajām grupām izlēmis virzīt kandidātu, kura ievēlēšanai Madride varētu nelikt šķēršļus, tādējādi izbeidzot arī mēnešiem ieilgušo politisko krīzi.

„Mūsu grupa rosina, ka par reģiona prezidentu ir jāizraugās likumdevējs Kims Torra,

lai viņš jau tuvākajās dienās varētu uzņemties šos pienākumus un pēc iespējas ātrāk arī uzsākt jaunās valdības veidošanu,” saka Pudždemons.

Torra, kurš ir Katalonijas parlamenta deputāts, rakstnieks un redaktors, kā arī iepriekš vadījis organizāciju, kas atbalstīja neatkarības centienus, izraudzīts, jo Madride iepriekš nav apsūdzējusi viņu centienos panākt šī reģiona neatkarību.

Visi kandidāti, kuri tika virzīti pēc ārkārtas vēlēšanām Katalonijā uz premjera amatu, bija iesaistīti vai nu neatkarības referenduma organizēšanā, vai neatkarības pasludināšanā.

Lai arī vēl nav noteikts datums Katalonijas parlamentā, līdz kuram jaunais premjera amata kandidāts Torra tiks ievēlēts, tas separātistu partijām ir jāizdara līdz 22.maijam. Pretējā gadījumā, ja netiks ievēlēts nākamais reģiona prezidents, Katalonijā būs jārīko jaunas parlamenta vēlēšanas.

KONTEKSTS:

Konstitucionālā krīze Katalonijā sākās pagājušā gada rudenī, kad 1.oktobrī notika reģiona neatkarības referendums. Vairākums tā dalībnieku atbalstīja Katalonijas neatkarību, tādēļ oktobra beigās tika pasludināta neatkarība no Spānijas. Pēc tam Spānijas premjers atlaida Katalonijas reģiona valdību. Glābjoties no aizturēšanas, Pudždemons aizbēga sākumā uz Beļģiju, bet pēc tam uzturējās citās Eiropas valstīs. Savukārt Katalonijā palikušie viņa līdzgaitnieki tika arestēti. Ārkārtas vēlēšanās Katalonijā balsu vairākumu ieguva neatkarību atbalstošie spēki,  taču izveidot jaunu valdību joprojām nav izdevies. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti