Panorāma

Latvijas IKP otrajā ceturksnī provizoriski pieaudzis par 10,3%

Panorāma

Mājās atgriežas 3X3 Olimpiskie čempioni!

Izmeklēšanā aicina Maltas valsti uzņemties atbildību par žurnālistes nāvi

Publiska izmeklēšana: Maltas žurnālistes nāvē līdzatbildīga ir valsts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Maltas valstij jāuzņemas daļēja atbildība par pētnieciskās žurnālistes Dafnes Karuanas-Galīcijas slepkavību, secināts publiskā izmeklēšanā. Ziņojumā teikts, ka varasiestādes neapzinājās apdraudējumu žurnālistes dzīvībai un nedarīja neko, lai to novērstu.

Dafne Karuana-Galīcija gāja bojā 2017. gada oktobrī, kad eksplodēja viņas automašīnā ievietots spridzeklis. Pēc notikušā Karuanas-Galīcijas kolēģi un tuvinieki kā galveno žurnālistes slepkavības motīvu minēja viņas profesionālo darbību.

Žurnālistes slepkavība bija skaļš notikums ne tikai  Maltā, bet tas radīja arī starptautisku rezonansi un to nosodīja arī Eiropas Savienības līmenī. Žurnālistes dēli pēc viņas nāves pieprasīja Maltas premjerministra Džozefa Muskata atkāpšanos un apsūdzēja viņu Maltas pārvēršanā par "mafijas salu".

Nesodāmības kultūra

Karuana-Galīcija ar žurnālistiku bija nodarbojusies 30 gadus, kuru laikā regulāri izgaismoja Maltas politiķu un biznesmeņu koruptīvās saites.

2017. gadā Karuanas-Galīcijas publikācijas par toreizējā premjerministra Muskata slepenajiem banku kontiem ārzonās noveda pie valdības krišanas un pirmstermiņa vēlēšanām.

Muskats pēc vēlēšanām atgriezās premjera krēslā, bet 2019. gadā atsaucās Karuanas-Galīcijas ģimenes prasībai veikt neatkarību publisku izmeklēšanu par žurnālistes slepkavību.

Pēc divu gadu darba, kura laikā tika izjautāti desmitiem liecinieku, tostarp likumsargi, politiķi un žurnālisti, izmeklēšanas komisija ceturtdien publicēja 437 lappušu biezu ziņojumu.

Publiska izmeklēšana: Maltas žurnālistes nāvē līdzatbildīga ir valsts
00:00 / 03:12
Lejuplādēt

Dokumentā secināts, ka Maltas valstij jāuzņemas līdzatbildība par Karuanas-Galīcijas slepkavību. Izmeklētāji uzskata, ka daudzu gadu garumā valsts augstākajos politiskajos ešelonos bija izveidojusies “nesodāmības kultūra”, kas vēlāk esot izplatījusies arī uz citām institūcijām, piemēram, policiju, faktiski novedotie pie likuma varas sabrukuma, raksta izdevums “Times of Malta”.

Premjers atvainojas žurnālistes tuviniekiem

Izmeklētāji nav atraduši pierādījumus tam, ka toreizējā premjera Muskata valdība bija tieši iesaistīta Karuanas-Galīcijas slepkavībā, bet tā esot radījusi “labvēlīgu klimatu” tiem, kuri vēlējās apklusināt žurnālisti, nebaidoties par nopietnām sekām.

Publiskās izmeklēšanas veicēji rekomendē uzlabot likumus un labāk aizsargāt žurnālistus Maltā.

Karuanas-Galīcijas ģimene paziņojusi, ka publiskā izmeklēšana ir apstiprinājusi viņu pārliecību, ka žurnālistes nāves bija tiešs rezultāts likuma varas sabrukumam Maltā un nesodāmības sajūtai, ko valsts nodrošināja korumpantiem, kurus viņa atmaskoja.

Pēc publiskās izmeklēšanas secinājumu publicēšanas Maltas premjerministrs Roberts Abela valsts vārdā atvainojās Karuanas-Galīcijas tuviniekiem.

“Es vēlos atvainoties par to, ka valsts nepildīja savu pienākumu. Es atvainojos ne tikai Dafnes Karuanas-Galīcijas ģimenei, bet arī visiem tiem, kuri ir cietuši no valsts bezdarbības,” paziņoja premjerministrs.

Viņš piebilda, ka pēdējos gados Maltā ir nostiprināta likuma vara, ko apliecinot arī notiesājošs spriedums Karuanas-Galīcijas slepkavības lietā.

Iespējamais pasūtītājs gaida tiesas spriedumu

“Neviens nevar izbēgt no soda par noziegumu. Un ne tikai Karuanas-Galīcijas slepkavības lietā. Es vēlos atgādināt, ka par šo slepkavību viena persona ir notiesāta uz 15 gadiem cietumā, bet vēl seši cilvēki ir saukti tiesas priekšā un process sekmīgi virzās uz priekšu,” norādīja Abela.

Par Karuanas-Galīcijas slepkavības pasūtītāju uzskata miljonāru Jorgenu Feneču, kuram ir tuvas attiecības ar vairākiem Maltas politiķiem. Viņš kopš 2019. gada atrodas arestā un gaida tiesas spriedumu.

Abela paziņoja, ka Maltas valdībai ir jāturpina reformas tiesiskuma stiprināšanai.

"Es domāju, ka būtu liels kauns, ja šī neatkarīga izmeklēšana vainagotos ar vājām valdības reformām. Domāju, ka labākais veids, kā godināt manas mātes un izmeklētāju darbu, ir būt atvērtiem un godīgiem un īstenot caurspīdīgas reformas, lai valsts patiešām varētu apvienoties un sadzīt," vēsta nogalinātās žurnālistes dēls Pols Karuana-Galīcija.

KONTEKSTS:

53 gadus vecā Karuana-Galīcija, kura atspoguļoja tā dēvēto Panamas dokumentu skandālu un citas delikātas tēmas, tika nogalināta 2017. gada 16. oktobrī automašīnas sprādzienā netālu no savas mājas.

Karuana Galīcija bija starp Maltas ievērojamākajām personām, pateicoties daudz lasītam žurnālistes blogam, kurā viņa atmaskoja noziedzību un korupciju, vēršoties gan pret toreizējo premjeru Džozefu Muskatu, gan pret opozīcijas pārstāvjiem.

Šogad februārī Maltas tiesa piesprieda 15 gadu cietumsodu vienam no trim vīriešiem, kuri apsūdzēti par Karuanas-Galīcijas slepkavību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti