PSRS represiju upuru bērni sūdz tiesā Krievijas parlamentu

Vairāk nekā 20 PSRS politisko represiju upuru bērni vērsušies ar prasību Krievijas Augstākajā tiesā pret Valsts domi, pieprasot par pretlikumīgu atzīt parlamenta apakšnama bezdarbību un norādot, ka Valsts dome nepilda Konstitucionālās tiesas lēmumu, trešdien vēsta laikraksts "Novaja gazeta".

Runa ir par tiesas prasību mainīt likumu par kompensācijām politisko represiju upuriem. Viņi pieprasa par valsts budžeta līdzekļiem nodrošināt represiju upuriem bezmaksas mājokli vietā, no kurienes viņu ģimene tika izsūtīta.

Šī ir pirmā reize, kad tiek iesniegta kolektīva prasība par Konstitucionālās tiesas lēmuma nepildīšanu.

Visiem 23 prasītājiem, kas pieprasa viņiem nodrošināt likumā paredzēto mājokli, ir politisko represiju reabilitētu upuru statuss.

Viņi ir vai nu izsūtīti kopā ar vecākiem, dzimuši izsūtījumā vai soda nometnēs.

"Ar šo prasību tiek aktualizēta pēdējos gados saasinājusies Konstitucionālās tiesas lēmumu nepildīšanas problēma. Atbilstoši pašas Konstitucionālās tiesas datiem kopš 2010. gada likumdevējs nav izpildījis 35 tās lēmumus," norādīja jurists Grigorijs Vaipans, kas pārstāv prasības iesniedzēju intereses.

Konstitucionālajai tiesai "nav pilnvaru nodrošināt savu lēmumu izpildi", un šajā situācijā iespējams vienīgi apstrīdēt Valsts domes bezdarbību Augstākajā tiesā, skaidroja jurists.

1991. gadā tika pieņemts likums, kas valstij nosaka pienākumu kompensēt zaudējumus represiju upuriem.

Dokumentā paredzēts piešķirt bezmaksas mājokli pilsētā, kur represēto ģimenes dzīvojušas aizturēšanas brīdī.

2005. gadā Valsts dome nodeva reģioniem pilnvaras noteikt kompensācijas mehānismu.

2019. gadā Konstitucionālā tiesa atzina, ka šāds kompensāciju mehānisms pārkāpj represiju upuru tiesības un pieprasīja nekavējoties mainīt likumu.

2020. gadā cilvēktiesību aizstāvji iesniedza Valsts domē petīciju ar prasību nodrošināt padomju represiju upuriem tiesības uz mājokli viņu ģimeņu agrākajās dzīvesvietās uz federālā budžeta rēķina.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt