Provizoriskie rezultāti: Vēlēšanās Indijā uzvarējusi premjerministra Modi koalīcija

Indijas parlamenta vēlēšanās vairākumu izcīnījusi premjerministra Narendras Modi vadītā koalīcija, liecina provizoriskie vēlēšanu rezultāti. Lai gan visi biļeteni vēl nav saskaitīti, rezultāti liecina, ka Modi premjera amatu saglabās arī uz otro amata termiņu. Indijas valdībai būs jāturpina darbs pie augstā bezdarba līmeņa izskaušanas un jārisina problēmas lauksaimniecībā.

Provizoriskie rezultāti: Vēlēšanās Indijā uzvarējusi premjerministra Modi koalīcijaRihards Plūme

Indijas parlamenta vēlēšanas ilga vairāk nekā mēnesi. To laikā iedzīvotāji devās uz miljons vēlēšanu iecirkņiem visā Indijā. Vēlēšanās bija tiesīgi piedalīties 900 miljoni cilvēku, kas padara šīs par lielākajām vēlēšanām pasaulē.

Vēlēšanu komisijas apkoptie dati liecina, ka premjerministra Narendras Modi vadītā hinduistu nacionālistu Tautas partija varētu iegūt aptuveni 300 no 543 vietām parlamentā. Lai parlamentā nodrošinātu vairākumu, partijai vai koalīcijai nepieciešamas vismaz 272 balsis. Līdz ar šķietamu Modi uzvaru Indijas biržās izraisījās straujš kāpums līdz rekordaugstām atzīmēm. Cilvēki Indijas ielās jau sākuši plaši svinēt premjerministra uzvaru, un kāds no viņa atbalstītājiem pauda cerību, ka Modi izdosies paveikt visu iecerēto.

"Es ceru, ka viņš paveiks labu darbu. Viņš jau līdz šim ir paveicis lielisku darbu. Mēs sagaidām, ka Indija tagad kļūs par superlielvaru. Tāpat mēs ceram, ka būs daudz vairāk darbavietu un citu lietu," teicis kāds svinētājs.

Savukārt 68 gadus vecā Modi galvenie sāncenši – Raula Gandija vadītais Indijas Nacionālais kongress varētu iegūt mazāk nekā 100 vietu. Partija vēlēšanās cerējusi uz daudz labākiem rezultātiem. Modi un Tautas partijai viņi pārmet hinduisma pārākuma propagandēšanu un Indijas minoritāšu nobīdīšanu perifērijā.

Kopumā no 900 miljoniem balsstiesīgo iedzīvotāju pie vēlēšanu urnām devās 600 miljoni. Elektroniskās vēlēšanu mašīnas tika transportētas cauri džungļiem un uzvestas kalnos, lai nodrošinātu vēlētājiem iespēju nobalsot. Vēlēšanas tika uzskatītas kā referendums par Modi atrašanos pie varas, bet daudzi arī uzskata, ka tās ir sava veida cīņa par Indijas identitāti un minoritāšu aizsardzību.

Tuvā nākotnē Indija cilvēku skaita ziņā varētu apsteigt Ķīnu, un sagaidāms, ka pasaules lielākās demokrātijas ekonomika šogad apsteigs Lielbritāniju, tādējādi ieņemot piekto vietu pasaulē. Tāpat vairāki simti miljoni indiešu ir izbēguši no nabadzības, taču kā jebkurā valstī, problēmas pastāv arī Indijā.

Liels izaicinājums joprojām ir bezdarbs, kas ir augstākais kopš 20. gadsimta 70. gadiem, un jaunu cilvēku vidū tas saglabājas īpaši augsts. Savukārt miljoniem zemnieku ir neapmierināti ar zemajām labības cenām un zemajiem ienākumiem. Daudzi no viņiem jau nokļuvuši parādos vai izdarījuši pašnāvības. Tāpat pieaug bažas par to, ka Indija varētu ieslīgt recesijā.

Atklāts jautājums ir arī Indijas un Pakistānas saspīlētās attiecības, kas pasliktinājās februārī, kad pašnāvnieka sarīkotā sprādzienā Indijas kontrolētajā Kašmiras daļā gāja bojā 40 Indijas karavīri. Vēlāk Indija veica gaisa uzlidojumus Pakistānas teritorijā, kas bija pirmais šāds gadījums kopš 1971. gada. Indijas un Pakistānas starpā kopš 1947. gada izraisījušies trīs kari, no kuriem divi notikuši Kašmiras dēļ.

Modi neslēpj, ka ir hinduistu nacionālists, kas no viņa valdīšanas atsvešinājis Indijas musulmaņu minoritāti, tikmēr viņa atbalstītāji novērtējuši viņa ekonomikas modernizēšanas reformas, kā arī nepiekāpīgo ārpolitisko nostāju, kas citstarp šogad noveda pie jaunām sadursmēm ar islāmticīgo kaimiņvalsti Pakistānu strīdīgajā Kašmiras reģionā.

Modi otrā termiņa lielākais izaicinājums gan būs Indijas ekonomika. Lai gan ekonomiskā izaugsme pērn pārsniedza 7%, kas ir labākais rezultāts starp pasaules lielākajām ekonomikām, izaugsmes tempi šogad sākuši palēnināties. Turklāt Indijai nav izdevies pat pietuvoties Ķīnai, ar kuru vēl 90. gados tai bija līdzvērtīga ekonomika, taču tagad iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju ir četrreiz mazāks. Vienīgais lielais rādījās, kurā tuvākajos gados Indija varētu Ķīnu apsteigt, ir iedzīvotāju skaits, kas pašlaik Indijā jau pārsniedz 1,3 miljardus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti