Provizoriskie rezultāti: Lietuvas nākamais prezidents būs neatkarīgais kandidāts Nausēda

Lietuvā svētdien notikušajā prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā uzvarējis ekonomists Gitans Nausēda, kurš bija neatkarīgais kandidāts, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas publiskotie provizoriskie rezultāti, kas apkopoti no lielākās daļas iecirkņu.

ĪSUMĀ 

  • Gitans Nausēda bija neatkarīgais kandidāts;
  • Konkurente Šimonīte Nausēdu jau apsveikusi ar uzvaru; 
  • Jaunā prezidenta mērķis - redzēt Lietuvu, kas ir draudzīgāka un cieņpilnāka, īpaši politikas jomā;
  • Vēlēšanu 2.kārtā piedalījās 53,43% balsstiesīgo, kas ir mazāk nekā pirmajā.

 

Nausēda sola draudzīgāku un cieņpilnāku Lietuvu
00:00 / 00:32
Lejuplādēt
55 gadus vecais ekonomists būs mūsu dienvidu kaimiņvalsts galva nākamos piecus gadus. Viņš startēja kā neatkarīgais kandidāts. Viņa konkurente prezidenta vēlēšanu 2.kārtā, bijuši finanšu ministre Ingrīda Šimonīte, kuru virzīja parlamenta opozīcijā esošā konservatīva partija "Tevzemes savienība - Lietuvas kristīgie demokrāti",  svētdien, 26.maijā, vakarā atzina sakāvi.

Šimonīte Nausēdu jau telefoniski apsveikusi ar uzvaru, novēlot „panākumus visu cilvēku vienošanā”. Par to viņa paziņoja svētdien vakarā Lietuvas sabiedriskās televīzijas LRT tiešraidē.

Saskaņā ar provizoriskajiem Lietuvas prezidenta vēlēšanu rezultātiem Nausēda ieguvis aptuveni 70% balsu. Nausēda prezidenta krēslā nomainīs Daļu Grībauskaiti, kura vairs nevarēja kandidēt uz trešo termiņu amatā.  

Nausēda svētdien vakarā pēc uzvaras, uzrunājot sapulcējušos laukumā pie Prezidenta pils Viļņā, pateicās Lietuvas iedzīvotājiem par viņam izteikto „spēcīgo atbalstu”.

Nausēda paziņoja, ka turpmāk „viss būs citādi” un „Lietuva ir cienīga kļūt par plaukstošu valsti, kurā ir labi dzīvot visiem”. Nausēda uzsvēra, ka viņam svarīgi, lai Lietuvas politiskās partijas spētu atrast kopīgu valodu.

Nausēda žurnālistiem svētdien pastāstīja, kāds ir viņa galvenais mērķis nākamos piecos gados kā Lietuvas prezidentam:  

„Pirmkārt es gribētu redzēt Lietuvu, kas ir draudzīgāka un cieņpilnāka, īpaši politikas jomā. Patlaban mums ir sāncensība, kas dažkārt pārkāpj cilvēcisko cieņu vienam pret otru. Es to gribu mainīt. Tas ir ļoti svarīgi, lai politika nestu augļus. Pašlaik mēs tikai ķildojamies, ķildojamis un ķildojamies, un nespējam pieņemt nekādus lēmumus. Taču Lietuvai ir ļoti svarīgi spēt pieņemt lēmumus, lai Lietuva gūtu panākumus.”

Pirms divām nedēļām prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā par Šimonīti nobalsoja 31,31% vēlētāju un par Nausēdu - 30,94%. Pirmajā vēlēšanu kārtā piedalījās deviņi kandidāti.

Pašreizējai Lietuvas prezidentei Daļai Grībauskaitei, kuras pilnvaru termiņš beigsies jūlijā, konstitūcija liedza kandidēt uz trešo piecu gadu pilnvaru termiņu pēc kārtas.

Vēlēšanu otrajā kārtā svētdien piedalījās 53,43% balsstiesīgo. Vēlētāju aktivitāte bijusi mazāka nekā pirms divām nedēļām notikušajā vēlēšanu pirmajā kārtā, bet lielāka nekā 2014.gada prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā. Lietuvas prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā piedalījās 56,85% balsstiesīgo. Pirms pieciem gadiem prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā aktivitāte bija 52,2%.

Jaunievēlētais Lietuvas prezidents Gitans Nausēda amata zvērestu dos 12.jūlijā, stājoties Daļas Grībauskaites vietā. Viņa bijusi valsts galva divus termiņus jeb desmit gadus.

Nausēdas pirmais uzdevums pēc stāšanās amatā būs jaunās valdības apstiprināšana.

Saskaņā ar Lietuvas likumiem, stājoties amatā jaunam valsts prezidentam, valdība noliek savas pilnvaras. Līdzšinējais premjers Sauļus Skvernelis pēc zaudējuma prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā pirms divām nedēļām solīja, ka demisionēs.

Par aiziešanu opozīcijā runāja arī valdošā Zemnieku un Zaļo savienība. Tomēr pēdējo pāris nedēļu laikā retorika mainījusies, un turpmākā notikumu attīstības gaita, gadu pirms nākamajām Lietuvas parlamenta vēlēšanām, nav skaidra.

Nausēda priekšvēlēšanu kampaņā uzsvaru lika uz labklājības valsts izveidošanu Lietuvā un nevienlīdzības mazināšanu. Attiecībās ar Krieviju viņš norādīja, ka grasās nedaudz mainīt retoriku attiecībā pret Krieviju, taču sankcijas jāturpina, ja Krievija nemainīs savu uzvedību pret Ukrainu. Nausēda arī iestājas par ciešāku Baltijas valstu sadarbību.

Tikmēr bijuši finanšu ministre, opozīcijā esošo konservatīvo virzītā Ingrīda Šimonīte vakarā, ierodoties pie saviem atbalstītājiem, atzina zaudējumu, sakot, ka “tā ir - kad sacenšas divi, uzvarēt var tikai viens, un es Gitanu apsveicu ar viņa uzvaru. Es pateicos visiem, kas par mani nobalsoja un man ticēja. Lietuva nepadodas, un mēs nepadosimies.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti