Pasaules panorāma

Krievija cenšas Baltkrieviju ievilkt dziļāk karā Ukrainā

Pasaules panorāma

Viļņošanās Ķīnas sabiedrībā

Ķīnā protesti iegūst politisku nokrāsu

Protests ar baltām lapām – Ķīnā mītiņi iegūst politisku nokrāsu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Aktīvisti Ķīnā ceļ trauksmi par drošības struktūru mēģinājumiem apzināt visus cilvēkus, kuri aizvadītajās dienās piedalījušies protestos. Daudzi aktīvisti neslēpa savu nostāju pret komunistisko partiju un valsts autoritāro līderi Sji Dziņpinu. Protestos par simbolu kļuva balta lapa. Eksperti izcēluši, ka šis protestu vilnis ir bijis atšķirīgs no iepriekšējiem, kas varētu liecināt par augošo neapmierinātību sabiedrībā. 

"Mēs gribam brīvību!" tas bija viens no dažādajiem lozungiem, kas izskanēja Šanhajā aizvadītajā nedēļas nogalē protestos pret Covid-19 ierobežojumiem. Šādi protesti Ķīnā uzliesmojuši vairākkārt, tomēr tik izteikta politiska nokrāsa līdz šim vēl tiem nebija pieredzēta. Cilvēku sašutumu aizsāka nāvējošs ugunsgrēks augstceltnē valsts rietumos, kur no nāvēm, daudzuprāt, varēja izvairīties, ja nebūtu ieviesta nu jau bēdīgi slavenā Covid-19 nulles tolerances politika. Tomēr skanošie lozungi liecina, ka cilvēki ir gatavi nostāties arī pret cenzūru, kā arī pašu komunistisko partiju un tās līderi.

Aktīvisti uzsvēra:

Tāpēc, ka mēs nedrīkstam neko teikt, mēs turam baltas papīra lapas. Viss, ko mēs pateiksim, tiks cenzēts!

Mēs protestējam pret komunistiskās partijas diktatūru un, protams, – Sji Dziņpinu!

Protestus pavadīja ievērojams skaits policistu, kas notiekošajā necentās iejaukties. Taču izskanējušas ziņas par mēģinājumiem uzskaitīt visus, kas protestos piedalījušies.

Varasiestāžu bardzību sajuta arī ārvalstu televīzijas kanālu korespondenti, kas arī uzsvēra – šādi protesti Ķīnā nav ierasti.

Šveices televīzijas korespondents Šanhajā Mihaels Poikers stāstīja: "Pilnīgi noteikti nē. Spriedze šeit ir ļoti augsta. To pierāda fakts, ka mani ielenkuši trīs policisti. Pēc tam mani vedīs uz policijas iecirkni. Pēc haotiskās aizvadītās nakts cilvēki visu dienu parādīja policijai, ka viņi turpina miermīlīgi protestēt. Jauns fenomens ir tas, ka protesti notiek dažādās pilsētās un it īpaši šeit, Šanhajā, ir tik politiski. Tādi jūtīgi saukļi kā "Nost ar kompartiju, nost ar Sji Dziņpinu", kas šeit nav bijuši pieņemami, un policisti tik tiešām ir uz robežas. Man jūs jāpamet tagad un jādodas uz policijas iecirkni!"

Pēc trauksmainās nedēļas nogales lielāko Ķīnas pilsētu ielās atgriezās miers, taču par noskaņojumu atgādināja policijas saslietās barjeras cilvēku pulcēšanās vietās. Aktīvisti runā par notiekošām aizturēšanām saistībā ar iepriekšējiem protestiem un ciešu kontroli pār mēģinājumiem sociālajos tīklos organizēt jaunu pulcēšanos. Cilvēki arī ziņo par zvaniem no policijas protestu dalībnieku radiniekiem un pat draugiem. 

Tikmēr eksperti brīdina – aktīvisti, kuri uzdrošinājušies stāties pretī varasiestādēm, ir sākuši ļoti nevienlīdzīgu cīņu.

"Pašlaik valdība noteikti turpinās bargi ierobežot protestus, bet attiecībā uz ierobežojumiem ir neiedomājami, ka viņi varētu sākt mēģināt kaut ko atrisināt, piekāpjoties vai mainot savu politiku. Tas nav Sji Dziņpina stils, un tas arī diez vai viņam kaut kādā veidā palīdzētu," komentēja Džona Hopkinsa universitātes profesors Hofuņs Huņs. 

KONTEKSTS:

Visa novembra garumā, strauji palielinoties Covid-19 inficēšanās gadījumu skaitam Ķīnas Tautas Republikā, varas iestādes turpina īstenot jau iepriekš piekopto "nulles-Covid" politiku. Šīs pieejas rezultātā noteiktie ierobežojumi, kas ierobežo pārvietošanos, paredz masveida testēšanos un grauj Ķīnas ekonomiku, ir pastiprinājuši iedzīvotāju neapmierinātību. Tādēļ izcēlās arī protesti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti