Protestos pret rasismu dažādās valstīs turpinās pieminekļu apgānīšana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Solidarizējoties ar protestētājiem Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV), arī vairākās Eiropas valstīs notikuši protesti pret rasismu. Līdzīgi kā ASV arī citviet izskanējuši aicinājumi aizvākt kolonizatoru, verdzības atbalstītāju un konfederātu pieminekļus. Ne mazums statuju un pieminekļu vairākās valstīs ne vien aizvāktas, bet arī apgānītas. Sabiedrības spiediena dēļ vairākas pilsētas spiestas pārskatīt pieminekļu un citu objektu nosaukumus un to nozīmi.

Protestos pret rasismu dažādās valstīs turpinās pieminekļu apgānīšana
00:00 / 03:32
Lejuplādēt

Protesti pret rasismu un policijas vardarbību Amerikas Savienotajās Valstīs joprojām turpinās. Tie uzvirmojuši arī daudzviet Eiropā un citur pasaulē. Tāpat kā ASV arī citviet pieaugusi iedzīvotāju neapmierinātība ar kolonizatoru, verdzības atbalstītāju un konfederātu pieminekļu klātbūtni pilsētvidē. Tādēļ daudzas statujas un pieminekļi apgānīti un izskanējušas prasības šādas vēstures liecības aizvākt no cilvēku acīm.

Piemēram, Hamiltonā, Jaunzēlandes ziemeļos, pilsētas dome pakļāvusies iedzīvotāju spiedienam un novākusi pretrunīgi vērtētā komandiera Džona Feina Čārlza Hamiltona statuja. Hamiltons bija jūras spēku komandieris un cīnījās ar maoriem, kuri aizstāvēja savu zemi pret britu koloniālo ekspansiju 19. gadsimtā.

Jaunzēlandes ziemeļos novāc pretrunīgi vērtētā komandiera Džona Feina Čārlza Hamiltona statuju, 2020...
Jaunzēlandes ziemeļos novāc pretrunīgi vērtētā komandiera Džona Feina Čārlza Hamiltona statuju, 2020.gada jūnijs.

Savukārt Kanādā vairāki tūkstoši parakstījuši petīciju, aicinot aizvākt Monreālā esošo Kanādas pirmā premjerministra statuju, kā arī pārdēvēt vienu no Toronto ielām.

Kanādas pirmā premjerministra statuju Monreālā, 2020.gada jūnijs.
Kanādas pirmā premjerministra statuju Monreālā, 2020.gada jūnijs.

Tikmēr Beļģijā pēdējās nedēļās no vandāļu rokām cietuši vairāki Beļģijas karaļa Leopolda II pieminekļi. Viņa valdīšanas laikā Beļģijas kolonijās Āfrikā tika īstenota brutāla politika, un šim monarham uzstādītie pieminekļi jau iepriekš vairākkārt cietuši aktīvistu uzbrukumos. Tagad vairākas iestādes novākušas karaļa krūšutēlus vai statujas, lai neizpelnītos kreiso ekstrēmistu dusmas.

Apkrāsots Beļģijas karaļa Leopolda II piemineklis, 2020.gada jūnijs
Apkrāsots Beļģijas karaļa Leopolda II piemineklis, 2020.gada jūnijs

Lielbritānijā pēdējās nedēļas laikā tikuši aizvākti un cietuši daudzi pieminekļi. Tā Bristolē no ūdens šonedēļ izvilkts pazīstamā XVII gadsimta vergu tirgotāja Edvarda Kolstona piemineklis, ko protestētāji nogāza un iemeta Eivonas upē. Tagad tikšot izveidota jauna komisija Bristoles pagātnes izpētīšanai, un tiks lūgts sabiedrības viedoklis jautājumā par to, kas būtu liekams šī pieminekļa vietā.

Arī Londonas mērs Sadiks Hans šonedēļ paziņoja, ka tiks pārskatīti galvaspilsētas ievērojamākie objekti, tostarp statujas un ceļu zīmes, no kuriem daudzas “atspoguļo aizgājušos laikus”. Aplausu un gaviļu pavadībā, Londonas austrumos jau novākta Roberta Miligana statuja. Miligana ģimenei piederēja cukurniedru plantācijas Jamaikā.

Londonas austrumos jau novākta Roberta Miligana statuja, 2020.gada jūnijs
Londonas austrumos jau novākta Roberta Miligana statuja, 2020.gada jūnijs

Pagājušās nedēļas nogalē vandāļi apgānīja pie parlamenta esošo slaveno bijušā Lielbritānijas premjerministra Vinstona Čērčila statuju. Protestētāji Čērčilu vaino to miljonu nāvē, kas 1943. gadā mira bada laikā tolaik Britu impērijas sastāvā esošajā Indijā.

Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons vēršanos pret Čērčila pieminekli nosaucis par absurdu. Viņš piektdien, 12. jūnijā, paziņojis, ka pret rasismu vērstos protestus ir “pārņēmuši ekstrēmisti”, kas uzbrūk nacionālajiem pieminekļiem, cenšoties “cenzēt Lielbritānijas pagātni”.

Koronavīrusa draudu un ekstrēmistu dēļ Londonas mērs iedzīvotājus aicinājis palikt mājās.

“Tiem cilvēkiem, kuri vēlas protestēt Londonas centrā, es lūdzu: nedariet to, jo jums draud briesmas iekļūt slazdā, ko izlikuši galēji labējie, kuri vēlas izraisīt naidu un šķelšanos. Viņi vēlas radīt vardarbību, vandālismu un nekārtības,” sacīja Hans.

Londona gatavojas šajā nedēļas nogalē gaidāmajām kārtējām protesta akcijām. Lai pasargātu virkni ievērojamu pieminekļu un statuju, policija tās cenšas norobežot un aizsegusi ar dēļu vairogiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti