Protestos pret korupciju Irākā nogalināti jau vairāk nekā 70 cilvēki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Irākā turpinās plašas protesta akcijas pret augsto bezdarba līmeni un korupciju valdībā. Sadursmēs ar policiju bojā gājušo skaits jau pārsniedzis 70, bet ievainoto skaits – pusotru tūkstoti. Valdība sola īstenot prasītās reformas, taču aicina protestētājus uz pacietību. Šāda nostāja gan neapmierina vairākus reliģiskos līderus, kuri pieprasījuši valdības atkāpšanos un jaunu vēlēšanu sarīkošanu.

Protestos pret korupciju Irākā nogalināti jau vairāk nekā 70 cilvēki
00:00 / 02:40
Lejuplādēt

Pret valdību vērstas protesta akcijas Irākā sākās otrdien, sākotnēji galvaspilsētā Irākā, pēc tam arī citās valsts dienvidu pilsētās. Iedzīvotāji pauž savu neapmierinātību ar netaisnīgu darba sadali un korupciju valdībā. Kā norāda aģentūra AFP, šīs akcijas ir visai neparastas, jo uz tām neaicina kāds konkrēts politiskais vai reliģiskais līderis – protesti ir spontāni un neatkarīgi.

Šīs protesta akcijas ir pārvērtušās par vardarbīgām sadursmēm ar drošības spēkiem, un tajās dzīvību zaudējuši jau vairāk nekā 70 cilvēku, bet simtiem guvuši ievainojumus. Šādus datus sniedz Irākas Augstā cilvēktiesību komisija. Piektdien notikušajās apšaudēs vien bojā gājušo skaits sasniedzis vismaz 30. Pagaidām gan nav zināms, cik no upuriem ir privātpersonas un cik drošībnieki. Komisija arī ziņo, ka daudzi no ievainotajiem slimnīcās tiek arestēti, nosodot drošības dienestu agresīvo rīcību.

Kā ziņo ārvalstu mediji, neidentificēti snaiperi ir nogalinājuši vismaz četrus cilvēkus – gan policistus, gan protestētājus. Un Polijas pārstāvji norāda, ka šie šāvēji ir slēpušies tieši starp protestētājiem. Demonstrāciju dalībnieku izklīdināšanai policija lieto ne tikai asaru gāzi un ūdens lielgabalus, bet arī īsto munīciju.

Šī vardarbība Irākā ir lielākā kopš 2017. gada, kad valsts pasludināja uzvaru pret radikālo islāmistu grupējumu „Islāma valsts”. Tāpat tiek uzskatīts, ka šie protesti ir nopietns pārbaudījums vien gadu vecajai premjerministra Adela Abdula Mahdi valdībai.

Cenšoties nomierināt protestētājus, Mahdi ir solījis veikt nepieciešamās reformas, uzsverot, ka valdībai ir nepieciešams laiks, tāpēc protestētājiem ir nepieciešama pacietība. Pēc Mahdi vārdiem, gadu desmitos radītajām problēmām nav tūlītēja burvju risinājuma. Komentētāji jau norāda, ka šādi solījumi, visticamāk, nebūs pietiekami, lai protesti apstātos. Arī paši demonstrāciju dalībnieki ir paziņojuši, ka protesti turpināsies līdz brīdim, kamēr pašreizējā valdība kritīs.

Ar prasību valdībai atkāpties klajā nācis arī ietekmīgais garīdznieks Moktada al Sadrs, kuram ir liels sekotāju pulks sabiedrībā un arī ievērojama pārstāvniecība parlamentā, turklāt tā arvien pieaug. Pēc Sadra vārdiem, būtu jāsarīko ārkārtas parlamenta vēlēšanas, kurām jānotiek ANO uzraudzībā. Līdzīgu aicinājumu iepriekš izteica arī šiītu garīgais līderi Ajatola Ali Sistani, brīdinot, ka protesti pastiprināsies, ja netiks sperti tūlītēji un skaidri soļi.

Sagaidāms, ka jau sestdien Irākas parlaments sanāks uz īpašu sēdi, lai spriestu par veidiem, kā apmierināt protestētāju prasības. Taču Moktada al Sadra bloks šīsdienas sanāksmi ir solījis boikotēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti