Panorāma

Baltijas valstis vērš sankcijas pret Lukašenko

Panorāma

Panorāma

Portlendas nemieri izraisa asas diskusijas ASV

Protestos Portlendā viens bojā gājušais; mērs vaino Trampu vardarbības veicināšanā

Nedēļas nogalē kārtējo protestu vilni piedzīvojusi arī ASV pilsēta Portlenda. Ir nogalināts viens cilvēks, taču policija pagaidām neatklāj, vai nāve iestājusies tieši labējo un kreiso protestētāju sadursmju dēļ. Portlendā notiekošais kļuvis par ļoti aktuālu jautājumu arī ASV prezidenta priekšvēlēšanu kampaņas laikā.

Protestos Portlendā viens bojā gājušais; mērs vaino Trampu vardarbības veicināšanāUģis Lībietis
Dažādas protesta akcijas Portlendā notiek jau kopš maija, kad melnādainā Džordža Floida nāve policijas aizturēšanas operācijas laikā Minesotā izprovocēja plašus protestus pret rasismu un policijas vardarbību, kā arī deva stimulu kustībai "Black Lives Matter".

 

Arī pagājušajā nedēļas nogalē pilsētas ielās bija izbraukuši vairāk nekā 2000 ASV prezidenta Donalda Trampa atbalstītāju, kuri brauciena laikā vairākkārt sadūrās ar kreisā spārna aktīvistiem un citiem protestētājiem. Tiek ziņots, ka no automašīnām pret protestētājiem raidīta piparu gāze un izšautas peintbola bumbiņas, protestētājiem atbildot ar dažādu priekšmetu mešanu. Vienā no apšaudēm bojā gājis kāds vīrietis, kurš identificēts kā Ārons Danielsons. Tiek ziņots, ka viņš pārstāv par galēji labēju uzskatīto organizāciju "Patriotu lūgšana". Donalds Tramps slepkavībā vainojis galēji kreiso organizāciju "Antifa". 

ASV prezidents Tramps, kurš savas priekšvēlēšanu kampaņas centrā ir izvirzījis jautājumu par likuma un kārtības atjaunošanu, svētdienas rītā asi kritizējis Portlendas mēru Tedu Vīleru, nosaucot viņu par radikāli kreiso, neko nedarošo demokrātu, kurš noskatoties, kā tiek izpostīta viņa pilsēta, un kurš domājot, ka visatļautība var turpināties bezgalīgi.

Pēc Trampa vārdiem, Portlenda ar šādu muļķa mēru nekad neatkopšoties un pilsētā būtu jāieved nacionālā gvarde.

Teds Vīlers atbildi parādā nav palicis, norādot, ka tieši Trampa naidīgā attieksme ir patiesais vardarbības cēlonis.

"Prezident Tramp! Četrus gadus mums ir bijis jāsadzīvo ar jums un jūsu rasistiskajiem uzbrukumiem melnādainajiem cilvēkiem.

Mēs diezgan agri uzzinājām par jūsu seksisma pilno attieksmi pret sievietēm. Mums bija jāpacieš videoklipi, kuros jūs izsmejat invalīdu.

Mums bija jānoklausās jūsu pretdemokrātiskie uzbrukumi žurnālistiem. Mēs esam lasījuši jūsu tvītus, kuros jūs nosodāt privātpersonas, kas pēc tam saņem pat nāves draudus. Un tagad jūs uzbrūkat demokrātiski ievēlētiem mēriem un pašām demokrātiskajām institūcijām, kas ir kalpojušas šai nācijai kopš tās dibināšanas. Vai jūs, prezidenta kungs, tiešām esat nopietni aizdomājies, kāpēc pirmo reizi gadu desmitu laikā Amerika ir piedzīvojusi šādu vardarbības vilni?" vaicāja Vīlers.

Vīleram atbalstu ir paudis arī ASV Demokrātu partijas prezidenta amata kandidāts Džo Baidens, kurš nosodījis jebkādu vardarbību no visām pusēm, vienlaicīgi apsūdzot Trampu šādas vardarbības veicināšanā. Kā norādījis Baidens, Tramps var tvītot par likumu un kārtību un uzskatīt, ka tas padara viņu spēcīgu, taču patiesībā nespēja aicināt savus atbalstītājus atturēties no vardarbības un nemeklēt konfliktus tikai atspoguļojot viņa vājumu.

Likuma varas un kārtības atjaunošana nemieru skartajās pilsētās pašlaik kļuvusi par vienu no galvenajiem Donalda Trampa politiskajiem lozungiem pirms novembrī gaidāmajām prezidenta vēlēšanām.

Šonedēļ prezidents arī plānojis doties uz Kenošas pilsētu Viskonsīnas štatā, kur 17 gadus vecs Trampa atbalstītājs nemieru laikā no automātiskā ieroča atklāja uguni, nogalinot divus un smagi ievainojot vienu nemieru dalībnieku. Viņa atbalstītāji uzskata, ka jaunietis šāva pašaizsardzības nolūkos, bet protestu dalībnieki pieprasa viņu notiesāt par dubultslepkavības izdarīšanu. Viskonsīna ir viens no tā sauktajiem svārstīgajiem štatiem, kurā vai nu prezidenta Trampa, vai viņa pretinieka Džo Baidena uzvara novembra balsojumā var potenciāli izšķirt visu prezidenta vēlēšanu rezultātu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti