Protestos Krievijā pauž atbalstu aizturētajam Habarovskas apgabala gubernatoram

Vairākās Krievijas pilsētās šodien notika plašas protesta akcijas, lai paustu atbalstu aizturētajam Habarovskas apgabala gubernatoram Sergejam Furgalam. Sākotnējā informācija liecina, ka Habarovskā ielās izgājuši līdz pat 40 tūkstošiem cilvēku. Kā norāda komentētāji, šis ir spēcīgs signāls Kremlim par to, ka tauta nebūt nav pilnībā apmierināta ar varas darbībām. Vienlaicīgi tiek uzsvērts, ka arī Kremlis ar Furgala arestu ir nosūtījis savu vēstījumu.

Protestos Krievijā pauž atbalstu aizturētajam Habarovskas apgabala gubernatoramUģis Lībietis

  Tikai dažas dienas pēc tam, kad Krievijā tautas balsojumā tika apstiprinātas prezidenta piedāvātās izmaiņas Krievijas konstitūcijā, nedēļas vidū Krievijā tika aizturēts Habarovskas apgabala gubernators Sergejs Furgals. Viņš šajā amatā ir atradies kopš 2018. gada, kad gubernatora vēlēšanās kā Liberāldemokrātiskās partijas pārstāvis uzvarēja valdošās partijas "Vienotā Krievijas" kandidāti, iegūstot aptuveni 70% balsu. Krievijas Izmeklēšanas komiteja apgalvo, ka viņš pirms vairāk nekā 15 gadiem – 2004. un 2005. gadā ir organizējis divu uzņēmēju slepkavības. Tāpat viņš tiek apsūdzēts arī par kādas slepkavības mēģinājumu. Pats Furgals kategoriski noliedzis viņam izvirzītās apsūdzības, taču tiesa viņam piemērojusi divu mēnešu ilgu pirmstiesas apcietinājumu.

  Sabiedrībā ļoti populārā Furgala aizturēšana izraisīja plašu neapmierinātību, un šodien, paužot savam gubernatoram atbalstu, Habarovskas ielās izgāja liels skaits protestētāju. Pēc dažādiem aprēķiniem protestētāju bijis no pieciem līdz pat 40 tūkstošiem, un šī pēdējos gados ir lielākā demonstrācija, ko pilsēta piedzīvojusi. Milicija uzsvērusi, ka šo nesankcionēto akciju, visticamāk, ir rīkojusi Furgala komanda, taču gubernatora preses pārstāve apgalvo, ka šis ir bijis stihisks pasākums bez organizatoriem. Līdzīgas akcijas notikušas arī Komsomoļskā pie Amūras un citās pilsētās.

  Protestu dalībnieki izklieguši pret prezidentu un kremli vērstus saukļus. Ticis pieprasīts, lai Furgals tiktu tiesāts nevis Maskavā, bet gan Habarovskā. Tāpat pūlis izsvilpis reģiona administrācijas pārstāvi Vladimiru Hlapovu, kurš akcijas dalībniekiem atgādinājis par nepieciešamību ievērot piesardzību koronavīrusa dēļ.

  Gubernatora birojs izplatījis paziņojumu, kurā pateicas akcijas dalībniekiem par Habarovskai un visai Krievijas Tālo Austrumu daļai neraksturīgi lielajiem protestiem, paužot cerību, ka demonstrantu prasītais tiks sadzirdēts. Vienlaicīgi izskanējis aicinājums neklausīt provokatoriem, nepievērsties vardarbīgiem protestiem un nepieļaut cilvēku aizturēšanu.

  Daudzi komentētāji uzskata, ka Sergejs Furgals nebūt nav aizturēts par kādiem seniem noziegumiem, jo, ja tādi tiešām būtu, par tiem jau sen būtu zināts. Visticamāk, viņš izpelnījies nepatiku par savu opozicionāro darbību, kā arī par to, ka pagājušās nedēļas tautas nobalsošanā tieši Tālo Austrumu reģionos ir bijis viens no mazākajiem atbalstiem konstitūcijas grozījumiem – vien nedaudz vairāk par 60 procentiem, kamēr visā Krievijā šīs izmaiņas tika apstiprinātas ar 77 procentiem balsu.

  Kā savā komentārā radiostacijas "Echo Moskvi" mājaslapā norāda politologs Abass Galjamovs, Furgala aizturēšanai ir vairāki politiski zemteksti. Pirmkārt, šis esot signāls visiem opozīcijas kandidātiem, kas gatavojas gubernatora vēlēšanu cīņai, neiedomāties nopietni cīnīties par uzvaru, jo uzvara nāks tikai par sliktu. Otrkārt, šis ir signāls pārējiem gubernatoriem par to, ka ir pienācis laiks koronavīrusa pandēmijas laikā reģioniem nodotās pilnvaras atdot atpakaļ. Un, treškārt, Vladimira Žirinovska vadītajai Liberāldemokrātu partijai būs iespējams parādīt, ka tā nav vis kaut kāds Kremļa projekts, bet gan vērā ņemama opozīcija. Par liberāldemokrātiem varētu balsot neapmierinātie iedzīvotāji, kas savukārt nebūt neliekas slikts iznākums Kremlim.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti