Protesti pret valdību turpina izplesties visā Ukrainā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Kijevā Tieslietu ministrijas ēkas ieņemšana draud ar valdības un opozīcijas sarunu izjukšanu un ārkārtas stāvokļa ieviešanu. Par to brīdinājusi Ukrainas tieslietu ministre, pieprasot protestu aktīvistiem ēku nekavējoties atbrīvot. Viņi gan to atsakās darīt. Tikmēr Ukrainā protesti pret valdību pakāpeniski izplešas arī valsts austrumu reģionos, kas tradicionāli uzskatīti par prezidentu Viktoru Janukoviču atbalstošiem. Vairākos apgabalos izcēlušās vardarbības sadursmes ar miliciju.

Ukrainas tieslietu ministre Jeļena Lukaša šonakt brīdināja - ja protestētāji ieņemto Tieslietu ministrijas ēku neatstās. Viņa lūgs Nacionālo drošības un aizsardzības padomi izsludināt ārkārtas stāvokli un aicinās prezidentu Viktoru Janukoviču pārtraukt sarunas ar opozīciju.

No Kijevas Neatkarības laukuma jeb Maidana 10 minūšu gājiena attālumā esošo Tieslietu ministriju svētdien vēlu vakarā bez pretestības ieņēma vairāki desmiti radikāli noskaņotu demonstrantu no kustības „Kopīgā lieta”. Vietējie mediji vēsta, ka nakts laikā pie ēkas no sniega maisiem uzceltas barikādes aptuveni 3 metru augstumā. Iela un ietve aplietas ar ūdeni- Kijevā valda aptuveni 15 grādu sals.

Opozīcijas partijas UDAR līderis Vitālijs Kļičko devies ieņemtajā ēkā un centies aktīvistus pārliecināt to atstāt, taču neveiksmīgi. Tikmēr kustības „Kopīgā lieta” līderis Aleksandrs Daņiļuks paziņojis, ka ministrija netiks atbrīvota, jo „šobrīd centrālā valdība ir nelikumīga”.

Vienlaikus protesti pret valdību turpina izplesties visā Ukrainā, arī austrumu apgabalos.

Balstoties uz ukraiņu mediju apkopoto informāciju, no aptuveni 25 reģioniem protestētāji savā kontrolē pārņēmuši 10 reģionu administrācijas ēkas. Lielais vairums no tām atrodas Ukrainas rietumu daļā.

Tomēr par protestiem un mēģinājumiem ieņemt administrācijas ēkas tiek ziņots arī virknē valsts austrumu daļas reģionu, kas tiek uzskatīti par prokrieviski noskaņotiem un kur atrodami valdošās „Reģionu partijas” atbalsta bastioni. Ir tikai pāris reģioni, ko pretvaldības demonstrācijas nav skārušas. Viens no tiem ir Krimas autonomā republika, kur vietējais parlaments vēl nesen atkārtoti aicināja prezidentu Janukoviču izsludināt ārkārtas stāvokli.

Kamēr Kijevā par sadursmēm netiek ziņots un protestētāji stiprina barikādes, izmantojot ar sniegu pildītus maisus, citur ir notikušās milicijas un protestētāju sadursmes. Kā vēsta interneta portāls „Ukrainskaja Pravda”, svētdien milicija ar spēku izdzenājusi protestētāju mītiņus četros reģionos.

Čerkasu pilsētā, aptuveni 200 kilometrus uz dienvidiem no Kijevas, sadursmēs cietuši vairāk nekā simts cilvēku, ziņo protestu kustības pārstāvji.

Mītiņā pie apgabala administrācijas ēkas piedalījušies aptuveni 200 cilvēku. Bet kad kāds no mītiņotājiem ēkā iemetis degmaisījuma pudeli, no tās izskrējuši aptuveni 300 iekšlietu ministrijas „Berkut” karavīru un sākās sadursmes. Savukārt dienvidaustrumu pilsētā Dņepropetrovskā demonstrācijā piedalījušies ap pieci tūkstoši mītiņotāju, kur sadursmēs cietuši desmitiem cilvēku.

Situācijas stabilizācijas centieni sarunās starp valdību un opozīciju pagaidām nav bijuši sekmīgi. Prezidents Janukovičs piedāvājis atbrīvot protestu laikā ieslodzītos, mainīt nesen pieņemtos demonstrācijas ierobežojošos likumus un atjaunot Ukrainas konstitūciju, kāda tā bija līdz 2010.gadam, proti, atkal izveidot parlamentāri prezidentālu republiku. Opozīcijas līderi gan norādījuši, ka joprojām pieprasa šogad sarīkot ārkārtas prezidenta vēlēšanas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti