Prokurore: Pret al Asadu ir savākts gana daudz pierādījumu, lai tiesātu par kara noziegumiem

Pret Sīrijas prezidentu Bašaru al Asadu ir savākts pietiekami daudz pierādījumu, lai viņu varētu tiesāt par kara noziegumiem. Tā intervijā Šveices laikrakstam “Sonntags Zeitung” paziņoja pazīstamā prokurore Karla del Ponte. Viņa jau vairākus gadus piedalās ANO Sīrijas izmeklēšanas komisijas darbā un dokumentē kara laika noziegumus.

Al Asads būtu jātiesā īpašā starptautiskā tiesā par kara noziegumiem, uzskata del Ponte.

Viņa ir pārliecināta, ka pret Asadu ir savākts pietiekami daudz pierādījumu, lai viņu varētu notiesāt par šo sešu kara gadu laikā pastrādātajiem noziegumiem.

Prokurore: Pret al Asadu ir savākts gana daudz pierādījumu, lai tiesātu par kara noziegumiemArtjoms Konohovs
  Del Ponte savulaik bija Šveices ģenerālprokurore un vēlāk izmeklēja Ruandas un Dienvidslāvijas kara noziegumus starptautiskajā tribunālā. Pēdējos gados viņa piedalās Apvienoto Nāciju Organizācijas Sīrijas izmeklēšanas komisijas darbā. Tā ir izveidota ANO cilvēktiesību komisāra paspārnē ar uzdevumu dokumentēt Sīrijas kara laikā pastrādātos noziegumus.

  Tomēr nesen Del Ponte paziņoja, ka gatavojas atstāt šo komisiju, jo ir pienācis laiks darbu pārņemt īpašam prokuroram, kurš varētu turpināt izmeklēšanu. Pēc Del Pontes teiktā, šobrīd  izskatās, ka ANO Drošības padomei nav nekādas vēlmes turpināt Sīrijas kara noziegumu izmeklēšanu.

  Komisijas locekle uzskata, ka labākais risinājums būtu izveidot īpašu starptautisko tiesu un iecelt prokuroru, kurš nodarbotos ar Sīrijas kara noziegumu izmeklēšanu. Tomēr Krievija, kā ANO Drošības padomes pastāvīgā locekle, bloķē šādas tiesas izveidi. Tas notiek tādēļ, ka Maskava atklāti atbalsta al Asadu un viņa režīmu. Tāpat ANO Drošības padome nav gatava arī nodot šo lietu jau pastāvošai Starptautiskajai Kriminālai tiesai Hāgā.

  Del Ponte to uzskata par ārkārtīgi kaitinošu situāciju un tādēļ vairs nevēlas turpināt darbu ANO Sīrijas izmeklēšanas komisijā. Šī vienība tika izveidota 2011. gadā, lai dokumentētu cilvēktiesību pārkāpumus. Tomēr tās daudzkārtēji aicinājumi konfliktā iesaistītajām pusēm ievērot starptautiskos likumus lielākoties tā arī ir palikuši nesadzirdēti.

  Uz Šveices laikraksta “Sonntags Zeitung” žurnālista jautājumu kuras šajā karā iesaistītās puses viņi galvenokārt ir izmeklējuši, Del Ponte atbildēja īsi:

  “Viņi visi ir pastrādājuši kara noziegumus. Tādēļ mēs esam izmeklējuši viņus visus.”

  Del Ponte ir pazīstama ar asiem izteikumiem. Vēl 2013. gadā viņa pārmeta Sīrijas opozīcijas karaspēkam aizliegto ķīmisko ieroču izmantošanu. Tas bija pretrunā ar vairāku Rietumvalstu teikto. Nākamajā dienā, reaģējot uz Del Pontes izteikumiem, Sīrijas izmeklēšanas komisija paziņoja, ka tās rīcībā vēl nav pietiekamu pierādījumu par to, ka kāda no pusēm būtu izmantojusi ķīmiskos ieročus.

  Gadu vēlāk komisija tomēr norādīja uz vairākiem ķīmisko ieroču pielietošanas gadījumiem. Tomēr tās rīcībā toreiz neesot bijis pietiekamu pierādījumu, lai droši apgalvotu kurš ir vainīgs šo aizliegto vielu izmantošanā.

  2 komentāri
  Valdis Bērziņš
  Lai arī Karla del Ponte ir cienījama un respektabla prokurore, arī bez viņas izmeklēšanas ir skaidrs, ka Asads ir kara noziedznieks. Viens prieks vērot, kā Anonīms līmes lietotājs 17722 izpilda LSM.lv plānprātiņu kvotas.
  Anonīms lietotājs 17722
  Gan jau, ka del Ponte ir kārtējā ragana, kas amatu dabūjusi ne tāpēc, ka ir laba speciāliste un profesionāle, bet tāpēc, ka bija dzimuma kvota jāaizpilda.
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Populārākie
  Interesanti