Programmēšanas nedēļā Briselē bērniem raisa interesi par datoriem

“Mācēt datorprogrammēšanu jau pavisam drīz būs tikpat svarīgi kā mācēt lasīt.” Ar tādu devīzi visā Eiropā notiek datorprogrammēšnas nedēļa. Kopā ar daudziem privātajiem partneriem to organizē Eiropas Komisija. Mācēt programmēt ir būtiski, lai mazinātu bezdarbu, it sevišķi jauniešu vidū. Jau pašreiz datortehnoloģiju nozarē Eiropā ir daudz neaizpildītu darba vietu.

Viens no Datorprogammēšanas nedēļas pasākumiem – Eiropas programmēšanas nometni skolas vecuma bērniem - pirmdien norisinājās arī Briselē, „Microsoft” Inovāciju centrā. Pēc izskata tā ir tālu no ierastajām bērnu nometnēm, kur viņi sporto un skraida apkārt. Šeit, sanāksmju telpās ar baltām sienām un datorekrāniem, nelielas bērnu grupiņas sēž pie galda ar saviem skolotājiem.  

Bērni vēro prezentāciju par to, kā būtu veiksmīgāk citiem jāpasniedz savas izstrādātās datorspēles ideja.  

Šodien mēs spēlējām un no lego veidojām robotu. Un tagad mēs rakstām idejas mūsu spēles prezentācijai. Tā būs “Kodu nepārspējamo Marsa piedzīvojumu spēle”. Tajā būs zaglis, kurš dosies uz Marsu un to iepazīs,” stāsta 12 gadus vecais Jaspers Ribens no Tallinas.

Jaspers un viņa komandas biedre Kati Lisa Petersone jau ir izstrādājuši savas datorspēles pirmo versiju un gatavojas to prezentēt trešdien. Kati saka, ka viņai programmēšana liekas ļoti aizraujoša.

“Tu vari kaut ko iedomāties un uztaisīt to, lai pārējie varētu redzēt. Jo, kad runā, tad pārējie nevar līdz galam saprast. Bet, kad tu to uztaisi, tad viņi visi var redzēt, un tas ir forši,” atzīst Kati Lisa Petersone.

Parasti ir pieņemts uzskatīt, ka par datoriem vairāk interesējas zēni, nevis meitenes. Tādēļ Eiropas Komisija lielu uzsvaru liek arī uz meiteņu iesaistīšanu šajā nozarē. Un arī nometnē Kati Petersone no Igaunijas nebūt nav vienīgā meitene. No Somijas pilsētiņas Vantā, kas atrodas netālu no Helsinkiem, ir atbraukusi četru meiteņu komanda. Visām meitenēm ir 12 gadi un viņas ir atvedusi sākumskolas skolotāja Tīna Kahara.

“Šorīt, pirmajā nodarbībā, mums bija jāstrādā ar lLego. Un es nekad neko tādu nebiju darījusi. Es redzu, ka pārējie skolotāji palīdz savām komandām, bet es neko no tā nezinu. Es savā mūžā neesmu turējusi rokās lego kluci. Tiešām. Nopietni. Un arī pārējās komandās puikas ir spēlējušies ar lego kopš divu gadu vecuma, bet manas meitenes neko tādu nav darījušas. Bet, sekojot instrukcijām, meitenes tomēr kaut kā spēja izveidot nelielu robotu, kas kustējās. Tā kā pat bez jebkādām priekšzināšanām viņas spēja saprast un tikt galā,” lepojas skolotāja Kahara.

„Microsoft” organizētajā nometnē piedalās bērni no astoņām Eiropas valstīm, bet viss notiek angliski un bez tulkojuma. Klāt ir komandas gan no Igaunijas, gan no Lietuvas. Latvijas dalībnieku šoreiz nav.

„Microsoft” sabiedrisko programmu koordinatore Silvija Lafarža sola nākamgad to labot, aktīvāk strādājot arī ar citām Eiropas valstīm. Šis esot tikai pirmais pilotprojekts.

“Mūsu mērķis ir nevis padarīt viņus par datorprogrammētājiem, bet gan parādīt, ka datori un datorzinātne ir visur. Mēs dzīvojam digitālā pasaulē. Un viņi var izmantot šo uz datoriem orientēto domāšanas veidu ļoti dažādi. Mums bija meitenes, kuras vēlas izvedot modes blogu, zēni, kuri vēlas nopietni spēlēt datorspēles un arī paši tās veidot, vai arī veidot dažādus datorizētus risinājumus,” saka Lafarža.

„Microsoft”, kam Eiropas Komisija ir uzticējusi vadīt informācijas tehnoloģiju uzņēmumu aliansi datorzinātņu izglītības jomā, vēlas pievērst skolotāju un politiķu uzmanību visā Eiropā tam, cik svarīgi ir nopietni mācīt datorzinātnes un programmēšanu skolās. Vairākās Eiropas valstīs tas jau notiek. Turklāt no agra vecuma, jo tā ir nākotne. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti