Prognozē politiskās krīzes turpināšanos ASV

Darbu sācis jaunais ASV Kongress. Par Kongresa pārstāvju palātas spīkeri ievēlēta ilggadējā demokrātu līdere Nensija Pelosi. Savas darbības pirmajā dienā Pārstāvju palāta nobalsojusi par finansējuma likumprojektu, kas ļautu atsākt daļēji slēgto valdības iestāžu darbu. Taču, visticamāk, šo iniciatīvu noraidīs ASV prezidents Donalds Tramps, un politiskā krīze Savienotajās Valstīs turpināsies.

Prognozē politiskās krīzes turpināšanos ASVUģis Lībietis

  116. ASV Kongress savu darbību ceturtdien, 3. janvārī, sāka laikā, kad valstī joprojām ir daļēji bloķēts valdības darbs. Tas turpinās jau 13 dienas un ir kļuvis par visu laiku trešo garāko valdības slēgšanas posmu.

  Šajā ļoti sarežģītajā un politiski saspīlētajā laikā viens no pirmajiem Pārstāvju palātas uzdevumiem bija jaunā spīkera ievēlēšana. Vēl pirms šī balsojuma bija skaidrs, ka posteni ieņems līdzšinējā demokrātu mazākuma līdere Pārstāvju palātā Nensija Pelosi, kura Pārstāvju palātu vadīja no 2007. līdz 2011. gadam, kļūstot par vienīgo sievieti, kas ievēlēta šajā amatā, un tagad turklāt divreiz. Saņemot 220 kongresmeņu atbalstu, Pelosi amatā tika apstiprināta, uzvarot republikāņu virzīto Kevinu Makartiju, kurš tagad kļūs par republikāņu mazākuma līderi.

  Uzrunājot jaunā Kongresa pārstāvjus, Pelosi uzsvērusi, ka ir gatava sadarboties arī ar opozīcijā esošajiem republikāņiem: “Es cienu jūs un tos vēlētājus, kuri visus mūs uz šejieni ir nosūtījuši. Viņi sagaida un ir pelnījuši, lai mēs atrastu kopīgu valodu. Un mums ir jāmēģina to panākt – aizstāvēt savas pozīcijas, kur mēs to varam, taču vienmēr sniegt draudzīgu roku.”

  Runājot par Demokrātu partijas turpmāko dienaskārtību, Pelosi izcēlusi divas galvenās problēmas, kurām nepieciešams tūlītējs risinājums: cīņu ar klimata pārmaiņām un cīņu pret ienākumu nevienlīdzību. Taču, nenoliedzami, vistuvākajā laikā dienaskārtības pirmais un pats aktuālākais jautājums ir cīņa pret ASV prezidentu Donaldu Trampu un par valdības darba atsākšanu.

  Kā jau bija sagaidāms, savas darbības pirmajā dienā demokrātu kontrolētā Kongresa pārstāvju palāta apstiprināja likumdošanas paketi, kuras mērķis ir atsākt daļēji paralizētās valdības darbību. Taču šajā ierosinājumā ir noraidīts prezidenta pieprasītais vairāk nekā piecu miljardu dolāru lielais finansējums aizsargsienas būvniecībai uz robežas ar Meksiku. Kā atkārtoti norādījusi Nensija Pelosi, Donalda Trampa ierosinājumam par sienas būvniecību ir pavisam citi mērķi un nauda šim projektam netiks piešķirta:

  “Šī siena ir amorāla. Tā neatspoguļo to, kādi mēs esam kā tauta.

  Šī nav siena starp Meksiku un Savienotajām Valstīm, ko vēlas radīt prezidents, šī ir siena starp realitāti un viņa atbalstītājiem.

  Prezidents nevēlas, lai viņi uzzinātu, ko viņš savā budžeta piedāvājumā plāno darīt “Medicare”, “Medicaid” programmām un sociālai drošībai. Viņš nevēlas, lai viņi zina, ko viņš vēlas darīt ar tīrā ūdens un tīrā gaisa programmām un Vides aizsardzības aģentūru. Tieši tāpēc viņš turpina runāt par sienu. Viņš ir uzmanības novēršanas meistars. Mēs cenšamies atvērt valdības darbu un sniedzam viņam nobriedušu veidu, kā to izdarīt,” sacīja Nensija Pelosi.

  Demokrātu līdere, kura piektdien, 4. janvārī, pirmo reizi pēc apstiprināšanas amatā tiksies ar Trampu, arī atkārtoti uzsvērusi, ka

  demokrāti neiestājas pret ASV drošības stiprināšanu.

  Taču šī mērķa sasniegšanai esot nepieciešamas plašākas diskusijas par dažādu jauno tehnoloģiju izmantošanu, nevis sienas būvēšana.

  Kā norāda ASV politikas komentētāji un kā atzinis arī ASV viceprezidents Maiks Penss – ja nav finansējuma sienai, nebūs arī vienošanās par valdības darba atsākšanu. Tieši tāpēc var prognozēt, ka pašreizējais politiskais strupceļš vēl kādu laiku turpināsies. Kā uzsvēris pats Donalds Tramps, ja viņš no savām prasībām atteiktos, viņš izskatītos muļķīgi. Savukārt ietekmīgais senators Lindsijs Grehems piebildis, ka tas varētu nozīmēt pat Trampa prezidentūras beigas.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti