Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Eiropai jauns līgums par «Pfizer» vakcīnām

Dienas ziņas

Ģimenes ārsti saņem niecīgu vakcīnu daudzumu

Vakcīnu pārbaude neietekmēs vakcinācijas tempu

Problēmas ar «AstraZeneca» un «Johnson&Johnson» vakcīnām varētu rosināt Eiropas Savienību likt uzsvaru uz citiem ražotājiem

Farmācijas kompāniju “AstraZeneca” un “Johnson&Johnson” radītās Covid-19 vakcīnas pēdējā laikā saskārušās ar reputācijas problēmām, tādēļ Eiropas Savienība nākotnē varētu likt uzsvaru uz citu ražotāju vakcīnām.

ĪSUMĀ:

  • Eiropas valstis satrauktas par “AstraZeneca” un “Johnson&Johnson” vakcīnu problēmām.
  • Lai gan trombu veidošanās gadījumi ir ļoti reti, daudzviet apturēta vakcīnu izmantošana.
  • Mediķi uzsver, ka jāpārliecinās par to, vai vakcīnas ir drošas.

Eiropas Komisija varētu nepagarināt līgumus ar “AstraZeneca” un “Johnson&Johnson” par nākamgad plānotajām Covid-19 vakcīnu piegādēm, trešdien ziņoja Itālijas laikraksts “La Stampa”, atsaucoties uz informācijas avotiem Itālijas Veselības ministrijā.

“AstraZeneca” un “Johnson&Johnson” vakcīnās (tāpat kā Krievijas “Sputņik V” vakcīnā) ir izmantota adenovīrusu vektora tehnoloģija, savukārt farmācijas kompāniju “Pfizer” un “Moderna” vakcīnas izmanto mRNS tehnoloģiju, kas uzrāda augstākus efektivitātes rādītājus, bet ir grūtāk uzglabājamas un transportējamas, kā arī maksā krietni dārgāk par adenovīrusu tehnoloģijas vakcīnām.

Ļoti retas blaknes

Eiropas Savienībā līdz šim reģistrētas četras vakcīnas pret Covid-19: “Pfizer/BioNTech”, “Moderna”, “AstraZeneca” un “Janssen” (“Janssen” ir “Johnson&Johnson” meitasuzņēmums Eiropā).

“AstraZeneca” un “Johnson&Johnson” reputācija ir apdraudēta, jo šīs vakcīnas tiek saistītas ar asins trombu veidošanos, kas ir ļoti reta vakcīnas blakne.

Eiropā vairākas valstis ir ierobežojušas vai vispār apturējušas “AstraZeneca” vakcīnas lietošanu, bet tagad līdzīgas problēmas skārušas arī “Johnson&Johnson” vakcīnu, jo no ASV pienākušas ziņas, ka šī vakcīna saistīta ar dažiem trombu veidošanās gadījumiem.

ASV Slimību kontroles un profilakses centrs un ASV Pārtikas un zāļu pārvalde otrdien rekomendēja iepauzēt „Johnson&Johnson” vakcīnas izmantošanu. Tas jādara, lai izpētītu sešus gadījumus, kad cilvēkiem pēc vakcīnas saņemšanas izveidojušies trombi.

Trombi radušies sešiem no vairāk nekā 6,8 miljoniem cilvēku, kas ASV saņēmuši “Johnson&Johnson” vakcīnu. Visos gadījumos tās bijušas sievietes vecumā no 18 līdz 48 gadiem.

Gaidīšanas režīmā

“Šī pauze ir domāta, lai vairotu sabiedrības uzticēšanos vakcīnām. Mēs gribam, lai cilvēki zina, ka vakcīnas ir drošas un efektīvas,” paziņojis Kolorādo štata gubernators Džareds Poliss. “Es pats potējos ar “Moderna'' vakcīnu, daži mani draugi ar “Johnson&Johnson”, bet citi ar “Pfizer”. Zvanā no Baltā nama man teica, ka šī aizkavēšanās ar “Johnson&Johnson” būs dienu, nevis nedēļu jautājums.”

ASV prezidents Džo Baidens arī apliecinājis, ka pašlaik ASV ir gana daudz citu vakcīnu, lai vakcinācijas tempu šis lēmums nekādā veidā neietekmētu. Tādas pārliecības nav daudzām Eiropas Savienības valstīm, kas krietni atpaliek no ASV vakcinācijas tempa un bija cerējušas uz “Johnson&Johnson” vakcīnu.

“Johnson&Johnson” otrdien paziņoja, ka pagaidām vēl nesāks savas vakcīnas izplatīšanu Eiropā.

“Mēs atrodamies gaidīšanas režīmā un sāksim izplatīt vakcīnas, kad būs lielāka skaidrība par šo situāciju,” atzinis Itālijas Nacionālā veselības institūta vadītājs Silvio Brusfare.

Pasūtīti miljoniem devu

Lēmumu pārtraukt vakcināciju ar “Johnson&Johnson” pieņemusi arī Dienvidāfrika. “Mēs esam nolēmuši pārtraukt vakcināciju ar “Johnson&Johnson”, līdz saikne starp trombu rašanos un šo vakcīnu būs pietiekami izmeklēta,” norāda Dienvidāfrikas Republikas veselības ministrs Zveli Mhize.

Tikmēr vairākas valstis savu lēmumu par to, ko iesākt ar šo vakcīnu, vēl nav paziņojušas, piemēram, Lietuva un Igaunija. Un viens no faktoriem, kas valstu izvēli varētu ietekmēt, ir tas, cik daudz “Johnson&Johnson” devu tās ir pasūtījušas. Eiropas Savienība kopumā līdz jūnija beigām bija plānojusi saņemt 55 miljonus šīs vakcīnas devu.

“Johnson&Johnson” ir ASV veselības aprūpes uzņēmums, taču vakcīna lielākoties tika izstrādāta meitasuzņēmumā Beļģijā, līdzdarbojoties Nīderlandes laboratorijām. Tāpēc Eiropā tā saukta arī par “Janssen” vakcīnu.

Atšķirībā no citām vakcīnām, imunizācijai ar “Janssen” vakcīnu pietiek tikai ar vienu vakcīnas devu. Turklāt tāpat kā “AstraZeneca” vakcīnu, to iespējams uzglabāt parastā ledusskapja temperatūrā, kas ievērojami atvieglo vakcīnas transportēšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt