Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Kurmenē sākusies atdzimšana

Polijā notiek prezidenta vēlēšanas

Prezidenta vēlēšanās Polijā iezīmējas vērtību sadursme

Miljoniem poļu 28. jūnijā dodas uz balsošanas iecirkņiem prezidenta vēlēšanās, ko iezīmē vērtību sadursme. Pašreizējais valsts galva Andžejs Duda ir konservatīvās valdības sabiedrotais un kandidē uz otro termiņu. Viņa tuvākais sāncensis ir opozīcijas kandidāts, liberālais Varšavas mērs Rafals Tšaskovskis. Dudas zaudējums Polijas politikā var nest pamatīgas izmaiņas.

Pavisam vēlēšanās ir 11 kandidāti, taču favorīti ir divi. Pašreizējais prezidents Andžejs Duda kandidē uz otro piecu gadu termiņu amatā. Viņu atbalsta valdošā nacionālkonservatīvā partija “Likums un taisnīgums”. Kampaņas laikā 48 gadus vecais Duda solīja turpināt strādāt, lai paceltu dzīves līmeni Polijā līdz Rietumeiropas standartiem, kā arī saglabāt tradicionālās vērtības.

“Lai dzīvo poļu ģimene! Lai dzīvo poļu tradīcijas! Mēs nedrīkstam nevienam ļaut to mums atņemt,” uzsvēra Duda.

Šīs vēlēšanas ir pārbaudījums Dudam un valdošajai partijai, kas īstenojusi populāras sociālā atbalsta programmas ģimenēm. Kritiķi to savukārt apsūdz par Eiropas Savienības demokrātisko principu graušanu ar likumiem, kas palielināja valdības kontroli pār tiesām.

Kritiķu nosodījumu izpelnījās arī Dudas priekšvēlēšanu kampaņas laikā teiktais, ka lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu jeb LGBT "ideoloģija" esot postošāka par komunismu.

Dudas sīvākais sāncensis cīņā par prezidentu krēslu ir galvaspilsētas Varšavas mērs, liberāli noskaņotais Rafals Tšaskovskis. Galvenās opozīcijas partijas “Pilsoniskā platforma” kandidāts atbalsta viendzimuma partnerattiecību reģistrēšanu, iestājas pret abortu regulējuma pastiprināšanu, kas jau tagad ir viens no stingrākajiem Eiropā. 48 gadus Tšaskovskis paziņojis, ka, kļūstot par prezidentu, saglabās valdošās partijas ieviestās sociālās programmas, bet noraidīs tās konservatīvo politiku.

“Mums ir gana ar mēģinājumiem visu laiku mēģināt mūs sašķelt. Šī valdība vienmēr meklē ienaidnieku. Dažkārt mūsu, politiķu vidū, bet arī starp parastajiem pilsoņiem,” norādīja Tšaskovskis.

Sākotnēji prezidenta vēlēšanas bija paredzētas maijā, taču tās nācās pārcelt Covid-19 uzliesmojuma dēļ.

“Ņemot vērā notiekošo, valstij ir nepieciešama stabilitāte. Politiskie eksperimenti ir bīstami, īpaši krīzes laikā,” atzīmēja vēlētājs Varšavā.

Savukārt cita vēlētāja Varšavā pauda: “Polija ir ļoti sašķelta, un cilvēki sāk zaudēt interesi. Tāpēc esmu pat pārsteigta, ka tik daudzi manā vēlēšanu apgabalā ir disciplinēti un bija atnākuši balsot.”

Aptaujas liecina, ka šodien Duda varētu saņemt aptuveni 40% balsu, bet Tšaskovskis – aptuveni 30%.

Tādā gadījumā abiem pēc divām nedēļām būs jāsacenšas vēlēšanu otrajā kārtā, kurā Dudas un Tšaskovska izredzes būs līdzīgas, liecina aptaujas. Daudz izšķirs elektorāta mobilizēšana, un uzvarētāju prognozēt patlaban nav iespējams.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti