Pasaules panorāma

Aviācijas nozare atgūstas pēc Covid-19 pandēmijas

Pasaules panorāma

Pēc Covid-19 Eiropas reģioni var atkopties nevienmērīgi

M. Saakašvili - starmešu gaismā un cietumā

Prezidenta pils vietā cietums: kā Saakašvili pārrēķinājās, atgriežoties Gruzijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 1 mēneša.

Starmešu gaismā atkal nokļuvis bijušais Gruzijas prezidents Mihails Saakašvili, kurš pašvaldību vēlēšanu priekšvakarā pēc vairāku gadu trimdas atgriezās dzimtenē un tajā pašā dienā tika arestēts un nogādāts cietumā. Viņam tagad draud vairāki gadi ieslodzījumā uz apsūdzību pamata, kuras viņš un viņa atbalstītāji sauc par politiski motivētām.

Pirmdien netālu no Tbilisi esošajā Rustavi pilsētā pie cietuma, kurā atrodas Gruzijas eksprezidents Mihails Saakašvili, sanāca simtiem, tomēr ne tūkstošiem cilvēku, kā viņš varbūt bija cerējis.

Bija gatavs nonākt cietumā

Saakašvili savulaik dibinātās opozīcijas galvenā partijas “Apvienotā nacionālā kustība” atbalstītāji pieprasīja viņu atbrīvot, pulcējoties zem Gruzijas, Eiropas Savienības, ASV un NATO karogiem.

“Kamēr vien Mihails Saakašvili atrodas cietumā, katrs no mums ir ieslodzītais, un mums vajadzētu elpot ar šo domu un apņēmību,” pavēstīja partijas “Apvienotā nacionālā kustība” līderis Niku Melija.

Notikumos, ko daži novērotāji raksturo kā sirreālus, Saakašvili dienu pirms nedēļas nogalē notikušajām pašvaldību vēlēšanām atgriezās Gruzijā, aicinot balsot par opozīciju, doties protestos, tad tika aizturēts un nogādāts cietumā.

Gruzija ir mainījusies

Gruzijā bieži dēvēts vienkārši par Mišu, Saakašvili atkal ir nonācis starmešu gaismā.

“Vai tas ir labi vai slikti, tas ir politiskās gaumes un uzskatu jautājums, bet Miša noteikti nav jūsu ierastais opozicionārs,” atzīst domnīcas “Gruzijas Stratēģiskās analīzes centrs” dibinātājs Nodars Haršiladze.

Neraugoties uz Saakašvili aicinājumu balsot par opozīciju, pašvaldību vēlēšanās uzvarēja valdošā partija “Gruzijas sapnis”. Tā bijusi pie varas pēdējos deviņus gadus. Partiju dibināja Bidzina Ivanivšvili – Gruzijas bagātākais cilvēks, kurš savu kapitālu nopelnīja 90. gadu Krievijā.

Gruzijas politikas pētnieki spriež, ka atbalsts Saakašvili jau sen vairs nav tik liels, kā viņa slavas virsotnē.

“Saakašvili pārāk zemu novērtēja to, cik ļoti ir mainījusies Gruzija kopš viņa došanās trimdā. Tagad viņu atbalsta kādi 20 līdz 30% iedzīvotāju, bet lielākā daļa ir pret viņu vai arī Saakašvili viņiem ir vienaldzīgs,” sarunā ar raidsabiedrību “Brīvā Eiropa” norāda “Carnegie Europe” analītiķis Tomass de Vāls.

“Saakašvili iedomājas sevi kā glābēju, kurš izraisījis jaunu Rožu revolūciju, bet šaubos, vai Gruzijas sabiedrība ko tādu vēlas.”

Ukraina aizstāv savu pilsoni

Pirmdienas mītiņā bija redzami arī Ukrainas karogi, tā kā Saakašvili pēdējos gados pārsvarā uzturējies šajā valstī, bijis pat Odesas apgabala gubernators. Saakašvili ir Ukrainas pilsonība, Gruzijas pilsonība viņam tika atņemta. Tas licis iesaistīties arī Kijevai.

“Saakašvili kungs ir Ukrainas pilsonis. Valdība, premjers – mēs visi strādājam, lai viņu atgrieztu Ukrainā. Mēs izmantosim visus valdības institūciju līmeņus, ieskaitot Ārlietu ministriju, mūsu vēstnieku Gruzijā un Gruzijas vēstnieku Ukrainā,” pavēstīja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

Gruzijas valdība gan paziņojusi, ka Saakašvili būs jāizcieš sešu gadu cietumsods, ko viņam 2018. gadā aizmuguriski piesprieda par pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu prezidentūras laikā un ko viņš pats uzskata par politiski motivētu spriedumu.

Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili, kas reiz bija Saakašvili sabiedrotā un ārlietu ministre viņa valdībā, kategoriski noraidījusi iespēju apžēlot Saakašvili.

Nīderlandieti nomainījis ar ukrainieti

Šajās dienās vētrainas pārmaiņas ir skārušas ne tikai Saakašvili politisko karjeru, bet arī privāto dzīvi. Saakašvili prezidentūras laikā Gruzija varēja lepoties ar žilbinošu pirmo lēdiju, jo Saakašvili sieva Sandra ir ļoti labi izglītota, pārvalda piecas valodas. 52 gadus vecā Sandra pēc izcelsmes ir nīderlandiete; ar Mihailu viņa iepazinās 1993. gadā Strasbūrā. Viņiem ir divi dēli.

Mihails Saakašvili ar sievu Sandru 2017. gadā
Mihails Saakašvili ar sievu Sandru 2017. gadā

Taču Saakašvili pirms atgriešanās Gruzijā izplatīja video, kurā redzams kopā ar Ukrainas parlamenta deputāti Jeļzavetu Jasko. 53 gadus vecais Mihails un 30 gadu vecā Jeļzaveta pavēstīja, ka viņi tagad esot pāris. Jeļzaveta raksturoja Sandru kā Saakašvili “bijušo sievu”.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Izrādās, ka pašai Sandrai tas bijis pārsteigums, un viņa jaunā pāra rīcību raksturojusi kā “pilnīgi nepieņemamu”. Neraugoties uz privātās dzīves kaislībām, Sandra uzskata, ka Saakašvili ir apcietināts politisku iemeslu dēļ, tādēļ viņa pieprasa Mihaila atbrīvošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti