Pretterorisma direktīva nodrošinās saskaņotu Eiropas atbildi uz terorisma kaujinieku aktivitātēm

Teroristisko uzbrukumu plānošanai ir jābūt krimināli sodāmai visās Eiropas Savienības valstīs. Tādu nostāju šonedēļ pauda Eiropas Parlamenta deputāti, izskatot topošo Pretterorisma direktīvu. Vairums deputātu uzskata, ka būtu jāsoda arī tie, kuri dodas uz ārzemēm ar mērķi pastrādāt noziegumus vai slavināt citus teroristus. Tomēr ne visi piekrīt šādai pieejai.

Līdz šim cīņa ar terorismu lielā mērā ir bijusi katras Eiropas valsts atsevišķa atbildība. Tomēr, palielinoties ārvalstu kaujinieku un starptautiski organizētu noziegumu skaitam, Brisele sāk spert soļus, lai sniegtu vienotu atbildi šim izaicinājumam. Topošā Pretterorisma direktīva paredz ieviest vairākus jaunus aizliegumus un sodus. Tā, piemēram, nākotnē varētu tikt sodīta ceļošana ar mērķi piedalīties teroristiskās organizācijas aktivitātēs Sīrijā vai citviet, saka Eiropas Parlamenta deputāte no Vācijas Monika Holmeiere:

“Tiks sodīta nevis ceļošana kā tāda, bet gan mērķis pastrādāt teroristisku uzbrukumu vai piedalīties teroristiskā organizācijā. Tādēļ neviens netiks sodīts tikai par ceļošanu vien. Tas attieksies tikai uz tiem, kuri patiesi vēlas piedalīties šādās organizācijās.”

Tomēr Zaļo grupas deputāte Eva Žolija no Francijas uzskata, ka šāda pieeja ir bīstama. Pēc viņas domām, sods par ceļošanu ar mērķi karot teroristu pusē var novest pie cilvēku apcietināšanas bez pietiekamiem pierādījumiem.

Tāpat topošais likums paredz sodus arī par dalību apmācībās, kā apieties ar šaujamieročiem un sprāgstvielām. Tiks sodīti arī tā dēvētie vientuļie vilki, kuri visu informāciju iegūst vienatnē internetā. Deputāte Holmeiere uzskata, ka šāds aizliegums neesot pretrunā ar tiesībām iegūt izglītību:

“Mēs esam mēģinājuši panākt līdzsvaru starp nepieciešamību pasargāt tādas cilvēktiesības kā vārda brīvība un nepieciešamību pasargāt cilvēku dzīvību. Esmu runājusi ar daudziem bojā gājušo un nogalināto cilvēku ģimenes locekļiem. Un man ir jāsaka, ka šie cilvēki ir traumēti uz mūžu. Terorisms un uzbrukums cilvēkiem ir viens no smagākajiem cilvēktiesību pārkāpumiem, ko mēs varam vien iedomāties.”

Līdz ar Eiropas Parlamenta komitejas lēmumu drīzumā sāksies sarunas ar dalībvalstu pārstāvjiem par galīgo likuma versiju. Eiropas Komisija savu priekšlikumu bija izteikusi jau pagājušā gada beigās īsi pēc Parīzes teroristu uzbrukumiem. Iekšlietu komisārs Dimitris Avramopuls uzskata, ka šāda likuma nepieciešamība kļūst arvien aktuālāka:

“Šī direktīva palīdzēs aizlāpīt caurumus Eiropas valstu krimināllikumos un piedāvās vienotu teroristisko uzbrukumu definīciju. Kad tā stāsies spēkā, šī direktīva nodrošinās saskaņotu Eiropas atbildi uz terorisma kaujinieku parādību. Tā palīdzēs novērst uzbrukumu sagatavošanu visā Eiropas Savienībā un paredzēs smagus sodus to veicējiem.”

Līdz ar sodiem un aizliegumiem deputāti uzsver arī nepieciešamību vairāk palīdzēt terorisma upuriem un viņu radiniekiem. Turklāt šādai palīdzībai ir jābūt pieejami ilgtermiņā, jo sekas var būt ļoti smagas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti