Pusdiena

Būvniecības kontroles biroja vadību uz laiku pārņem līdzšinējais direktora vietnieks Demme

Pusdiena

Sprādzienā Sanktpēterburgas metro bojā gājušo skaits pieaug līdz 11 cilvēkiem

Serbijas prezidenta vēlēšanu uzvarētājs sola saglabāt labas attiecības ar sabiedrotajiem

Premjerministrs Vučičs uzvar Serbijas prezidenta vēlēšanās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Serbijas prezidenta vēlēšanās uzvarējis pašreizējais premjerministrs Aleksandrs Vučičs. Saskaņā ar sākotnējiem vēlēšanu rezultātiem viņš saņēmis absolūto balsu vairākumu un valstī nebūs jārīko atkārtots balsojums. Vučičs sola saglabāt labu attiecību līdzsvaru starp Eiropas Savienību un Krieviju.

“Šodien ir ļoti nozīmīga diena un svarīgi, ka Serbija parādījusi virzienu, kurā grib doties. Uzvara nav apšaubāma, un neviens nevar sūdzēties par to vai nesaprast. Starpība ir liela – es saņēmu par 12% balsu vairāk nekā visi pārējie kandidāti kopā,” norāda Vučičs.

Saskaņā ar sākotnējiem vēlēšanu rezultātiem, par Vučiču nobalsoja 55% vēlētāju, bet otro vietu ieņem bijušais Serbijas tiesībsargs Saša Jankovičs ar 16% balsu. Prognozes liecina, ka Vučičs ir ieguvis absolūto vairākumu un vēlēšanu otrā kārta nebūs nepieciešama.

Pašreizējais premjerministrs iestājas par valsts virzību uz Eiropas Svienību, saglabājot ciešas saites ar Krieviju un Ķīnas Tautas Republiku.

Politikas eksperti nešaubījās par viņa uzvaru, tikai uzdeva retorisku jautājumu par viņa lēmumu kandidēt uz amatu, kam galvenokārt ir ceremoniālas funkcijas. Iespējams, šādā veidā viņš cer saglabāt vienīgā partijas līdera lomu.

47 gadus vecais Serbijas premjerministrs Aleksandrs Vučičs uz savu nākamo varas centru šķietami pārmetis vieglu tiltu. Daudzi Serbija kritizē faktu, ka priekšvēlēšanu procesā, būdams valdības vadītājs, viņš veiksmīgi varējis izmantot valsts naudu kampaņām un sev izdevīgiem vēstījumiem, gan tiekoties ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli, gan ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, kuriem abiem, starp citu, Vučičs publiski pateicies pēc pirmo rezultātu paziņošanas.

Vučičs pats ļoti skaidri un gaiši arī priekšvēlēšanu debatēs un kampaņas laikā ir pavēstījis, ka vēlas Serbijas iestāšanos Eiropas Savienībā, taču tajā pašā laikā nedomā nojaukt tiltus ar Krieviju, kas ir viena no Serbijas tuvākajām sabiedrotajām, jo abas zemes cieši vieno arī reliģiskās un kultūras saiknes.

Maskava allaž ir atbalstījusi Serbiju laikā, kad Kosova pasludināja neatkarību un atdalījās, Putins allaž ir bijis nozīmīga figūra gan Kosovā joprojām mītošo serbu sabiedrībā, gan arī Serbijā. Vēl nesen pasaules medijos parādījās ziņas par ciematu vārdā Adžince Serbijas dienvidos tuvu Kosovas robežai, kura iedzīvotāji savu gadsimtiem seno mājvietu nolēmuši pārdēvēt par Putinovu ar cieņu pret Krievijas līderi.

Krievijas kārts serbu sabiedrībā joprojām ir stipra arī tādēļ, ka daudzi Rietumus uzlūko kā naidīgo pusi un atbalstītājus NATO bombardēšanai Serbijā Balkānu kara laikā, lai apturētu toreizējā līdera Slobodana Miloševiča varu un uzbrukumus Kosovai.

Vučiča atbalstītāji norāda, ka redz viņā stingro roku. Lai gan viņa valdības laikā Serbijā ir manāma ekonomiskā izaugsme, tomēr lekni joprojām zeļ korupcija, nabadzība un sabiedrības noslāņošanās.

Savukārt Vučiča pretinieki norāda uz viņa autoritārajām metodēm, īpaši cenšoties ierobežot medijus. Vučičš to noliedz, taču viņa apgalvojumiem par labu nenāk fakts, ka tieši viņš Dienvidslāvijas sabrukšanas gados bija Serbijas valdības informācijas ministrs, kurš palīdzēja izstrādāt arī drakonisku likumus, ar kuriem slāpēt pret valdību vērsto kritiku Kosovas kara laikā.

Kā prezidentam Aleksandram Vučičam vairāk būs ceremoniāla loma, taču viņš, kā uzskata eksperti, centīsies veidot ļoti ciešu saslēgumu un koalīciju ar nākamo valsts premjerministru, kā to savulaik īstenoja prezidents Boriss Tadičs.

Pārējie divi kandidāt uz Serbijas prezidenta amatu bija bijušais Serbijas tiesībsargs Saša Jankovičs un komiķis Luka Maksimovičs. Viņš vēlētāju uzmanību piesaistījis nevis ar savu politisko programmu, kuras kandidātam nemaz nav, bet ar Serbijas iesīkstējušās un korumpētās politiskās sistēmas izsmiešanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti