Panorāma

Pirmajiem dziedāšanas svētkiem Dikļos - 155

Panorāma

Likvidēs "Riga.lv" un auditēs citas kapitālsabiedrības

I.Golunova atbrīvošana iedvesmo jauniešus Krievijā protestēt

Precedents un iedvesma jauniešiem. Maskavā Golunova atbrīvošana mudina vērsties pret varas patvaļu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Žurnālista Ivana Golunova atbrīvošana un krimināllietas izbeigšana pret viņu ne tikai radīja precedentu Krievijas politikā, bet arī iedvesmo lielo pilsētu jauniešus protestēt. Neskatoties uz to, ka “Meduza” žurnālistam vairs nedraud cietumsods, Krievijas iedzīvotāji turpina iziet ielās.

Vēl nav zināms, kā izvērtīsies šī politiskā procesa sekas, bet protesti jau pašlaik ietekmē Krievijas politiku. 

"Menti nepareizi rīkojās..., labi, ka tā viss beidzās," jautāts par Golunova lietu, saka maskavietis Andrejs. "Tas slikti bija.. menti nepareizi rīkojās... Pēdējā laikā viņi to bieži dara."

Savukārt maskaviete Larisa nešaubās, ka visu organizēja ASV. "Mēs to zinām, 100%! Viss sliktais nāk no turienes," viņa saka. "Jūs jau saprotat, ap to pašu laiku notika Pēterburgas ekonomiskais forums un, lai cilvēki nepievērstu tam uzmanību, bija sarīkota Golunova lieta. Pat krievu mājsaimnieces, kā es, to zina. To visu paveica  spiegi."

Maskavieši Kristīna un Nikita saka, ka viss internets ir pilns ar Golunova lietu. "Lieta pret viņu bija safabricēta, bet labi, ka viss beidzās tieši tā... Mēs esam ļoti priecīgi," sacīja Kristīna. Ņikita gan pieļauj, ka Golunovs sev taisījis pīāru ar mediju palīdzību. Šī lieta, viņuprāt, varētu mainīt cilvēku attieksmi pret policiju.

"Meduza” žurnālistam Ivanam Golunovam paveicās - tā uzskata daudzi politikas novērotāji Maskavā.

Milzīgs sabiedrības atbalsts un daudzie piketi ar lūgumu atbrīvot žurnālistu nospēlēja milzīgu lomu. Taču polittehnologs Staņislavs Belkovskis paskaidroja, ka Golunova atbrīvošana un krimināllietas pret viņu izbeigšana nebūtu notikusi, ja žurnālista gadījumu savā labā neizmantotu spēka struktūru intrigās. 

"Ir tāds plāns noņemt iekšlietu ministru Vadimu Kolokoļcevu un viņa vietu vēlas ieņemt Vladimira Putina bijušie miesassargi," teica Belkovskis. "Tieši tāpēc Vladimirs Putins, kurš parasti dzīvo tādā paralēlā pasaulē, ātri uzzināja par notiekošo ap Golunovu un par plašiem protestiem ar lūgumu žurnālistu atbrīvot. Putins saprata, kas tas ir vidējā līmeņa pasūtījums un atnes viņam vairāk problēmu."

Interviju Latvijas Televīzijai Ivans Golunovs atteica, bet viņa advokāts paskaidroja, ka žurnālists tagad ir tikai liecinieka statusā.

Fiktīvās krimināllietas pasūtītāji pagaidām nav nedz oficiāli nosaukti, nedz sodīti.

Ivana Golunova advokāts Sergejs Badamšins pastāstīja, ka Iekšlietu ministrija tagad meklē, kam piederēja narkotikas, kuras žurnālistam piemeta, kā tās nonāca šajā lietā. "Proti, viņi pārbauda policistu darbības. Vairāk stāstīt es nevaru, bet Ivans tika nopratināts, viņš ļoti detalizēti visu izstāstīja," piebilda advokāts. 

Tik lielu sabiedrības rezonansi krimināllieta pret žurnālistu ieguva, jo Golunova liktenis var piemeklēt ikvienu.

Spēka struktūras nereti piemet narkotikas, mēģinot apklusināt žurnālistus un opozīcijas aktīvistus, taču lielākoties šādā veidā Krievijas policisti regulāri uzlabo atklāto noziegumu statistiku. Trešdaļa visu cietumnieku Krievijā ir notiesāti pēc panta, kas tika inkriminēts arī Ivanam Golunovam.

“Mediazona” žurnālists Ņikita Sologubs uzsver, ka te policistam nekas nav jāpierāda: "Nav jāveic nekādas analīzes, nepieciešams tikai narkotiku izņemšanas fakts. Turklāt ir viegli atrast policistu, kas piekritīs to izdarīt. Jo viņš zina, ka par šo nekas nedraud. Un parasti aizdomas narkotiku glabāšanā uzreiz nozīmē apcietinājumu, tad prokuroram nekas cits neatliek, kā izvirzīt apsūdzību. Tad tiesnesim Krievijā nav citu variantu, kā notiesāt. Šīs ķēdes posmi ir saistīti, katrs jauns cilvēks Krievijā pazīst kādu, kam ir piemetuši narkotikas, tas tiešām notiek bieži."

Neskatoties uz to, ka Golunovs jau sen ir atbrīvots un krimināllieta pret viņu ir izbeigta, Krievijas jaunieši turpina protestēt.

Šie protesti vairs nav saistīti tikai ar Golunovu – Krievijas iedzīvotāji iestājas pret varas patvaļu.

Studente Jeļizaveta Ņesterova, kura organizējusi vienu no  demonstrācijām, saka, ka cilvēki turpina iziet ielās, jo daudzi ir nobrieduši pieprasīt taisnīgu policijas attieksmi pret sevi.

"Tik daudzi cilvēki Krievijā pat bez juridiskās izglītības zina administratīvā kodeksa pantus par aizturēšanu uz ielas," sacīja Ņesterova. "Visi zina, ar ko tie panti viens no otra atšķiras, pat mazākajās detaļās. Šādas zināšanas ir ne tikai politiskajiem aktīvistiem, bet arī jauniešiem, kas apmeklē repa mūzikas koncertus, ar kuru nez kāpēc cīnās. Tur var atnākt, piekaut, aizturēt." 

Sociologi atzīmē - tā sauktais “protesta potenciāls” Krievijā aug.

Pēdējā gada laikā lielākas un mazākas demonstrācijas notiek arvien biežāk. Tās vērstas nevis pret Kremli vai Vladimiru Putinu, bet pret konkrētām problēmām, piemēram, pret atkritumu izgāztuvju ierīkošanu vai parku iznīcināšanu. Tās sekmē arī opozicionāru nākšana pie varas vairākās pašvaldībās. 

“Levada centra” pētnieks Deniss Volkovs norāda uz varas autoritātes kritumu. "Mēs redzam, ka cilvēki ir neapmierināti ar dzīvi valstī un varas autoritāte ir zema," paskaidroja Volkovs. "Vairs nav tendences attaisnot varas pārstāvjus. Par prezidentu agrāk mēdza teikt – viņš vismaz kaut ko dara, cenšas, ceļ Krieviju no ceļiem. Tagad tā vairs nav, daudzi uzskata – viņš arī ir vainīgs."

Nav zināms, kā uz šo visu reaģēs Kremļa saimnieks. 

Pagaidām daudzi varētu būt iedvesmoti –  protestiem bieži vien ir rezultāts, jo lielas rezonanses gadījumā Kremlis padodas. Ivans Golunovs ir brīvībā, atbrīvots Navaļnija līdzgaitnieks Leonīds Volkovs un Čečenijas cilvēktiesību aizstāvis Ojubs Titijevs, pēc protestiem reģionos apturēti būvniecības projekti, kuri izraisījuši protestus.

Politologs Gļebs Pavloskis uzsver - tas, ka Golunovu atbrīvoja, ir svarīgi. "Tā ir pilsoniskās sabiedrības uzvara, ko atcerēsies. Represijas no varas puses turpināsies, bet atdursies pret arvien lielāku pretestību," viņš uzsvēra. "Piemēram, protestos pret izgāztuves būvniecība mazpilsētā Šijesā piedalās nevis kaut kādi opozicionāri, bet pavisam parasti cilvēki, tie paši, kas balso par Putinu. Un Putins te nezina, ko darīt, – no vienas puses ir viņam pietuvinātie atkritumu biznesa pārstāvji, kaut kādas intereses tur ir drošības struktūrām, un ir tauta."

Protestu vilnis un neapmierinātība ar varu jau tagad atstāj sekas Krievijas politikā – partija “Vienotā Krievija” sāk lēnām pazust no skatuves. Rudenī gaidāmajās Maskavas domes vēlēšanas tā nav izvirzījusi nevienu kandidātu – visi Kremlim lojālie politiķi no šī politiskā spēka distancējas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti