Portugāles prioritātes ES prezidentūrā: ekonomikas atkopšanās, sociālais pīlārs un ES autonomija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Šī gada 1. janvārī Portugāle no Vācijas parņēma Eiropas Savienības (ES) prezidējošās valsts pienākumus. Portugāle tagad tos pildīs nākamo pusgadu, līdz stafeti pārņems Slovēnija. Tāpat kā Berlīnei, arī Lisabonai prezidentūras laiks būs gana izaicinošs, galvenokārt Covid-19 pandēmijas radītās krīzes dēļ.

Portugāles prioritātes ES prezidentūrā: ekonomikas atkopšanās, sociālais pīlārs un ES autonomija
00:00 / 05:55
Lejuplādēt

Pirms Portugāles Eiropas Savienības prezidējošās valsts pienākumus pildīja Vācija. Kā norādīja vairākas bloka amatpersonas un diplomāti, – lai gan atrodami mīnusi, tomēr kopumā Berlīne ar saviem prezidentūras pienākumiem tikusi galā labi. Tas izdevies, neskatoties uz vēl nepieredzētu krīzi, kas līdzi nesa virkni izaicinājumu. Kā ierasts, abas puses prezidentūras pārņemšanas priekšvakarā apmainījās ar laipnībam. Vācijas kanclere Angela Merkele Portugālei atgādināja par savas valsts prezidentūras izaicinājumiem un novēlēja veiksmi.

„Nākamos sešus mēnešus prezidējošā valsts būs Portugāle. Ar laba vēlējumiem jums priekšā stāvošo uzdevumu izpildē mēs nododam jums šo stafeti. Kad atskatos uz Vācijas prezidentūru, tad varu teikt, ka Covid-19 pandēmija bija centrālais izaicinājums mums visiem. Esmu pārliecināta, ka kopā būsim spēcīgāki par vīrusu. Antoniu Košta, mūsu portugāļu draugi, es novēlu Portugāles prezidentūrai veiksmi. Vācija darīs visu, kas tās spēkos, lai atbalstītu Portugāli,” sacīja Merkele.

Vācijas sniegumu novērtēja Portugāles premjerministrs Antoniu Košta:

“Portugālei tas ir gods un liela atbildība no jūsu rokām saņemt šo stafetes kociņu un turpināt jūsu darbu. Dārgā Angela, dārgie draugi, kā stafetes disciplīnā tagad ir mūsu kārta turpināt jūsu darbu.

Mēs to darīsim ar Portugāles prezidentūras moto: „Ir laiks rīcībai taisnīgas, zaļas un digitālas atlabšanas labā.”''

Trīs prezidentūras izvirzītās prioritātes paskaidro, kāpēc premjera nosauktais moto ir tieši tāds.

„Pirmā ir ekonomiskā un sociālā atkopšanās, kas balstīta videi draudzīgā un digitālā pārejā, tādējādi veicinot ekonomisko izaugsmi un vairāk un labākas darbavietas,” Košta ieskicē pirmo no prioritātēm.

Savukārt Portugāles ārlietu ministrs Augusto Santošs Silva norāda, ka šis gads būs laiks, kad sarunās panākto beidzot nostiprināt un ieviest dzīvē:

“Pirmais būtiskais Portugāles prezidentūras vārds ir “ieviest”. Mums pēc iespējas ātrāk ir jāievieš daudzgadu budžets ar visām programmām. Un mums nepieciešams ieviest atveseļošanas fondu.”

Kā norādījis Portugāles premjers, lai sasniegtu pirmo prioritāti, kopā ar Klimata likumu un Digitālo pakalpojumu pakotni ir jāapstiprina nacionālie atveseļošanas fonda plāni.

Otra prioritāte ir Eiropas Savienības sociālā pīlāra attīstība, radot stingru pamatu ticībai, ka pāreja uz videi draudzīgu un digitālu tautsaimniecību būs iespēja ikvienam un garantēs to, ka neviena dalībvalsts tā rezultātā neatpaliks un nepaliks novārtā. Lai attīstītu šo sociālo pīlāru, šogad Portugālē plānots rīkot “Sociālo samitu”, pulcējot sociālos partnerus, pilsonisko sabiedrību, institūcijas un dalībvalstis.

Tāpat Portugāle ir apņēmusies stiprināt pasaulei atvērtas Eiropas Savienības stratēģisko autonomiju, un tā ir trešā prezidentūras prioritāte. Kā skaidro premjers, šo autonomijas stiprināšanu prezidentūra centīsies panākt, spēcinot attiecības ar kaimiņiem un stratēģiskajiem partneriem, ar Āfriku, Ameriku un arī ar Indijas okeāna un Klusā okeāna reģionu šogad gaidāmajā Eiropas Savienības un Indijas samitā.

“Ir nepieciešams izkļūt no pašreizējā strupceļa, kuru mēs novērojam ekonomiskajās diskusijās ar Indiju. Indija ir ļoti nopietns tirgus un partneris, un mums ir jāatbloķē pašreizējie sarežģījumi diskusijās par ekonomiku. Tomēr vēl būtiskāks ir politiskais dialogs. Ir jādomā sekojošās kategorijās, un tā ir tiesa, proti, Indija un Eiropas Savienība ir lielākās demokrātijas pasaulē. Un šiem demokrātiskajiem blokiem ir jāuzlabo savas politiskās attiecības,” uz samita nepieciešamību norāda ārlietu ministrs Silva.

Intervijā portālam „euractiv.com” Portugāles premjers Košta paudis cerību, ka Eiropas Savienības un Āfrikas Savienības samitu, kas pandēmijas dēļ pērn izpalika, šī gada pavasarī būs iespējams sarīkot. Viņš arī uzsvēris, ka Eiropai ir jābūt autonomai globālai dalībniecei, tādēļ, viņaprāt, tā būtu „briesmīga zīme”, ja Eiropas Savienība bloķētu decembra beigās noslēgto investīciju līgumu ar Ķīnu, lai koordinētu savu rīcību ar Vašingtonu.

Taču jārunā ne tikai par šīm trim prioritātēm. Piemēram, Portugāle vēlas izmantot prezidentūru vakcinācijas veicināšanai Eiropas Savienībā. Kā intervijā laikrakstam „Financial Times” atzīst Portugāles ārlietu ministrs Silva, arī tā būs prioritāte. Kritika ir saistīta ar vakcinācijas tempu Eiropā, kam veltīts ne mazums pārmetumu. Kā skaidrojis ministrs,

valdība par prioritāti izvirzīs izstrādāt Eiropas Savienības stratēģiju bezmaksas un universālai vakcinācijai. Vēl viens izaicinājums būs pārliecināt bloka pilsoņus, ka maskas un citi ierobežojoši pasākumi būs svarīgi vēl daudzus mēnešus.

Viens no grūtākajiem izaicinājumiem, ar ko saskaras Portugāles prezidentūra, būs iestrēgušo sarunu virzība par Eiropas Savienības migrācijas sistēmas reformu. Kā sarežģījumu ministrs minējis arī attiecības ar Ungāriju un Poliju, tomēr, pēc viņa teiktā, grūtības rada ne tikai Ungārija un Polija, jo arī Portugālē, Francijā, Spānijā, Vācijā, Nīderlandē un citur pieaug to spēku ietekme, kas liek apšaubīt Eiropas Savienības kopīgās vērtības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti