Portugālē, īstenojot taupības pasākumus, atlaidīs 30 000 valsts sektorā strādājošo

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Portugāles valdības lēmums atlaist valsts sektorā strādājošos un palielināt pensionēšanās vecumu satriecis sabiedrību. Portugāles valdība ir spiesta spert šo soli, lai izpildītu starptautisko aizdevēju prasības. Par šiem jaunumiem īpašā televīzijas uzrunā paziņojis Portugāles premjerministrs Pedru Pasušs-Koelju.

Taupības pasākumi, ko tagad spiesta īstenot Portugāle, skars daudzus tūkstošus cilvēku.

Vispirms paredzēts atlaist ap 30 000 valsts sektorā strādājošo. Pēc tam palielinās pensionēšanās vecumu no 65 līdz 66 gadiem un valsts ierēdņiem nedēļā būs jāstrādā ilgāk - 40 pašreizējo 35 stundu vietā. Visi šie plāni, kā īpašā televīzijas uzrunā tautai sacīja Pasušs-Koelju, ļaus budžetā ietaupīt sešus miljardus eiro jeb mazliet vairāk nekā četrus miljardus latu.

Šī taupība, savukārt, ļaus valstij tikt pie kārtējās starptautiskā aizdevuma daļas un samazināt budžeta deficītu līdz Eiropas Savienības (ES) prasītajam trim procentu līmenim jau tuvāko divu gadu laikā.

„Ar šiem taupības pasākumiem Eiropas partneri var nešaubīties par mūsu apņemšanos. Vilcināšanās iedragātu to uzticību, ko mēs pamazām esam atkarojuši,” uzsver Koelju un piebilst: „Izvēle nav starp to, vai īstenot taupības pasākumus, vai nē. Neievērojot nosacījumus, mēs riskētu zaudēt eirozonu un piedzīvot vēl katastrofālākas sekas”.

Portugāle starptautisko aizdevumu vairāk nekā 70 miljardu eiro apmērā lūdza un saņēma pirms diviem gadiem. Kopš tā laika valsts jau ir īstenojusi virkni taupības pasākumu, kas ir jūtami ietekmējuši ekonomiku un arī bezdarba līmeni. Portugāles valdībai tagad par šo plānu vēl jāsaņem piekrišana no starptautiskajiem aizdevējiem – ES, Eiropas Centrālās bankas un Starptautiskā Valūtas fonda. To apspriedīs sociālie partneri, arodbiedrības un arī opozīcija, kas jau ir valdību kritizējusi par pārmērīgu stingrību.

Sabiedrībā šie valdības nodomi uztverti bez sajūsmas. Jau iepriekšējos taupības pasākumus vienkāršie pilsoņi sagaidīja ar protesta akcijām.

Arī Eiropas Komisija Briselē, kas Portugāli jau iepriekš aicinājusi īstenot pastāvīgus taupības pasākumus, brīdinājusi, ka jauni griezieni budžetā tagad var izraisīt vēl dziļāku ekonomikas lejupslīdi un var arī īstenoties jau iepriekš piedzīvots scenārijs, proti, ka Portugāles Konstitucionālā tiesa liedz šos taupības pasākumus īstenot.

Eksperti gan norāda, ka šoreiz izskatās, ka valdības plāni izdosies, jo valsts sektorā strādājošo algas un darba stundas līdz šim ir bijušas lielākas un izdevīgākas, nekā privātajā sektorā strādājošajiem.

Arī par spīti sabiedrības protestiem, varas maiņu Portugālē neplāno, tā kā centriski labējai koalīcijai ir ievērojams pārākums parlamentā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti