Pusdiena

Pusdiena 09.05.2018

Pusdiena

ASV atjauno sankcijas pret Irānu; pārējās parakstītājvalstis kodolvienošanos saglabā

Pēc ASV paziņojuma par izstāšanos no Irānas kodolvienošanās Ziemeļkorejā ieradies Pompeo

Pompeo atkal dodas uz Ziemeļkoreju un «gatavo augsni» Trampa - Kima Čenuna sarunai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pēc Amerikas Savienoto Valstu (ASV) izstāšanās no Irānas kodolvienošanās negaidītā vizīte uz Ziemeļkoreju devies ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo. Saskaņā ar paziņojumu žurnālistiem, viņš uz turieni devies, lai veiktu priekšdarbus prezidenta Donalda Trampa un Ziemeļkorejas līdera Kima Čenuna samitam.

Īsumā:

  • Vizītes mērķis - samita laika un vietas izvēle
  • Iespējams, ka rit sarunas arī par trīs ASV pilsoņu atbrīvošanu no ieslodzījuma Ziemeļkorejā
  • Eksperts: Kāpēc Ziemeļkorejai jātic ASV?

Dažu nedēļu laikā šī ir jau otrā Pompeo vizīte uz Ziemeļkoreju. Vispirms viņš Phenjanā bija ieradies kā ASV Centrālās Izlūkošanas pārvaldes jeb CIP direktors pēc tam, kad no valsts sekretāra amata bija atstādināts Rekss Tilersons. Savukārt jau vēlāk šajā amatā tika iecelts Pompeo, jo Baltā nama administrācija uzskatīja, ka viņš ir piemērotāks kandidāts par Tilersonu, lai risinātu gan Ziemeļkorejas, gan citus Vašingtonai svarīgus jautājumus.

Turklāt arī Tramps saistībā ar Popmpeo vizīti uz Ziemeļkoreju apstiprināja, ka

ASV valsts sekretārs ir devies uz Ziemeļkoreju, lai runātu par viņa tikšanos ar Čenunu.

Tiesa gan, Pompeo pirms došanās uz Phenjanu žurnālistiem bija norādījis, ka vizītes mērķis ir samita laika un vietas izvēle. Taču vērā jāņem, ka Tramps jau iepriekš bija norādījis, ka par to puses ir teju vienojušās. Tiek uzskatīts, ka tikšanās starp līderiem notiks jūnijā, demilitarizētajā zonā Phanmundžomas ciematā, kas atrodas starp abām Korejām un kur notika tikšanās arī starp abu Koreju līderiem pagājušajā mēnesī.

Ņemot vērā, ka šī vizīte nebija iepriekš saskaņota, medijiem nebija zināma Pompeo darba kārtība, kā arī tas, ar ko viņš vizītes laikā tiksies.

Tomēr jaunākā informācija liecina, ka ASV valsts sekretāra vizīte uz Ziemļkoreju notiek saistībā ar triju Savienoto Valstu pilsoņu atbrīvošanu.

Par to ziņo aģentūra AFP, kura atsaukusies uz Dienvidkorejas prezidenta kanceleju.

Šāds pieņēmums izdarīts pēc citiem līdzīgiem gadījumiem, kad Ziemeļkorejā ieradušies augsta līmeņa ASV amatpersonas viņu vizītes laikā tiekot atbrīvotiem ieslodzītajiem amerikāņu pilsoņiem.

Vēl tikai pagājušajā gadā ASV prezidents un Ziemeļkorejas līderis apmainījās ar skarbiem izteikumiem vienam par otru, ko veicināja Phenjanas režīma kodolprogrammas attīstīšana, turpinot izmēģināt arī ballistiskās raķetes.

Savukārt jau šogad pēc Kima Jaunā gada uzrunas, ne tikai Eiropa, bet arī Tramps pozitīvi novērtējis Ziemeļkorejas apņemšanās. To skaitā bija uzlabot attiecības ar Dienvidkoreju, kā arī gatavība atteikties no Phenjanas kodolprogrammas.

Līdz ar to ziņu aģentūrai AFP Dienvidkorejas Pusanas Nacionālās universitātes mācībspēks Roberts Kellijs vērš uzmanību uz to, ka ir izveidojusies paradoksāla situācija, kas var sarežģīt ASV plānus attiecībā uz Ziemeļkoreju un kurā Vašingtona vēlas panākt Phenjanas atteikšanos no savas kodolprogrammas. Šīs šaubas galvenokārt ir saistītas ar Trampa paziņojumu par izstāšanos no vēsturiskās vienošanās Irānas kodolprogrammas jautājumā.

Tādējādi eksperts liek aizdomāties par to, kāpēc Ziemeļkorejai vajadzētu ticēt ASV, ja tā netur savu vārdu, kā situācijā ar Irānu.

Konteksts:

ASV un Ziemeļkorejas attiecības jau ilgstoši ir zemākajā punktā, Ziemeļkorejai regulāri draudot ASV ar kodoluzbrukumu un veicot bīstamus raķešu izmēģinājumus.  Abi līderi iepriekš viens otru ir publiski apsaukājuši augstām amatpersonām necienīgos vārdos un kā lielāko ienaidnieku pieminējuši Jaunā gada uzrunās. Līdz ar Pompeo stāšanos ASV valsts sekretāra amatā gan pastiprinājās runas par Trampa un Čenuna tikšanos. Turklāt maija sākumā Čenuns pavēstīja, ka Ziemeļkoreja atsakās no savas kodolprogrammas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti