Krustpunktā

Veselības ministrija: Stradiņa slimnīca ir mūsu prioritāte

Krustpunktā

ASV notiek pēdējās priekšvēlēšanas: Kas sagaida valstis tuvākajos mēnešos?

Eksperti: Pēdējā brīdī briti var kļūt konservatīvi un izlemt par palikšanu ES

Politologs Daukšts: Britiem pametot ES, sāktu atdzimt vecās Eiropas ēnas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ja Lielbritānijas iedzīvotāji referendumā atbalstīs valsts izstāšanos no Eiropas Savienības (ES), tad varētu sākt "atdzimt vecās Eiropas ēnas", turklāt tas varētu raisīt arī domino efektu un audzēt eiroskepticismu ES, šādu viedokli Latvijas Radio raidījumā „Krustpunktā” pauda politologs Kārlis Daukšts.

Viņš skaidroja – ja briti izstātos no ES, sāktu atdzimt "vecās Eiropas ēnas" – kā "spēcīgs elements" nostiprinātos Vācija, bet Francija paliktu viena pret vienu ar Vāciju.

Britiem pametot  ES, mainītos arī ES filozofiskais saturs un varētu gaidīt zināmu domino efektu. Tas nenozīmētu to, ka citas valstis arī vēlēsies izstāties no ES, taču noteikti gaidāms eiroskepticisma pieaugums. Savukārt, ja briti nolems nepamest ES, tad būs jūtama "atvieglojuma sajūtu Eiropas idejas nākotnei".

Latvijas Bankas ekonomists Andris Strazds "Krustpunktā" atzina, ka ir grūti saskatīt ekonomiskus ieguvumus gadījumā, ja Lielbritānija izstājas no ES.

"Tur, visticamāk saskatāmi zaudējumi gan vienā [Lielbritānijas], gan otrā pusē [Eiropas Savienības] pusē," atzina Strazds,  lēšot, ka pēc izstāšanās no ES britu ekonomika saruktu par vairākiem procentiem, jo samazinātos gan tirdzniecība, gan investīcijas.

Savukārt Latvijas Universitātes asociētais profesors Daunis Auers "Krustpunktā" norādīja, ka briti ļoti iebilst pret migrāciju un referendums faktiski būs par to – vai Lielbritānija turpinās turēt vaļā durvis migrantiem vai slēgs tās.

Strazds gan norādīja, ka, augot ienākumiem Latvijā, mūsu valsts iedzīvotāju emigrācija darbā uz Lielbritāniju apstāsies. Taču Latvijas ekonomiskās attiecības ar Lielbritāniju, tai izstājoties no ES, gan varētu ciest – šobrīd tās veido pusi no Latvijas ekonomisko attiecību apjoma ar Krieviju.

"Nebūtu tā, ka tas notiktu nākamajā dienā pēc referenduma," piebilda Strazds.

Eksperti arī atzina, ka pašlaik ir grūti prognozēt 23.jūnija referenduma iznākumu – vienlīdz iespējams ir gan tas, ka briti atbalsta palikšanu ES, gan to noraida.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti