Politoloģijas profesors: Polijas prezidenta vēlēšanās izšķiroša ir cīņa par elektorātu, kas tradicionāli nedodas vēlēt

Polijā svētdien, 28. jūnijā, notiek prezidenta vēlēšanas. Tās sākotnēji bija paredzētas maija sākumā, taču pēdējā brīdī tika atliktas koronavīrusa pandēmijas dēļ. Vēlēšanās par favorītu tiek uzskatīts pašreizējais konservatīvais prezidents Andžejs Duda, kuram sīvu pretestību izrāda liberālais Varšavas mērs Rafals Tšaskovskis.

Polijā 28. jūnijā notiek prezidenta vēlēšanasUģis Lībietis

  Šī gada prezidenta vēlēšanas Polijā noteikti ieies vēsturē kā ļoti neparastas. Tām vajadzēja notikt jau 10. maijā, taču pat trīs dienas pirms gaidāmā balsojuma nebija skaidrs, vai šāds balsojums, turklāt vēl pa pastu, būs iespējams. Beigu beigās, pakļaujoties spiedienam par nepieciešamību rūpēties par sabiedrības veselību, tika pieņemts lēmums balsojumu pārcelt.

  Taču arī šīsdienas balsojumu daži jau sauc par hibrīdām vēlēšanām, jo daļa vēlētāju var balsot tradicionālajā veidā – iecirkņos, citi, kas izteikuši šādu vēlmi – pa pastu.

  Kopumā cīņā par prezidenta krēslu ir iesaistījušies 11 kandidāti, starp kuriem par līderi tiek uzskatīts pašreizējais prezidents Andžejs Duda. Viņš savas priekšvēlēšanu kampaņas laikā īpaši iestājies par dažādu sociālo pabalstu saglabāšanu, īpaši uzsvēris kristīgās un tradicionālās vērtības, tostarp asi vēršoties pret seksuālajām minoritātēm, kā arī akcentējis diezgan veiksmīgo cīņu ar koronavīrusu. Pēdējā nedēļā pirms vēlēšanām Duda devās arī vizītē uz Amerikas Savienotajām Valstīm, izpelnoties ASV prezidenta Donalda Trampa solījumus nākotnē, iespējams, palielināt amerikāņu spēku klātbūtni Polijā. Taču visai sīvu konkurenci Dudam izrāda Varšavas mērs Rafals Tšaskovskis, kurš sola uzlabot pēdējos gados iedragātās Polijas attiecības ar Eiropas Savienību, kā arī cīnīties par izdevīgākiem nosacījumiem Polijai nākamajā Eiropas daudzgadu budžetā.

  Kā intervijā Polijas Radio norāda Zelona Guras universitātes politoloģijas profesors Lukašs Mlinčiks (Lukasz Mlynczyk), šajās vēlēšanās izšķiroša ir cīņa par elektorātu, kas tradicionāli nedodas vēlēt.

  Lukašs Mlinčiks ir pārliecināts, ka arī pašā vēlēšanu priekšvakarā pat vadošo kandidātu elektorāts nav pilnībā mobilizēts, jo valda pārliecība, ka iznākums tiks izšķirts vien otrajā kārtā.

  “Nav skaidrs, kā šis elektorāts, kurš parasti nedodas vēlēt, vai dara to ļoti reti, varētu uzvesties. Pēkšņi tam var ienākt prātā doma tomēr balsot un tad viņš sāks vadīties pēc tādiem rādītājiem, kā sociālie labumi, ko viņš saņem tagad un kādus labumus viņš varētu saņemt nākotnē. Un tad, vadoties no šiem apsvērumiem, viņš arī varētu nosliekties par labu vienam vai otram kandidātam,” komentē Lukašs Mlinčiks.

  Šeit, acīmredzami, dots mājiens uz prezidentu Andžeju Dudu un viņu atbalstošo valdošo partiju “Likums un Taisnīgums”, taču jāatzīst, ka arī opozīcijas līderis Tšaskovskis ir solījis līdz šim spēkā esošos sociālos pabalstus saglabāt.

  Pēdējās pirms vēlēšanām publiskotās aptaujas liecina, ka par Andžeju Dudu ir gatavi balsot aptuveni 45 procenti vēlētāju, bet par Rafalu Tšaskovski – aptuveni 20%. Pēdējo mēnešu tendence ir šāda – prezidenta popularitāte lēnām, bet krītas, opozīcijas līdera popularitāte – lēnām, bet ceļas. Tieši tāpēc visticamākais attīstības scenārijs varētu būt otrā balsošanas kārta.

  Opozīcijas aktīvisti ir pārliecināti, ka 12. jūlija balsojums jau būtu pavisam cits, atsevišķām aptaujām prognozējot Tšaskovska uzvaru ar dažiem procentiem balsu.

  Vienlaicīgi tiek atzīts, ka pēdējo gadu pieredze uz aptaujām liek skatīties ļoti piesardzīgi un valdošās partijas un prezidenta popularitāte var būt arī novērtēta par zemu un nav izslēgta Dudas uzvara arī pirmajā balsošanas kārtā.

  Sagaidāms, ka pirmie vēlētāju aptauju rezultāti tiks publiskoti pēc vēlēšanu iecirkņu slēgšanas 21.00 vakarā.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti